Czytanie razem z dzieckiem – ważne niezależnie od wieku

Do poduszki, w czasie wolnym, z podziałem na role, w duecie lub całą rodziną… Dlaczego warto czytać niezależnie od wieku?

Według raportu Biblioteki Narodowej, w 2019 roku przeczytanie przynajmniej jednej książki zadeklarowało 39 proc. Polaków. Warto więc aktywnie promować czytelnictwo i sukcesywnie zwiększać tę liczbę. Jak to zrobić? Zacząć już od najmłodszych lat!

Czytanie razem z dzieckiem to nie tylko okazja do wspólnego spędzania czasu czy szansa na bliskość fizyczną. Wspólna lektura ma także niebagatelny wpływ na rozwój emocjonalny i intelektualny naszej pociechy. W promowanie czytelnictwa już od kołyski angażuje się aktywnie Instytut Książki. Rozpoczęta w 2017 roku kampania "Mała książka - wielki człowiek" to największy projekt w Europie, zachęcający do czytania dzieciom. W ramach akcji świeżo upieczonym rodzicom na oddziałach szpitalnych rozdano już prawie milion egzemplarzy tak zwanej Wyprawki Czytelniczej: w książce "Pierwsze wiersze dla..." można znaleźć wybór wierszy dla dzieci, m.in. Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima. Kolejna odsłona akcji skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym - wizyta w bibliotece biorącej udział w akcji kończy się otrzymaniem Wyprawki Czytelniczej, w której skład wchodzi m.in. książka "Pierwsze czytanki dla...". Młodzi czytelnicy mogą się dzięki temu przekonać, ż książka to znakomita rozrywka, wsparcie w rozwoju i nieoceniony sposób na nudę. Dlaczego jeszcze warto czytać z dziećmi?

Czytaj od kołyski!

Czytanie już od pierwszych dni życia jest korzystne nie tylko dla malucha, ale także dla rodziców. Wydaje ci się, że to strata czasu, bo kilkutygodniowy niemowlak nic nie rozumie? To spory błąd! Jedną z podstawowych potrzeb twojej pociechy jest właściwa więź z opiekunem. Wspólnie spędzany czas sprawia, że czuje się nie tylko bezpieczne, ale także kochane i ważne. Decydując się na czytanie na głos poświęcasz swój czas, ale także uwagę i cierpliwość. Czytanie dziecku buduje więź emocjonalną, a także daje poczucie bliskości i bezpieczeństwa. To także skuteczny sposób na uspokojenie płaczącego malucha - w końcu zna twój głos już z życia płodowego. Nawyk wspólnego czytania wspomaga rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i melodii języka.

Wspólne czytanie bajek i prostych historyjek uczy trzylatka myślenia przyczynowo-skutkowego, a także pomaga w rozwijaniu umiejętności kojarzenia faktów oraz wyciągania wniosków. Ten trik już od pierwszych miesięcy wzmacnia poczucie przynależności do rodziny. Warto stworzyć ze wspólnego czytania rytuał - odpowiednie miejsce, przygotowana przestrzeń i ograniczenie bodźców z zewnątrz pokażą dziecku, jak ważne jest wspólne spędzanie czasu.

Czytanie z przedszkolakiem: dlaczego warto?

Twoje dziecko poszło do przedszkola? To dla niego dość stresujący etap w życiu, dlatego warto wesprzeć je emocjonalnie. Doskonale pomoże w tym właśnie wspólne czytanie. Podczas lektury nawiązujemy przede wszystkim więź fizyczną z maluchem - to dobry czas na przytulanie.

Nowe miejsce, oderwanie od rodziców, nawiązywanie relacji wiąże się z koniecznością radzenia sobie z ogromem emocji. Właściwie dobrane lektury pomogą je poznać, właściwie nazwać i wyrażać. Omawiając zachowania bohaterów masz także szansę wyjaśnić i pokazać maluchowi jak sobie z nimi radzić w taki sposób, aby ich nie tłumić. Lektury stanowią także dobry początek do rozmowy o trudnych tematach (np. konflikt w grupie czy choroba). Słuchanie czytającego na głos rodzica jest także dla dziecka czasem relaksu, pozwalającym na odreagowanie emocji. Warto mieć na uwadze, że taki sposób spędzania czasu rozwija zainteresowanie słowem pisanym, dzięki czemu ma niebagatelny wpływ na dalszą ścieżkę edukacyjną. Rozbudza bowiem w dziecku gotowość do nauki samodzielnego czytania, rozwija kreatywność i wyobraźnię, a także uczy rozwiązywać problemy oraz wyciągać logiczne wnioski. Warto wzbogacić czytanie dodatkowymi bodźcami - możesz dobrać odpowiednią muzykę do lektury czy namówić dziecko na odgrywanie scenek z ukochanymi pluszakami.

Wspólne czytanie ze starszakiem

Korzyści ze wspólnego czytania z początkującym uczniem są oczywiste. Ten czas pomaga dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości, wzmacnia poczucie więzi z rodziną, ułatwia przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie informacji, wzbogaca słownictwo. Kiedy twoja pociecha nauczy się czytać - wspólnie spędzany na lekturze czas to okazja do doskonalenia tej umiejętności oraz przezwyciężania strachu przed czytaniem na głos. Późniejsze próby podejmowane na forum klasy nie będą dla dziecka tak trudne i stresujące. Wspólnie spędzony czas daje bowiem wewnętrzną siłę do radzenia sobie z trudnościami.

Instytut Książki wspiera czytelnictwo także w tej grupie wiekowej. Najnowsza, tegoroczna odsłona kampanii skierowana jest właśnie do dzieci, które rozpoczynają naukę w szkołach i tym samym odkrywają uroki samodzielnego czytania. Pierwszoklasiści otrzymają od Instytutu Książki Wyprawkę Czytelniczą, w której znajdą m.in. książkę "Pierwsze abecadło". W antologii tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym znalazły się utwory poetyckie i prozatorskie, m.in. Małgorzaty Musierowicz, Anny Onichimowskiej czy Jana Twardowskiego.

Warto pamiętać, że czytanie już od pierwszych dni życia z czasem przekształci się w nawyk u dojrzewającego dziecka. Rytuał wspólnego czytania może pomóc porozumieć się w fazie nastoletniego buntu. Rozmowa o lekturach, wyznaczenie godzin na wspólne czytanie i dyskusja nad przeczytanymi książkami to dla młodego człowieka nie tylko szansa na wykształcenie własnego gustu oraz umiejętności argumentacji, ale także nauka obrony własnego zdania. To także okazja do rozmowy o wzorcach postepowania, emocjach i sposobie ich przepracowania, a przede wszystkim - wspólnie spędzony czas.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje