Reklama

Co zrobić, gdy ojciec przestał płacić alimenty?

Kiedy ojciec dzieci nie wywiązuje się z ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego, kobieta nie jest całkiem bezbronna w tej sytuacji.

Były mąż pani Aliny przestał płacić alimenty: – Co mam zrobić? – pyta pani Alina.

– Jeśli mimo wyroku zasądzającego alimenty na dzieci, pani były mąż uchyla się od dobrowolnego ich regulowania, proszę zwrócić się do komornika. Listę komorników otrzyma pani w sądzie rejonowym. Komornik ma obowiązek ustalić, jaki jest majątek dłużnika i egzekwować alimenty. Najłatwiej jest, gdy były mąż legalnie pracuje. Zakład pracy po uzyskaniu wyroku ma obowiązek potrącania ich z pensji (nie więcej niż jej 3/5) i przekazywania ich pani - tłumaczy Izabela Rogowska.

– A co, jeśli komornik zawiedzie? - niepokoi się pani Alina.

Reklama

– Może pani wtedy starać się o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy (trwa on od 1.10. do 30.09.2013 r.). Jak złoży pani wniosek w październiku, świadczenie zostanie wypłacone w listopadzie.

Kto może skorzystać z Funduszu?

O świadczenie pani Alina może ubiegać się, gdy egzekucja alimentów okazała się bezskuteczna. Tzn. jeśli w ciągu dwóch miesięcy komornik nie uzyskał pełnej należności z tytułu zaległych i obecnych zobowiązań.

Czy ważne są dochody?

– Tak. Dochód na członka rodziny nie może przekroczyć mies. 725 zł netto. Świadczenie jest przyznawane do ukończenia 18. r.ż., a jeśli dziecko się uczy, do 25. roku życia.

– Ile wynosi świadczenie? - pyta pani Alina.

– Wypłacane jest w wysokości zasądzonych alimentów – nie więcej jednak niż 500 zł mies. na dziecko.

– To znaczy, że były mąż może spać spokojnie? – oburzyła się pani Alina.

– Nie. Dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu świadczeń wypłaconych pani z ustawowymi odsetkami (13 proc). Są naliczane od dnia następującego po dniu wypłaty świadczeń, do dnia spłaty. Jeśli dłużnik nie współpracuje, wszczynane jest postępowanie dotyczące uznania go za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Gdy decyzja stanie się ostateczna, składany jest wniosek o ściganie go za przestępstwo oraz kierowany jest wniosek do starosty o zatrzymanie jego prawa jazdy. l art. 9–15 ustawy z 7.09. 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Niezbędne wnioski

Do komornika napisz wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów. We wniosku musisz podać imię, nazwisko i adres byłego męża, PESEL, numer rachunku bankowego, miejsce pracy i informacje o majątku (jeśli je znasz). Jeśli nie, komornik je ustali. Do wniosku dołącz odpis orzeczenia sądu. Wniosek o przyznanie świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (z zaświadczeniami) składa się w urzędzie gminy lub miasta.

Porady udzieliła Izabela Rogowska, mgr ekonomii, absolwentka Studium Prawa Handlowego.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: rodzice | alimenty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy