Czy laptop naprawdę jest niezbędny do nauki?

Przed pandemią koronawirusa wielu rodziców wciąż odkładało kwestię zakupu laptopa. Dziś już chyba nikt z nas nie ma wątpliwości – każde dziecko w wieku szkolnym powinno posiadać swój laptop. Szczególnie że nauka zdalna może jeszcze powrócić. Czemu komputer może pomóc w zdobywaniu wiedzy? Odpowiadamy.

Po co dziecku laptop do nauki?

Komputer podłączony do sieci od lat jest oknem na świat. To internet, a nie papierowa encyklopedia, jest podstawowym źródłem wiedzy.

Warto jednak zrozumieć, że swobodny dostęp do laptopa jest ważny nie tylko podczas nauki zdalnej. Komputer okazuje się niezbędny również, gdy dziecko uczy się stacjonarnie. Dlaczego? Wiedza udostępniana w sieci potrzebna jest do wykonywania zadań domowych. Uczniowie mogą samodzielnie weryfikować informacje czy poszukiwać wyjaśnienia zagadnień, których nie zrozumieli w szkole. W internecie można uczestniczyć w zajęciach dodatkowych czy poszerzać spektrum zainteresowań. Warto przy tym podkreślić, że smartfon nie zaspokoi wszystkich potrzeb edukacyjnych. To prawda, że telefon pozwoli na wyszukanie informacji, uruchomienie prostych aplikacji potrzebnych w nauce.  Jednak dziecko nie jest w stanie w komfortowy sposób przygotować prezentacji multimedialnej czy wykonać pracy domowej w edytorze tekstu. Wiele do życzenia pozostawiają także połączenia audio i wideo. Smartfon nie przyda się także w trakcie lekcji informatyki, na których uczniowie poznają podstawy programowania.

Jaki powinien być laptop dla dziecka?

Podstawowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie jest wysoka moc obliczeniową. Dzięki temu urządzenia udźwignie obsługę wielu aplikacji edukacyjnych w jednym momencie. Nie zapominajmy również o rozrywce! Nasza pociecha z pewnością zechce używać sprzętu również do grania, oglądania seriali czy surfowania w sieci.

Komputer do nauki powinien być lekki i poręczny, by w razie potrzeby dziecko mogło uczyć się w plenerze czy spakować go ze sobą do szkoły. Tam przyda się nie tylko do przeprowadzenia prezentacji, ale także do robienia notatek (które można udostępnić w chmurze i sięgnąć do niech w każdej chwili). Ważnym aspektem jest także wytrzymała bateria, która umożliwi kilka godzin pracy bez konieczności ładowania. Świetnym komputerem zarówno do edukacji, jakościowych połączeń wideo i rozrywki, czyli grania w gry, słuchania muzyki i oglądania filmów będzie model Matebook X Pro. Procesor Intel Core i7-1165G7 gwarantuje szybkość działania, a dotykowy ekran znacząco usprawnia obsługę. Spora pamięć RAM (16 GB) umożliwia przechowywanie aktualnie wykorzystywanych danych, a przy tym polepsza szybkość i wydajność komputera. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w dysk SSD o niebagatelnej pojemności 1 TB, dzięki któremu możemy przechowywać ogromną ilość danych (notatki, prezentacje multimedialne, filmy edukacyjne). Z kolei 13,9-calowy ekran pozwala wygodnie oglądać filmy i seriale. Flagowy laptop  marki z pewnością sprosta wymaganiom ucznia. Warto jednak pamiętać, że Huawei oferuje sprzęty z każdej półki cenowej. Obecnie trwa promocja "Okazje z klasą" (do 12 września). Dzięki niej zakupimy wydajnego laptopa z serii D - MateBook D 14  lub MateBook D 15. Kosztują odpowiednio 1 999 zł i 1 899 zł.

Laptop - inwestycja w przyszłość dziecka

Laptop pozwala dziecku rozwijać zainteresowania nie tylko w ramach szkoły, ale również poza nią, dlatego jest doskonałym narzędziem do wspierania edukacji. Posiadanie takiego sprzętu na własność z pewnością rozbudzi w dziecku pasję do nowych technologii i może stanowić pierwszy krok do zainteresowania programowaniem, które w przyszłości zapewni zatrudnienie w dobrze opłacanej branży IT.

Z kolei granie w gry online stanowi świetną okazję do nauki języków, przede wszystkim angielskiego. Takie gry jak Minecraft dla młodszych dzieci pozwalają na kontakt z rówieśnikami z całego świata. Ponadto rozwijają kreatywność, koordynację, spostrzegawczość, refleks, a także logiczne myślenie i wyobraźnię przestrzenną. Pamiętajmy jednak, że dorośli powinni pokazać dzieciom, jak bezpiecznie poruszać się po wirtualnym świecie i dopasować przeglądane treści do ich wieku. Naszą rolą jest również uświadamiać najmłodszych o zagrożeniach czyhających w sieci i ograniczać czas spędzany online.  

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy