Reklama

Reklama

Ciężarne częściej mają kamicę żółciową

OD dawna mam problemy z pęcherzykiem żółciowym. Obecnie jestem w 10. tygodniu ciąży. Ginekolog Ostrzega mnie, że w odmiennym stanie dolegliwości mogą się nasilić. Czy to prawda? Co robić?

Rzeczywiście, ciąża zwiększa ryzyko pojawienia się kamicy żółciowej. U przyszłej mamy gęstnieje bowiem żółć, która zaczyna zalegać w pęcherzyku żółciowym. Wówczas w nim lub w drogach żółciowych tworzą się złogi - mówi się wtedy, że ktoś ma "kamienie w woreczku".

Reklama

Zaburzenia składu żółci wywołuje wzrost poziomu progesteronu - hormonu, który odpowiada za podtrzymanie ciąży. Jeśli złogi zatkają przewody żółciowe, może dojść do stanu zapalnego i pojawienia się silnego bólu.

Wtedy konieczne jest leczenie, także operacyjne (ewentualny zabieg najbezpieczniej jest przeprowadzić w drugim trymestrze ciąży).

Aby uniknąć tego typu powikłań, radzę zmienić dietę na niskocholesterolową (unikać tłustych i ciężkostrawnych potraw, postawić za to na chude mięsa i warzywa, duszone lub gotowane np. na parze) i w razie konieczności przyjmować leki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje