Reklama

Czego dowiesz się o swoim dziecku z Facebooka

"Nie ma cię na fejsie, nie istniejesz" mówią nastolatki. Wykorzystaj serwis społecznościowy, by lepiej poznać swoje dziecko i mieć z nim bliższy kontakt!

Twoje dziecko po powrocie ze szkoły spędza całe godziny przed komputerem? Zerkając przez jego ramię, dostrzegasz niebieski pasek na górze ekranu z napisem Facebook. Widzisz tę stronę za każdym razem, gdy wchodzisz do jego pokoju! Dlaczego właśnie ta strona, a nie inna? Ponieważ to najmodniejszy portal społecznościowy.

Miliony ludzi na całym świecie zaczynają dzień, wpisując na swojej facebookowej tablicy pierwsze myśli, które przyszły im do głowy tuż po przebudzeniu. Nasze dzieci już od dawna żyją jednocześnie w dwóch światach, rzeczywistym i wirtualnym. I czy tego chcemy czy nie, coraz więcej czasu spędzają właśnie w tym drugim. Umawiają się na randki, na koncerty, utrzymują kontakty ze znajomymi, rozwijają hobby, zdobywają informacje, dobrze się bawią przy śmiesznych filmach, wymieniają poglądy i kreują własny wizerunek.

Reklama

Facebook daje im takie możliwości. Socjologowie i psychologowie już dawno zauważyli, że analiza profilu na tym portalu jest ciekawym narzędziem do badania ludzkiej osobowości. Ty też się zarejestruj! Po co? Nie po to, by szpiegować swoje dziecko. Ale żeby lepiej poznać jego świat, znaleźć z nim wspólny język, wiedzieć, co go interesuje - być bliżej jego życia.

Z kim się przyjaźni

Facebook umożliwia odnalezienie przyjaciół i znajomych, pod warunkiem, że mają założone konto na tym portalu. Można na nim tworzyć m.in. sieci i grupy znajomych ze szkoły, podwórka, z obozu.

Liczba znajomych

Badania potwierdzają, że osoby, które mają wielu przyjaciół na Facebooku, mają ich dużo także w rzeczywistości. Poza tym użytkownicy korzystają z portalu, raczej by wzmocnić swoje realne przyjaźnie, a nie zawiązywać nowe.

Rada dla mamy

Twoje dziecko ma ponad 500 znajomych i przeraża cię ta ilość? Nie martw się. To normalne, może to świadczyć o jego popularności! Zdarza się jednak, że młodzież robi między sobą zawody, kto zdobędzie więcej kontaktów. Wskazuje to na potrzebę akceptacji, jeśli w "realu" dziecko jest samotnikiem. Internet jest szansą dla osób zamkniętych w sobie na nawiązanie relacji.

Kiedy warto zareagować?

Gdy widzisz, że twoje dziecko ma znajomych tylko na Facebooku i spędza godziny przed komputerem. Zachęcaj je do spotkań z rówieśnikami w realnym świecie. Podpowiadaj, jak można inaczej spędzać wolne chwile.

Czy ma już sympatię

Nie wiedziałaś, że twoje dziecko z kimś "chodzi"? Facebook da ci gotową odpowiedź, a nawet pokaże zdjęcie tej osoby!

Sprawdź status

Nastolatek lubi się tym pochwalić. Czy jest "w związku", "w wolnym związku" albo "to skomplikowane"? A może właśnie się z kimś rozstał? Informowanie o swoich uczuciach w internecie stało się popularne wśród młodych ludzi i zarazem bardzo dla nich ważne. "Jeśli ktoś wpisuje na Facebooku, że jest z tobą w związku, to znaczy, że poważnie o tym myśli" - mówią nastolatkowie.

Rada dla mamy

Być może zastanawiałaś się, dlaczego twoja córka ostatnio tak buja w obłokach... Masz odpowiedź. Właśnie się zakochała! Flirtuje, czatuje i rozmawia bez końca. Choć skręca cię z ciekawości, nie wypytuj kto to, i nie ujawniaj się, że wiesz. Spokojnie poczekaj, aż sama ci o tym powie. Inaczej stracisz jej zaufanie.

Jakie ma pasje, zainteresowania

Nie wiesz do końca, czym interesuje się twoje dziecko? Zawsze mówi, że wszystkim po trochu? Na Facebooku zobaczysz to, jak na dłoni!

Czego słucha, co lubi

Kto jest dla twojego dziecka ważny, kogo uważa za autorytet, kogo lubi? Młodzież ceni sobie to, że ma kontakt ze swoimi idolami oraz innymi fanami, którzy podzielają ich gust. Wszystko wyczytasz z podstawowych informacji zawartych w profilu twojego dziecka. To, jaki zespół, aktor czy artysta jest dla niego ciekawy; czy interesują go prawa zwierząt, historia lub nowe technologie - może być cenną informacją dla ciebie. Rodzice często tego nie wiedzą, bo młodzież nie chce z nimi rozmawiać.

Rada dla mamy

Możesz wykorzystać tę wiedzę na wiele sposobów. Wiesz, że syn interesuje się sztukami walki - rozwijaj jego pasję. Zapisz go na kurs, warsztat, podsuwaj książki związane z jego ulubioną dziedziną. Nie będziesz też miała problemu z kupieniem prezentu na urodziny - twoje dziecko ucieszy się, że tak dobrze trafiłaś w jego gust. Bądź jednak dyskretna, nie komentuj na profilu dziecka jego wyborów, stój z boku. Pamiętaj, dla młodych ludzi obecność rodzica między znajomymi na Facebooku nie jest powodem do dumy.

Czy jest skryte czy otwarte

Aktywność rośnie wprost proporcjonalnie do czasu spędzanego na Facebooku, ale związana jest także z typem osobowości. To kolejna wskazówka. Dowiesz się, czy twoje dziecko tylko przygląda się i czyta komentarze innych czy też jest aktywne - chętnie udostępnia rzeczy, które go interesują.

Ekstrawertyk czy introwertyk

Czy twoje dziecko boi się publicznych wystąpień i rzadko zabiera głos w dyskusjach? Odczuwa lęk przed krytyką? Tak samo może zachowywać się na portalu. Wielu użytkowników denerwuje się wrzucając swoje zdjęcia lub filmiki. Martwią się, że nikt nie kliknie "lubię to!". Z drugiej strony właśnie Facebook może być dobrym miejscem, żeby walczyć z kompleksami. Tutaj nie widać, że ktoś się czerwieni...

Rada dla mamy

Jeśli widzisz, że twoje dziecko w ogóle nie ma oporów w mówieniu o sobie i wrzuca nawet bardzo osobiste i prywatne zdjęcia, zdradza szczegóły z życia rodziny, bliskich - reaguj! Warto delikatnie porozmawiać z dzieckiem na ten temat, wytłumaczyć, że są sprawy, którymi nie można się dzielić na forum publicznym. Uświadom, że ktoś może wyciągnąć jego zbyt swobodne zdjęcie i popsuć mu tym opinię w szkole. Nigdy nie komentuj zachowań dziecka publicznie na jego profilu! To dla niego krępujące. Rób to zawsze w cztery oczy.

O czym pisze, o czym myśli

Możesz poznać emocje swojego dziecka i to, w jaki sposób je wyraża. Możesz dowiedzieć się, o czym myśli, jakie ma poglądy, co go śmieszy. Wypowiedzi znajomych często zmuszają do zajęcia jakiegoś stanowiska. Sprawdzisz o czym myśli współczesne pokolenie? Co ich drażni? Czy ma poglądy podobne do swoich rodziców, czy też myśli zupełnie inaczej.

Czego nie powie rodzicom

Nastolatki się buntują i buntują się przede wszystkim przeciwko dorosłym. Facebook stał się dla nich miejscem wyrażania negatywnych uczuć, poszukiwania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Według Paula Levinsona, autora książki "Nowe nowe media", Facebook jest interaktywną bazą danych i żywym źródłem wiedzy. W każdej chwili twoje dziecko może otrzymać odpowiedź od jednego ze swoich znajomych na każde pytanie, dostać pomoc w rozwiazaniu problemu, otrzymac wsparcie. w złych chwilach.

Rada dla mamy

"Dziś jest ten dzień, kiedy nie wstaję z łóżka", "Jestem zła na cały świat!", "Moi rodzice mnie wkurzają" - twoje dziecko umieściło takie posty na swojej tablicy? Przeczekaj, być może wyładowuje tak swoją frustrację, stres. Obserwuj je jednak uważniej, być może to pierwsze sygnały, że coś ważnego dzieje się w jego życiu, nie przeoczysz tego!

Gdzie bywa po lekcjach

Facebook to środek przekazu, promocji i marketingu. Informacje o wydarzeniach kulturalnych, koncertach, spotkaniach, wykładach, na bieżąco są wysyłane do użytkowników. Tutaj znajomi polecają sobie ulubioną kawiarnię i ciastka w małej cukierni. Użytkownicy otrzymują zaproszenia na parady równości, na marsze w obronie zwierząt i spotkania towarzyskie. Gdzie twój syn czy córka byli w sobotę wieczorem? Dowiesz się z Facebooka.

Jest impreza

Na portalu można się zameldować, to znaczy zaktualizować miejsce, w którym się znajduje. W ten sposób wszyscy wiedzą, czy twoje dziecko było na Dworcu Centralnym w Warszawie, czy w Sopocie, czy zjadło hot doga w centrum handlowym, czy pizzę we włoskiej knajpie. W większości miejsc można zaktualizować swoje położenie, co umożliwiają telefony komórkowe z dostępem do internetu i ściągniętą aplikacją Facebooka. Dzięki temu młodzież praktycznie nie rozstaje się z ulubionym portalem. Twoje dziecko może także samo kreować wydarzenia i zapraszać znajomych na domówkę, gdy wychodzicie z mężem do znajomych.

Rada dla mamy

Jak wynika z badań, ponad jedna trzecia nastolatków przynajmniej raz upubliczniła swoje zdjęcie na Facebooku, na którym pije alkohol. Co zrobić, jeśli odkryjesz takie zdjęcia? Nie wpadaj w panikę, nie groź, ale stanowczo zareaguj. Wybierz moment, by spokojnie powiedzieć dziecku o wpływie alkoholu na zdrowie i psychikę. Wyjaśnij, dlaczego jest szkodliwy. Powiedz, że na nie pozwalasz na picie.

Kim chciałoby być

Zdarzyć się mogło, że twoje dziecko stworzyło sobie profil idealny, że wykreowało tożsamość, o której marzy. Nie martw się. Dorastająca młodzież często jest zagubiona, ma mieszane uczucia względem swoich umiejętności, poszukuje akceptacji wśród rówieśników i dorosłych. Facebook umożliwia im założenie maski. Dlatego, czasami okazuje się, że osoba nieśmiała i małomówna w realu jest celebrytą internetu!

Akceptacja siebie

Medioznawcy uważają, że dokonanie wybiórczej lub zmodyfikowanej autoprezentacji na Facebooku jest silnym impulsem do wzrostu samooceny. Właściciel takiego profilu ma wrażenie, że zbliża się do "Ja idealnego", czyli kim tak naprawdę chciałby być.

Rada dla mamy

Możesz wspierać swoje dziecko w tych obszarach, w których czuje się ono zagrożone. Podejdź ze zrozumieniem do jego potrzeby obecności "na fejsie", ale wyjaśnij, że nie powinno zaburzać to jego codziennych obowiązków i czynności. Zapewniaj dziecko o swojej akceptacji takim, jakie jest i bądź otwarta na dialog, nawet o nowym wyglądzie jego ulubionej strony internetowej.

Agnieszka Wilewska, Aneta Olkowska

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: nastolatki | wychowanie | komputer | dziecko | rodzice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy