Reklama

Reklama

Co znaczy: starość, odważny, przyjaciele i zazdrość?

Kiedy mówimy o kimś, że jest stary albo odważny? I co to znaczy, że coś jest duże? Czy nie możemy się tylko bawić? Kiedy ktoś jest prawdziwym przyjacielem? Dzieci zadają bardzo dużo różnorodnych pytań.

Zmiana to nieodłączna część naszej codzienności, a umiejętność dostosowywania się do zmieniających się warunków staje się w dzisiejszych czasach wielką wartością, nawet większą niż stabilność.

Warto wzmacniać u dzieci tę cechę pokazując, jak naturalną siłą jest zmiana (przyroda jest idealnym tego przykładem) i dając wzór spokojnego i elastycznego podchodzenia do zmieniającej się rzeczywistości.

Możemy wskazywać różne aspekty zmiany - zarówno te związane z szansami, jakie ona daje, jak i te z przemijaniem. Związany z tym temat starości i szacunku do niej zdaje się bardzo potrzebować uwagi.

Reklama

To świetna okazja do rozkwitu empatii i wzbudzania u dziecka postawy życzliwości. Ustąpienie miejsca w autobusie potrzebującej osobie przynosi ważne doznanie uzasadnionego zadowolenia z siebie.

Kwestia odwagi, różnych jej przejawów i wyborów, jakich dokonujemy w zależności od sytuacji jest często tak zawiła, że warto by dziecko miało w nas dorosłych oparcie i mogło omówić swoje dylematy.

I kolejna ważna dla naszego dziecka sprawa: czy bawiąc się z kolegami musi mi się podobać to samo co im? A jeśli podoba mi się co innego? A jeśli im podoba się coś co jest złe? Doskonała okazja do profilaktyki ślepego konformizmu, która może bardzo pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszej pociechy zarówno teraz, jak i w jej dorosłym życiu.     

Tekst: Katarzyna Scheibe

Na rozważania Hugo zapraszamy codziennie do POLSAT JimJam codziennie o godz. 07.00, 12.45, 14.50 i 18.50, a od pon. do pt. dodatkowo o godz. 17.00.

Chcesz się dowiedzieć więcej o poszczególnych odcinkach "Hugo, co to znaczy?" Zajrzyj TUTAJ

 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje