Reklama

Reklama

Co zrobić, gdy szczęście rodzinne legnie w gruzach? Sprawdź!

Dlaczego dorośli są wobec siebie okrutni - zdradzają się, rozwodzą, chociaż wcześniej deklarowali miłość? Jak rozwiązywać trudne sytuacje życiowe i tłumaczyć dziecku brutalne prawa funkcjonujące w świecie jego rodziców? Odpowiedzi na te trudne pytania udzielił Maciej Bennewicz, podczas rozmowy na czacie z naszymi użytkownikami, która odbyła się 9 kwietnia. Przeczytaj koniecznie!

Marta;-):-): Czy dzieci z rozbitych rodzin są w stanie zupełnie normalnie funkcjonować w społeczeństwie?

Reklama

Maciej Bennewicz, coach, socjolog: Oczywiście, że tak. Nie zależy to od tego czy rodzina jest rozbita czy nie, ale od tego, w jaki sposób rodzice swoje dziecko wychowują, wspierają, czy okazują szacunek. Jeśli rodzice z takiego małżeństwa potrafią się dogadywać dla dobra dziecka, to w takim samym stopniu jak tzw. pełna rodzina, dają dzieciakowi wsparcie.

Dziewczyna_z_Ck: Jak rozwiązać taką sytuację, jeśli dziecko jest poczęte bez miłości, kiedy nie jest inspiracją a rodzice są razem tylko przez przysłowiową "wpadkę"? Czy taka rodzina ma w ogóle szanse na szczęśliwe życie?
- Tak, ma szansę na szczęśliwe życie. Zawsze możemy takie dziecko pokochać. Jeśli wpadka jest błędem, to może nadejść moment, kiedy z takiego błędu się rozgrzeszamy i nie musi on determinować dalszego rozwoju dziecka. W coachingu nie ma błędu, są tylko informacje.

KliktoWszystko_?: Moje relacje z mężem nie są najlepsze. Czy pojawienie się dziecka może je zmienić ?
- To bardzo niebezpieczny sposób myślenia, że dziecko odbuduje lub zmieni coś w małżeństwie, że będzie dla niego nową szansą. Dziecko ma się w rodzinie dla jego samego a nie, by załatwiać poprzez nie jakieś sprawy.

Fireproof_28: Jezli dorośli są wobec siebie okrutni, zdradzają się chociaż deklarowali milosc - Czy to oznacza, że poprostu nie dorośli jeszce?
- Nie dorośli lub są "produktem innych toksycznych związków i relacji. Najczęściej swojego własnego środowiska wychowawczego. Dlatego, im szybciej dokonają relacyjnego "detosku", tym lepiej dla ich przyszłości.

Szanujezwierzęta: Do wygrania po czacie jest książka, rozmowy z Karolcią... O czym ona jest ?

- O rozmowach z 9 letnią dziewczynką. To nie jest kolejny poradnik jak wychowywać dzieci. Jest to książka o tym, że dzieciaki są spójnymi obserwatorami rzeczywistości. Są wiarygodne i harmonijne i z tego powodu są znakomitymi trenerami rozwoju osobistego - coachami. Słuchając dzieci, słuchamy siebie naturalnych, bez ocen i sztucznych wzorców.

arturo357: Czy dziecko może poczuć się odrzucone, jesli rodzice się nie dogadują?
- Tak, i najczęściej różne zachowania dziecka w takiej sytuacji są odbiciem nieporozumień między rodzicami.

Aniołek_8005: Co zrobić, aby między mną a mężem znów było jak dawniej? Ja nie chcę z nim współżyć, jeżeli już to zrobię, to tylko z obowiązku i męczę się bardzo.
- Potrzebujesz szczerej rozmowy z samą sobą, co tak naprawdę oddaliło cię od męża. I dopóki nie odpowiesz sobie samej, dopóty bardzo trudno będzie odbudować relacje z mężem. Zachęcam do lektury moich książek o coachingu relacji, o miłości i seksie. Być może tam znajdziesz dla siebie odpowiedź.

!bdsm_legionowo: Czy warto udawać przed dzieckiem, że wszystko jest OK, skoro nie jest? Warto bawić się w taką grę przed dzieckiem 6-letnim?
- Absolutnie nie - powiedział prof. Antoni Kępiński - wybitny polski psychiatra. Dziecko szybciej rozpoznaje stan emocjonalny matki, niż nazwy i kształty przedmiotów. 

!bdsm_legionowo: Ale to znaczy że dziecko ma wszystko widzieć i nic przed nim nie ukrywać, skoro seks ma nie być tabu? A jak z nagością? Możemy kąpać się z dzieckiem 6-letnim? Gdzie jest granica?
- Istnieje obszar naturalnej dla człowieka intymności. Potrzebuje jej zarówno dziecko, jak i dorosły. Warto tą intymność, oraz własne terytorium cielesne, psychologiczne i emocjonalne zaznaczać. Dziecko doroślejąc uczy się tej intymności i granic.

Pytającaaaaaa: Witam, jak mam powiedzieć swojej córce, że tatuś już z nami nie będzie mieszkał?
- Wprost, wiarygodnie, szczerze wsłuchując się w córkę, w jej reakcje i odpowiadając na wszystkie jej pytania.

wysoki_i_chudy.;: Co zrobić, jesli dziecko nas nakryje w sypialni? Jak się zachować?
- Spontanicznie, naturalnie. Jest to jedno z super fajnych wydarzeń coachingowych, które wam, jako rodzicom, zadaje pytanie czy aby seks w waszej rodzinie nie jest tabu.

Julia1159: Mój chłopak strasznie wścieka się, kiedy nie mogę z nim współżyć. Popada w histerię, aż się go boję. Co robić? Kochamy się bardzo i tak, to jest świetnie. Poza tymi momentami.

- Seks zaczyna się w głowie a potem w rozmowie. Trzeba o tym porozmawiać i wyjaśnić swojemu partnerowi, że intensywność pragnień seksualnych u kobiety i mężczyzny jest inna i do wszystkiego należy mieć pragnienie - zarówno do jedzenia, do czytania jak i do seksu. Warto podsunąć partnerowi książki, ale najważniejsza jest rozmowa.

- U wielu młodych mężczyzn, potrzeby seksualne potrafią bardzo silnie dominować w ich życiu. Warto też wiedzieć, że wiele niewinnych z punktu widzenia dziewczyny, to momenty prowokujące faceta do pełnego seksu. Dlatego warto też o tym rozmawiać, że nie każdy pocałunek jest zaproszeniem do aktu miłosnego.

edytą: Czy, jeśli rodzice się rozwodzą, dziecko musi stanąć po którejś stronie rodzica? I co zrobić, aby dziecko nadal czuło się kochane.
- Absolutnie, dziecko nie może stawać po którejkolwiek ze stron, ponieważ przez całe życie będzie potrzebować zarówno ojca, jak i matki. Warto sobie uświadomić, że od sposobu, w jaki się rozstaniecie a potem ułożycie swoje relacje, będzie zależeć przyszłość dziecka. Stawianie dziecka przed wyborem - tata lub mama rozdziela jego psychikę, rani jego potrzeby i stawia je często wobec wyboru niemożliwego. Oczywiście, dziecko łatwo zmanipulować i tworzyć z niego sojusznika, ale zawsze odbywa się to ze szkodą dla jego rozwoju.

sporciak6: Witam, mam pytanie. Czy jako ojciec mogę wymagać od dziecka tego, czego nie osiągnąłem ja, kiedy byłem mały?
- Nie, ponieważ dziecko jest odrębną istotą i, na szczęście, nie jest twoim klonem i może mieć uzdolnienia, talenty i potrzeby zupełnie inne niż ty. Raczej wsłuchaj się w unikalność i bogactwo osobowości twojego dziecka. Nie narzucaj mu gotowych rozwiązań.

Basilliskus: Czy próba zaszczepienia pasji rodzica w dziecku jest dobrym pomysłem? Na przykład, wspólne wypady ojca i syna na biwaki lub wędkowanie?
- To twórczy i znakomity sposób na zaszczepianie w dziecku kreatywności i pasji. Warto jednak pamiętać o różnorodności i tworzyć świat lub światy, do których dziecko będzie chciało spontanicznie przynależeć.

.Mlody: Mam pytanie - a jak dziecko nie pamięta rodzica, zwłaszcza taty, to jest to dobry pomysł, żeby się z nim teraz na nowo zaprzyjaznić? Dziecko ma 5 lat.
- Jeśli jest zgoda na to obojga rodziców, to oczywiście, że tak. Cały czas jednak warto być uważnym na potrzeby dziecka i robić ostrożne, małe kroki. Ojca, podobnie jak matkę, ma się tylko jednego.

.Mlody: No wlaśnie, ta druga była połówka trochę to utrudnia i nie wiem za bardzo co z tym robic teraz
- Zachęcam do rozmowy, do przyjęcia stanowiska: jestem obecny, jestem gotów, chcę współdziałać jako rodzić. Pewnie po jednym takim sygnale sytuacja się nie zmieni, ale w takiej sprawie potrzebna jest cierpliwość i determinacja. Być może te dwie cechy, sprawdza nieufna ex partnerka.

JestemGrubaskiem: Dlaczego po ślubie przestajemy się starać?
- Dlatego, że realizujemy nieświadome wzorce przekazane nam "między wierszami" przez naszych rodziców i szerzej środowisko wychowawcze. W pewien sposób małżeństwo traktujemy jak akt własności - już ją lub jego mam , więc go mam i nie muszę się starać.

łolaboga1: Rozwiodlłam się z mężęm. Mąż mieszka w Anglii, mój 9-cio letni synek nic nie wie o naszym rozwodzie. Wie, że tatuś pracuje daleko, a jak przyjezdza to mieszka u babci, bo musi jej dokończyć remont. Czy powinnam powiedzieć synkowi o rozwodzie? Jeśli tak, to w jaki sposób?
- Jestem zwolennikiem mówienia prawdy. Pomyśl tylko, jak będzie się czuł syn, gdy kiedyś przez przypadek prawda wyjdzie na jaw. Najprawdopodobniej poczuje się oszukany i zdradzony przez was oboje. Być może będzie taki dobry moment, kiedy wspólnie z mężem w najprostszy sposób przekażecie mu prawdę. Może to być trudny moment, nie liczyłbym na wyrozumiałość 9-cio latka. Warto się zatem do niego dobrze przygotować i dać synowi pełne wsparcie w sytuacji, która może być dla niego trudna.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje