Reklama

Reklama

Cieszcie się seksem w ciąży

Wiele par właśnie podczas miesięcy oczekiwania na maleństwo odkrywa nowe, ekscytujące doznania. Wy też możecie dołączyć do ich grona.

Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, nie macie powodów, aby rezygnować ze współżycia. Tym bardziej, że właśnie teraz może wam ono dostarczyć znacznie więcej przyjemności. Nie musicie już martwić się antykoncepcją lub przeciwnie - kochać się na zawołanie, bo akurat jest odpowiedni czas na spłodzenie potomka.

- Właśnie dlatego dla wielu par okres ciąży jest czasem seksualnego wyzwolenia - mówi Radosław Jerzy Utnik, psycholog i seksuolog. Nie obawiajcie się, że współżycie może być niebezpieczne dla dziecka. - Maluch w brzuchu jest chroniony przez macicę, płyn owodniowy i błony płodowe. W czasie, gdy jego rodzice się kochają, może odczuwać jedynie lekkie kołysanie - wyjaśnia ekspert.

Reklama

- Cieszcie się zatem wzajemną bliskością, ale też przygotujcie na to, że wasze seksualne porywy będą uzależnione od hormonów ciążowych, które sterują nastrojami i libido przyszłej mamy. Każdy trymestr ciąży rządzi się swoimi prawami.

PODZIEL SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI!

Pierwszy trymestr

U połowy przyszłych mam wiadomość o ciąży powoduje spadek libido. Przyczyny są różne. Wiele kobiet boi się, że dziecku stanie się krzywda (lęk ten zresztą często towarzyszy również mężczyznom). Inne oddzielają seksualność od macierzyństwa i uważają, że "w ciąży to jakoś tak nie wypada". Część mam zaś po prostu źle znosi początki ciąży, towarzyszące im wymioty, zmęczenie czy ból piersi, dlatego nie mają siły ani ochoty na miłosne igraszki. Na szczęście w drugim trymestrze wiele może się zmienić, więc partner musi uzbroić się w cierpliwość.

NAJLEPSZE POZYCJE: Nie ma potrzeby, byście zmieniali swoje upodobania. Jeśli jednak przyszła mama często miewa nudności i nie ma ochoty na intensywne ruchy, wybierajcie takie pozycje, które pozwolą wam na spokojny seks. Sprawdzi się np. boczna przodem (partnerzy leżą twarzą do siebie) albo "na łyżeczki" (kobieta leży na boku, a partner przytula się do jej pleców).

RADA DLA NIEJ: Dla własnego komfortu planuj czułości na popołudnie lub wczesny wieczór. Wtedy nudności są mniej odczuwalne, a ty nie jesteś jeszcze tak bardzo zmęczona, więc jest szansa, że nie zaśniesz:).

RADA DLA NIEGO: Gdy dotykasz piersi partnerki, rób to w bardzo delikatny sposób. Jeśli mimo to ona i tak odczuwa dyskomfort, skoncentruj się na innych strefach erogennych, np. karku, uszach, zgięciach kolan.

Drugi trymestr

Wiele przyszłych mam - ku zaskoczeniu, ale i radości ich partnerów - właśnie w tym czasie doznaje erotycznego przebudzenia i chętnie inicjuje zbliżenia. Skąd taki nagły apetyt na seks? W drugim trymestrze mijają ciążowe dolegliwości, takie jak nudności, ciągłe zmęczenie. Kobieta nie tylko czuje się lepiej, ale dzięki hormonom także pięknie wygląda i ma bardziej wrażliwe zmysły, np. silniej reaguje na dotyk partnera. Poprawia się również krążenie krwi w obszarze miednicy - dzięki czemu kobiecie łatwiej osiągnąć orgazm, czasem nawet wielokrotny!

NAJLEPSZE POZYCJE: W tym okresie sprawdzi się pozycja "na jeźdźca" (mężczyzna leży na plecach, a kobieta siada na nim, dzięki czemu może kontrolować głębokość penetracji). Gdy brzuszek powiększa się, wypróbujcie inną wersję pozycji klasycznej, w której kobieta leży na łóżku, a mężczyzna klęczy między jej udami.

RADA DLA NIEJ: Nie bój się eksperymentów: wypróbowujcie inne pozycje albo urozmaicajcie te dobrze wam znane - możesz przeżyć nowe doznania!

RADA DLA NIEGO: Wykorzystaj fakt, że narządy płciowe partnerki są lepiej ukrwione i bardziej wrażliwe - poświęć im więcej uwagi podczas gry wstępnej.

Trzeci trymestr

Ostatnie miesiące ciąży nie sprzyjają miłosnym uniesieniom, bo kobieta czuje się ociężała, a duży brzuch przeszkadza jej nawet w codziennych czynnościach. Warto jednak dbać o bliskość intymną, nawet jeśli nie skończy się ona pełnym stosunkiem. W grę może wchodzić np. seks francuski lub hiszpański (mężczyzna umieszcza członek między piersiami kobiety). Jeśli jednak ciąża jest przenoszona, nie rezygnujcie z tradycyjnego seksu, tylko uprawiajcie go! To jeden z najprzyjemniejszych sposobów na przyspieszenie porodu, zalecany przez lekarzy.

NAJLEPSZE POZYCJE: Takie, które będą chronić brzuch, czyli różne warianty pozycji od tyłu (np. "na pieska"). Dobrze byłoby, aby kobieta wsunęła pod brzuch dużą poduszkę - w ten sposób odciąży kręgosłup. W tym czasie sprawdzają się także pozycje boczne.

RADA DLA NIEJ: Jeśli krępuje cię to, że podczas pieszczot z twoich piersi sączy się mleczno-żółta wydzielina (tzw. siara), zakładaj stanik z wkładkami laktacyjnymi.

RADA DLA NIEGO: Nawet jeśli teraz wasze życie seksualne jest mniej intensywne, okazuj partnerce czułość na inne sposoby, np. wymasuj jej opuchnięte stopy.

Zdaniem specjalisty

Seks służy przyszłym rodzicom. Udane współżycie daje korzyści obu stronom: mężczyzna czuje, że nadal jest potrzebny kobiecie jako partner (a nie tylko ojciec jej dziecka), kobieta zaś widzi, że mąż wciąż jej pożąda, pomimo że ciąża nieco zmienia jej ciało. Parom, które podczas ciąży pielęgnują poczucie emocjonalnej i fizycznej bliskości, później łatwiej jest sprostać trudom rodzicielstwa.

Konsultacja: dr Radosław Jerzy Utnik, psycholog-seksuolog z Kliniki Nasze Zdrowie. Tekst: Blanka Wolniewicz

Bądźcie ostrożni, jeśli...
Lekarz może odradzać współżycie lub sugerować jego ograniczenie w przypadku, kiedy ciąża jest zagrożona, bo:
● kobieta kiedyś poroniła,
● ma powtarzające się plamienia,
● poprzednia ciąża zakończyła się porodem przedwczesnym,
● występują infekcje dróg rodnych,
● łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione,
● przyszła mama spodziewa się bliźniąt.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje