Reklama

Ciąża przed czterdziestką

Podpowiadamy, o co warto zadbać, decydując się na późne macierzyństwo.

W ostatnich latach coraz więcej kobiet podejmuje decyzję o urodzeniu swojego pierwszego dziecka po 35. roku życia.

"Czy to dobry pomysł?", "Co zrobić, by maluszek urodził się zdrowy?" i "Czy skorzystać z badań prenatalnych?" to tylko niektóre z pytań, które nurtują dojrzałe przyszłe mamy. Jeśli akurat do nich należysz, nie martw się na zapas.

Przekonamy cię, że późna ciąża - odpowiednio prowadzona i przeżywana - też ma swoje zalety i w znakomitej większości przypadków kończy się urodzeniem zdrowego dziecka.

Plusy i minusy

Reklama

Lekarze zgodnie twierdzą, że dziewięciomiesięczny okres oczekiwania na dziecko to ogromne wyzwanie dla kobiety, niezależnie od jej wieku. Rzeczywiście jednak w przypadku pań po 35. roku życia w ciąży zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, nadciśnienia, otyłości, osteoporozy i cukrzycy, które stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, ale także rozwijającego się maleństwa.

Z drugiej jednak strony specjaliści podkreślają, że zazwyczaj dojrzałe kobiety są bardziej świadome zmian zachodzących w organizmie i dokładają wszelkich starań, aby zapewnić maluchowi jak najlepsze warunki do rozwoju. Pilnują więc regularnych wizyt u lekarza, sumiennie wykonują zalecone badania, przyjmują witaminy, dużo odpoczywają, a także zdrowo się odżywiają.

Pod nadzorem

Jeśli znajdujesz się w gronie dojrzałych przyszłych mam, w czasie najbliższych 9 miesięcy powinnaś przede wszystkim zadbać o jak najlepszą opiekę lekarską. Jeśli przed zajściem w ciążę cierpiałaś na jakąś chorobę przewlekłą, jak najszybciej poinformuj o tym swojego lekarza i udaj się na konsultację do specjalisty.

W wielu wypadkach istnieje bowiem konieczność zmiany leków na takie, które nie zaszkodzą maleństwu. Poza tym, jako ciężarna po 35. roku życia, masz prawo do wykonania bezpłatnych badań prenatalnych, pozwalających wykryć lub wykluczyć ewentualne wady wrodzone u dziecka. Ponieważ testy te są inwazyjne i niosą za sobą pewne (na szczęście niewielkie!) ryzyko poronienia, decyzja, czy je zrobisz, należy wyłącznie do ciebie.

Jak wygląda poród?

Wbrew obiegowym opiniom późna ciąża nie musi skończyć się cesarskim cięciem. Możesz urodzić zdrowe maleństwo siłami natury - wszystko zależy od twojej formy fizycznej, stanu zdrowia i nastawienia psychicznego. Aby być w jak najlepszej kondycji, bądź aktywna fizycznie, dużo wypoczywaj, stosuj się do wszelkich zaleceń swojego ginekologa i... myśl pozytywnie! 

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy