Czy warto zapisywać dzieci na sportowe zajęcia dodatkowe?

Jak pokazują dane Ministerstwa Zdrowia, polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie. Dlaczego uprawianie sportu z wiekiem przestaje być naturalne i staje się przykrym obowiązkiem? Jak tego uniknąć?

Problem otyłości wśród dzieci

Już 10 proc. dzieci w wieku od 1 do 3 lat ma problem z otyłością lub nadwagą, a prawie 20 proc. jest zagrożone nadmierną masą ciała - alarmuje Ministerstwo Zdrowia. Wśród najstarszych uczniów szkoły podstawowej problem nadwagi lub otyłości dotyka już 22 proc. chłopców i 16 proc. dziewcząt. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podejmowanie aktywności fizycznej co najmniej godzinę dziennie. Tymczasem, według danych zebranych przez HBSC na zlecenie Instytutu Matki i Dziecka, do tych wytycznych stosuje się tylko co piąta dziewczynka i co czwarty chłopiec w wieku 11 lat. Te dane są tym bardziej niepokojące, że już co dziesiąty drugoklasista ma nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego - podaje Europejski Projekt Monitorowania Otyłości. Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, m.in. cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, płuc i nowotworów. Oprócz tego zwiększa także podatność na stres.

Wychowanie poprzez sport

Aktywność fizyczna wspiera pracę mózgu i zdolności poznawcze, prawidłowy rozwój układu kostnego i mięśniowego, rozwija koordynację ruchową, doskonale rozładowuje napięcie i stres. Sport nie tylko pozwala utrzymać organizm w dobrej kondycji, ale również kształtuje charakter - uczy systematyczności, konsekwentnego dążenia do celu i pokonywania własnych słabości. Dodatkowo sprawność fizyczna kształtuje poczucie pewności siebie oraz zaufania we własne możliwości. Podczas zawodów dziecko często pierwszy raz w życiu ma okazję do rywalizacji z rówieśnikami, uczy się znosić porażki i zwyciężać. Zachęcajmy dziecko do udziału w sportach drużynowych, które rozwijają umiejętności współpracy, uczą reguł życia społecznego i ułatwiają budowanie relacji z rówieśnikami.

Słaba kondycja polskich dzieci

Wyniki testów sprawnościowych co 10 lat przeprowadzanych przez warszawski AWF pokazują, że z roku na rok kondycja polskich dzieci spada. W 1999 r. chłopcy w wieku 10 lat byli w stanie zwisać z drążka przez 15 s, w 2009 - 12 s, a w testach przeprowadzonych w 2019 r. - już tylko 8 s. Co jest przyczyną pogorszenia się kondycji społeczeństwa? Przede wszystkim siedzący tryb życia, dominujący także wśród dzieci.  Dawniej całe wolne dnie spędzało się na podwórkach - to zapewniało nawet 8-12 godzin aktywności fizycznej. Dzieci od świtu do zmierzchu bawiły się w berka, grały w gumę, piłkę, skakały na skakance czy spędzały czas na placu zabaw. Dziś rozrywka i kontakty społeczne przeniosły się do sieci. Dlatego tak ważne jest, by to rodzice i szkoła zadbali o codzienną dawkę sportu. 

Sport dla każdego

Aktywność fizyczna nie musi, a wręcz nie powinna być przykrym obowiązkiem. Rolą rodziców jest zbudowanie w dziecku nawyku, by uprawianie sportów stało się naturalnym elementem dnia. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy zaproponowana forma aktywności jest atrakcyjna dla dziecka. Niestety, często szkolne lekcje wychowania fizycznego nie spełniają tego warunku. Dlatego warto rozejrzeć się za zajęciami sportowymi w okolicy. A tych jest niemało. Z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów finansowane są m.in. programy: "Sport Wszystkich Dzieci", "Szkolny Klub Sportowy", "Umiem Pływać". Niedawno ruszył także trzyletni program "Dobra Drużyna PZU". W ramach akcji PZU finansuje szkolne oraz pozaszkolne kluby i drużyny sportowe, a także organizacje i stowarzyszenia, których celem jest krzewienie ducha sportu wśród dzieci i młodzieży. Dobra Drużyna ma charakter powszechny i obejmuje wszystkie dyscypliny sportu, ale PZU szczególnie zachęca do wzięcia udziały w programie kluby z małych ośrodków oraz sportowców z niepełnosprawnościami. W tym roku wsparło już m.in. Junior Amp Futbol, Futbolową Bandę i inne akademie z projektu "Futbol Plus", akcje Akademickiego Związku Sportowego, takie jak  "Od Młodzika do Olimpijczyka" czy Testy Coopera dla wszystkich, a także Stowarzyszenie "Nadzieja na Mundial", Szkołę Mistrzostwa Sportowego Resovia, Płońską Akademię Futbolu, Akademię Stali Mielec, KKS Victoria ze Stalowej Woli, Polski Związek Badmintona, a także Polski Związek Zapaśniczy realizujący program "Mata w każdej szkole".  Więcej informacji o Dobrej Drużynie PZU znaleźć można na stronie internetowej.

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Przede wszystkim dajmy dziecku wolny wybór. Oferta zajęć sportowych jest bardzo szeroka, każdy znajdzie coś dla siebie. Być może chętniej weźmie udział w zajęciach w towarzystwie kolegów i koleżanek. Powinniśmy również sami świecić przykładem. Jeśli od najmłodszych lat przyzwyczaimy dziecko do wspólnej aktywności, z pewnością łatwiej mu będzie podtrzymać ten nawyk, gdy stanie się samodzielne. Pamiętajmy, że sport powinien kojarzyć się z dobrą zabawą i być sposobem na rozładownie napięcia, nie zaś źródłem stresu, karą czy przymusem. Warto również pokazywać dzieciom godnych naśladowania bohaterów, na przykład ambasadorów akcji PZU - tenisistkę Igę Świątek oraz youtubera Blowka, który niedawno rzucił dzieciom  wyzwanie #DobraDruzyna. Chodziło w nim o nagrywanie swoich treningów i dzielenie się filmikami w mediach społecznościowych. Teraz w ramach programu "Mata w każdej szkole" w podobnej formie dzieci mogą ćwiczyć z zawodnikami Polskiego Związku Zapaśniczego.  

Prezentacja partnera


Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje