Reklama

Co dają dziecku dziadkowie?

Czas spędzany wspólnie z nimi jest magiczny nie dlatego, że dzieje się coś szczególnego. Chodzi o to, że malec – robiąc z babcią czy dziadkiem nawet zwykłe rzeczy – zawsze czuje się kimś bardzo wyjątkowym.

Ciągle żyjesz w pędzie. Gdy maluch czegoś od ciebie chce, mówisz: „Poczekaj”, „Nie teraz”, „Jutro”. Ale na szczęście są jeszcze dziadkowie! A oni zwykle mają dla wnuków czas i morze cierpliwości.

– Właśnie ta cierpliwość i czas, spędzany razem, jest dla maluchów nie do przecenienia – mówi Monika Skoczylas-Merczyńska, psycholog. – Malec czuje, że jest dla dziadka i babci bardzo ważny. Czekają na jego wizytę, witają go radośnie w progu, podsuwają mu ulubione przysmaki i pytają: „Co masz ochotę robić, kochanie?”. Dziecko czuje się dzięki temu akceptowane i kochane, ma poczucie bezpieczeństwa – mówi ekspert.

Reklama

Zwykłe chwile z dziadkami spędzone na oglądaniu starych zdjęć, wspólnym robieniu kanapek, spacerach czy rozmowie dostarczają dziecku wielu cennych wartości, które zabiegani rodzice nie zawsze są w stanie przekazać. Sprawdź, ilu ważnych rzeczy może nauczyć się twój malec dzięki kontaktom z dziadkami. Dbaj również o to, by miał z nimi jak najczęstszy kontakt. Dzięki temu wszyscy będą szczęśliwsi.

Kochają bezwarunkowo

Babcia i dziadek to te osoby, które kochają małego człowieka po prostu za to, że w ogóle jest i akceptują wszystko, co robi. Na ich regale stoją zdjęcia wnuka, na ścianie wiszą rysowane przez niego laurki.

Gdy mama skrzyczy, tata zabroni, zawsze można pobiec do nich. Oni przytulą, pocieszą i dadzą cukierka. Właśnie dzięki takiej pełnej akceptacji i zachwytowi dziadków maluszek rośnie w przekonaniu, że świat jest dobry, a on sam godny miłości. Dzięki temu jest spokojniejszy, radośniejszy i lepiej radzi sobie w kontaktach z rówieśnikami niż dzieci, które takiej bezwarunkowej miłości dziadków nie dostają.

Zakochani we wnuku dziadkowie przekonują malca, że jest kimś wyjątkowym. Dzięki temu dziecko buduje poczucie własnej wartości i ma większe szanse na dobre relacje z innymi ludźmi.

- Rada dla rodziców: Przymykajcie oko na to, że wasi rodzice lub teściowie rozpieszczają malucha. Dziecko szybko zorientuje się, że w domu dziadków wolno mu więcej niż wtedy, gdy jest z rodzicami. Nie obawiajcie się, że „zepsują” smyka.

- Rada dla dziadków: Nie żałujcie wnukom dobrych słów, pochwał, przytulania. Ich nigdy nie jest za dużo! Ale jeśli córka lub syn proszą was, żebyście respektowali ich zasady wychowawcze, uszanujcie to.

Objaśniają świat

Angielskie dzieci w wieku 1-6 lat, które spotykają babcię lub dziadka chociaż 8 razy w miesiącu, zaczynają szybciej czytać, pisać i liczyć, a także mają większy zasób słów i wiedzę o świecie niż maluchy zostawiane z nianią. W Polsce tej zależności nie zbadano, ale wyniki pewnie byłyby podobne.

Babcia i dziadek mają więcej czasu, cierpliwości i ochoty, by odpowiadać na ciągłe pytania malca: „A dlaczego?”, obserwować z nim zachód słońca czy wędrówkę mrówek. Wielu młodych rodziców nie może uwierzyć, że ich ojciec i matka tak się zmienili. Kiedyś mówili przecież: „Cicho, nie mam czasu, nie dzisiaj”. A teraz godzinami rozmawiają z wnukiem, odpowiadają na zadawane przez niego pytania i... są z tego bardzo zadowoleni.

- Rada dla rodziców: Podkreślajcie autorytet dziadków w ich obecności i wtedy, kiedy ich nie ma. Mówcie np. „Spytasz o to babcię, kiedy się spotkamy”. To sprawi, że dziecko będzie się cieszyć z tych spotkań i zacznie na nie czekać.

- Rada dla dziadków: Nie wstydźcie się powiedzieć, że czegoś nie wiecie – nie stracicie przez to swego autorytetu. Wnuki na pewno docenią to, że razem z nimi poszukacie odpowiedzi na trudne pytania.

Przekazują rodzinne tradycje

Dziadkowie pielęgnują wiele zwyczajów, na które rodzice nie mają czasu: gotują według przepisów, które są w ich rodzinie od pokoleń, dbają o groby bliskich, stawiają na wielkanocnym i wigilijnym stole zawsze ten sam zestaw dań.

Gdyby nie oni, dziecko nie znałoby wielu zwyczajów, które są w rodzinie od lat. Dzięki dziadkom maluch zaczyna czuć więź z poprzednimi pokoleniami oraz dumę, że jest częścią czegoś tak wielkiego i interesującego jak rodzina. Przy okazji poznaje też historię swojej miejscowości, kraju i polskie tradycje.

Dziadkowie wzmacniają również więź dziecka z jego rodzicami: opowiadają bowiem o tym, jacy byli mama i tata jako dzieci, jak rozrabiali, czy robili im psikusy. Świadomość, że rodzice kiedyś też byli mali i niedoskonali, jest dla dziecka czymś bardzo ważnym!

- Rada dla rodziców: Róbcie malcowi jak najczęściej zdjęcia z dziadkami, nie tylko od święta, ale i w codziennych sytuacjach. Z pewnością obejrzy je nie raz, także jako dorosły człowiek. I wtedy powróci też do niego poczucie bycia wyjątkowym i wspaniałym, które miał dzięki dziadkom w dzieciństwie.

- Rada dla dziadków: Zabierajcie wnuczęta do miejsc ważnych dla waszej rodziny, pokazujcie stare zdjęcia i opowiadajcie związane z nimi historie.

Kształtują wrażliwość

Dzisiejsi dziadkowie i babcie to osoby bardzo aktywne, wciąż pracujące, młode duchem. A jednak i ich czasami coś boli, mają gorszy dzień, chcą poleżeć albo nie mogą się schylić. Często obawiają się mówić wnukom o swoich dolegliwościach, żeby nie zniechęcić ich do siebie.

Niesłusznie! Nie można ukrywać przed maluchem gorszego samopoczucia babci czy dziadka. Jeśli malec zobaczy, że przez kilka dni trzeba opiekować się babcią, chociaż zwykle to ona się nim zajmuje, będzie to dla niego cenna lekcja empatii oraz odpowiedzialności.

- Rada dla rodziców: Nie ukrywajcie przed dziećmi, że dziadek czy babcia gorzej się poczuli. Wytłumaczcie jednak, że np. dziadek nie weźmie ich na ręce, bo boli go kręgosłup.

- Rada dla dziadków: Nie wahajcie się prosić wnuki, by np. podały wam coś, po co trudno się schylić. Dzięki temu poczują się ważne i potrzebne!

Uczą tego, czego ty nie umiesz

Umiesz zagnieść ręcznie makaron i pokroić go w idealne paski? Ulepić w godzinę 120 pierogów? Grać na harmonijce? Robić skarpety na siedmiu drutach? Rozpoznawać, patrząc na chmury, jaka będzie pogoda? Pewnie nie.

Dziadkowie natomiast mają wiele umiejętności, o których nawet nie wiesz. I z radością przekazują je swoim wnukom. Pieką z nimi pierniczki, łapią traszki i obserwują, czy rzeczywiście odpadną im ogonki, wypatrują ptaków i opowiadają coś ciekawego o każdym z nich. Szyją, haftują, szydełkują, przesadzają kwiatki, zapalają ognisko jedną zapałką, majsterkują.

- Rada dla rodziców: Skorzystajcie z okazji i... uczcie się od waszych rodziców. Może zrobisz pierogi razem z mamą i z córeczką? Albo wybierzesz się z synkiem i ojcem na ryby?

- Rada dla dziadków: Pamiętajcie o bezpieczeństwie! Za każdym razem, gdy robicie coś wspólnie, tłumaczcie wnukom, co wolno robić, a czego nie (np. nie bawimy się zapałkami).

Zaszczepiają miłość do książek

Wydaje ci się, że dziecko będzie się nudzić u dziadków, bo nie mają telewizji satelitarnej ani komputera? A to właśnie jedna z największych zalet zostawiania maluchów z dziadkami! Oczywiście, coraz częściej i oni są bardzo nowocześni i świetnie posługują się sprzętem elektronicznym. Wciąż jednak doceniają książki i potrafią przekazać tę miłość wnukom.

Czytają im bajki ze starych, pięknie ilustrowanych tomów, pokazują mapy w atlasie. Maluchy, które spędzają regularnie czas z dziadkami, zazwyczaj wchodzą w wiek szkolny z miłością do książek we krwi.

- Rada dla rodziców: Korzystajcie z okazji, by dziecko spędzało czas w domu dziadków. Zawartość ich biblioteczki rozbudzi w malcu ciekawość świata i pasję do czytania.

- Rada dla dziadków: Wnuk domaga się tabletu z grą zamiast bajki? Przeczytajcie mu opowieść, której jego rodzice słuchali, gdy sami byli dziećmi – w ten sposób go zachęcicie.

Wzmacniają wiarę w siebie

Bywa, że babcia lub dziadek są pierwszymi i jedynymi osobami w życiu wnuka, absolutnie przekonanymi, że jest on ósmym cudem świata. Chwalą się nim wszem i wobec i przepowiadają mu świetlaną przyszłość: zdobędzie Nagrodę Nobla albo Oscara. Mówią do niego: „Moje śliczności”, „Moja mądralka”, „Mój mały spryciarz”.

Słysząc regularnie takie słowa, dziecko czuje się wyjątkowe: skoro ktoś wierzy w jego możliwości, ono wierzy w siebie.

- Rada dla rodziców: Jeśli dziadkowie uparcie powtarzają, że ich wnuk to drugi Picasso lub Mozart, zapiszcie dziecko na próbę na zajęcia plastyczne albo muzyczne. Często właśnie dziadkowie jako pierwsi odkrywają we wnuku talent!

- Rada dla dziadków: Chwalcie wnuki za konkretne działania, np. ładny rysunek. Takie pochwały bardziej przemawiają do dziecka i motywują je.

Zdaniem specjalisty

Dzieci uczą się od dziadków, ale babcia czy dziadek też mogą wiele skorzystać na kontaktach z maluchami. Na przykład rysując z wnukiem na tablecie, dziadkowie dowiadują się, jak obsługiwać nowoczesne gadżety i przestają się ich obawiać.

Maluch zaś czuje się dowartościowany, mogąc nauczyć czegoś dorosłą osobę. Poza tym dziadkowie zabierają dzieci na dwór częściej niż zajęci rodzice. Maluch, przebywając z nimi, jest dotleniony i więcej się rusza. Dzięki temu babcia czy dziadek, którzy bawią się z wnukami na świeżym powietrzu, są w lepszej formie.

Konsultacja: Monika Skoczylas-Merczyńska, psycholog z gabinetu „Udane Wychowanie”. Tekst: Liliana Fabisińska


Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy