Reklama

Co można kupić dla malca z drugiej ręki?

Kupowanie używanych ubranek czy akcesoriów stało się ostatnio modne. Pozwala zaoszczędzić pieniądze i służy środowisku – dzięki temu powstaje mniej odpadów.

Radzimy, na jakie rzeczy warto polować w internecie czy second handzie, a kiedy lepiej wybrać nowe.Komisy, portale aukcyjne oraz specjalne giełdy dla rodziców - w tych miejscach za ułamek ceny możesz znaleźć prawie nowe ubranka i akcesoria dla maluszka.

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie. Wyjaśniamy również, dlaczego na niektórych rzeczach dla dziecka nie powinnaś oszczędzać.

Ubrania - tak

Niemowlęta szybko wyrastają z ciuszków. Dlatego w różnych miejscach bez trudu kupisz śpiochy i kaftaniki w idealnym stanie.

W internecie możesz trafić na ofertę zakupu całego zestawu ubranek w jednym rozmiarze, za cenę jednej rzeczy z popularnej sieciówki. To duża oszczędność.

Reklama

Nasze rady:

● Upewnij się, że ubranka są uszyte z dobrej jakości materiałów (najlepsza jest 100 proc. bawełna), ani też nie są uszkodzone.

● Zanim włożysz je dziecku, najpierw wypierz ciuszki w wysokiej temperaturze i je wyprasuj.

Buty - nie

Ortopedzi odradzają kupowanie lub przekazywanie sobie używanego obuwia dziecięcego. Każdy maluch trochę inaczej chodzi (a but zachowuje układ stopy pierwszego właściciela). Nie jest to korzystne dla nóżek malca, który potem nosi takie trzewiki lub sandałki.

Nasze rady:

● Poluj na wyprzedaże, szukaj promocji i okazji, by kupić nowe buty. Sprzedawcy przeceniają kolekcje zaraz na początku sezonu. Obuwie dobrej marki możesz wtedy kupić za 1/2 pierwotnej ceny.

● Zwracaj uwagę nie tylko na logo i cenę (nie zawsze świadczą o wysokiej jakości). Warte polecenia są buty polskich firm ze specjalnym żółtym znaczkiem Zdrowej Stopy. Jest on gwarancją, że obuwie spełnia standardy określone przez ortopedów. Przy okazji najczęściej są to buty w dobrej jakości i rozsądnej cenie.

Plastikowe zabawki - tak

Najlepsze są niezbyt skomplikowane zabawki edukacyjne i klocki, zwłaszcza Lego (są super trwałe i dziecko będzie się nimi cieszyć przez całe lata).

Nasze rady:

● Zawsze powinnaś sprawdzić czy zabawka jest kompletna i nieuszkodzona. Musisz mieć pewność, że będzie bezpieczna dla malca.

● Nie kuś się na reklamowane hity. Dzieci szybko się nimi nudzą.

● Zabawki po zakupie umyj ciepłą wodą z mydłem. Klocki Lego możesz włożyć do zapinanej poszewki na poduszkę i wyprać w pralce (w dziecięcym proszku).

Pluszaki - nie

Futrzane i szmaciane zabawki mogą być siedliskiem kurzu oraz pleśni. Nie wszystkie da się wyprać (należą do nich m.in. przytulanki wydające dźwięki, z ukrytą wewnątrz elektroniką). Niektórzy rodzice pozbywają się też za bezcen gigantycznych rozmiarów zwierzątek lub postaci z bajek.

Pamiętaj, że nie bez powodu - utrzymanie ich w czystości jest kłopotliwe, bo wymaga oddania ich do czyszczenia (a to dodatkowy kłopot i koszt). Kupno używanych pluszaków może więc ci się w ogóle nie opłacać.

Nasze rady:

● Jeśli zależy ci, żeby pokój dziecka był przytulny, możesz rozważyć kupienie dobrej jakości koca lub zestawu kolorowych poduszek. Zwykle są uszyte z tkanin, które można wrzucać do pralki.

Wózek - tak


Możesz kupić pojazd z drugiej ręki, ale pod warunkiem, że będzie całkowicie sprawny (z działającymi blokadami na kołach, regulacją oparcia, itp.).

Nasze rady:

● Przed dokonaniem transakcji upewnij się, że tapicerkę wózka można zdejmować oraz prać.

● Dopytaj też, czy w zestawie są jakieś przydatne akcesoria, np. parasolka, kosz na zakupy, etc.

Fotelik samochodowy - nie

Kupując go z drugiej ręki, nigdy nie możesz mieć pewności, czy nie brał udziału w kolizji drogowej. Takie siedzisko nie nadaje się już do użycia. Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda idealnie, może mieć uszkodzone mocowanie pasów lub konstrukcję (i nie będzie dostatecznie chroniło twojego dziecka!).

Nawet jeśli fotelik jest bezwypadkowy, ale ma już np. więcej niż 5 lat, jego wytrzymałość także będzie pozostawiała wiele do życzenia.

Nasze rady:

● Nie oszczędzaj na zdrowiu i życiu swojego maleństwa! Kup mu nowy fotelik, na gwarancji.

● Nie musi być najdroższy (designerskie modele na ogół mają podobne parametry techniczne, co urządzenia w średniej cenie). Wszystkie dostępne w sprzedaży foteliki muszą mieć homologację i spełniać normy bezpieczeństwa.

Butelki - tak

Może się zdarzyć, że np. wraz z wyprawką dla niemowlęcia ktoś zaoferuje ci butelki. Wcale nie musisz ich wyrzucać.

Nasze rady:

● Najpierw sprawdź, czy butelki nie są uszkodzone. Jeżeli są całe (nie mają na swojej powierzchni żadnych rys i pęknięć), możesz je wygotować. Będą nadawały się dla malca (pod warunkiem, że kupisz do nich nowe smoczki). Najtrwalsze są butelki szklane. Plastikowe zużywają się szybciej (dlatego przyjrzyj im się uważniej).

Smoczki - nie

Uspokajacze (podobnie jak wodne gryzaki i miękkie ustniki w kubeczkach) są wykonane z nietrwałych materiałów. Szybko się zużywają. Przekazywanie komuś takich akcesoriów jest równie niehigieniczne, co używanie cudzej szczoteczki do zębów.

Nasze rady:

● Każde dziecko powinno mieć własne smoczki, ustniki i gryzaki.

Łóżeczko - tak

Maluszek jak najbardziej może korzystać z mebli, z których inny malec już wyrósł.

Nasze rady:

● O ile drewniane elementy łóżeczka zwykle są w dobrym stanie, o tyle materac - niekoniecznie. Lepiej dokupić dziecku nowy.

● Większość łóżeczek ma standardowe wymiary, więc nie powinnaś mieć problemów z zakupem.

Mamy radzą mamom

✔Dobrze przyglądam się zdjęciom. Kiedyś skusiłam się na ofertę w internecie i kupiłam za bezcen stos ubranek, których jak się okazało, nie mogłam doprać. Teraz, jeśli rzeczy na zdjęciu wyglądają niechlujne, nie biorą ich pod uwagę.

✔ Korzystam z ogłoszeń w lokalnej prasie. W osiedlowej gazetce znalazłam informację o giełdzie, gdzie można się było wymieniać się ubraniami i zabawkami. Poszłam tam z koleżankami - świetna sprawa!

✔Kupuję tylko marki, które znam. Mam kilka ulubionych firm i ich poszukuję. Wiem, jakiej jakości mogę się spodziewać nawet, jeśli te rzeczy są używane.


Tekst: Patrycja Nowakowska

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciuchy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy