Reklama

Reklama

Coraz więcej Polek pije w ciąży alkohol

Z badań wynika, że co ósma ciężarna Polka sięga po napoje alkoholowe. Co gorsza, dzieje się to za społecznym przyzwoleniem, bo aż 64 proc. przyszłych mam pije podczas domowych, rodzinnych uroczystości. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy naszego eksperta.

Leszek Lewandowski: Wyniki badań są alarmujące, ale, szczerze mówiąc, wcale mnie nie zaskakują. W naszym kraju mamy duże społeczne przyzwolenie na picie alkoholu. Często zdarza się, że gospodarze przyjęcia, chcąc "ugościć" przyszłą mamę, zachęcają ją do picia, mówiąc: "Jedna lampka wina ci nie zaszkodzi!".

Reklama

Nic dziwnego, że w Polsce co roku 1000 dzieci rodzi się z poważnymi wadami rozwojowymi określanymi jako Zespół FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy).

Upośledza on dziecko zarówno fizycznie, jak i psychicznie na całe życie. Niedawno Rada Ekspertów Ginekologów przedstawiła oficjalne stanowisko w tej sprawie. Specjaliści są zgodni: w ciąży konieczna jest całkowita abstynencja. Nie ma bowiem "bezpiecznej" dla płodu dawki alkoholu.

Warto wiedzieć, że jego cząsteczki przenikają przez łożysko. Pół godziny po wypiciu alkoholu przez matkę, jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi kobiety! Niech przyszłe mamy o tym pamiętają, szczególnie teraz, w okresie karnawału, gdy mogą być częściej zachęcane do wypicia symbolicznej lampki wina.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje