Reklama

Reklama

Dlaczego maleństwo nie ssie?

Jeśli dziecko po kilku łykach puszcza pierś, to znak, że coś mu nie odpowiada. Sprawdź, co może mu przeszkadzać.

Bywają dni, że malec zaraz po przystawieniu do piersi przerywa ssanie, odwraca głowę i nie chce dalej jeść. Takie zachowanie sprawia, że jego mama czuje się odrzucona i ma poczucie, że coś robi źle. Jeśli miewasz podobne problemy, przeczytaj, czym zwykle bywają one spowodowane.

Reklama

Przyczyna:

Nie potrafi uchwycić brodawki

● Ekspert wyjaśnia: Zdarza się to zazwyczaj u noworodków, które jeszcze nie wiedzą, jak prawidłowo chwycić pierś - dopiero się tego uczą. Możesz pomóc maleństwu. Gdy szeroko otworzy buzię, naprowadź ją na brodawkę zręcznym ruchem ręki, na której opiera się główka malca.

Pamiętaj też, by właściwie przystawiać dziecko do piersi. Podczas karmienia trzymaj je przytulone i zwrócone całym ciałem do ciebie (tak, by brzuszek malca dotykał twojego brzucha).

Głowa smyka powinna znajdować się na wysokości piersi, a buzia naprzeciwko brodawki.

Przyczyna:

Jesteś spięta, zdenerwowana

● Ekspert wyjaśnia: Podczas karmienia dziecko wyczuwa twój nastrój, więc jeśli jesteś zestresowana, ono również staje się niespokojne i nie może skupić się na ssaniu.

Dlatego podając maluszkowi pierś, postaraj się nie myśleć o kłopotach. Włącz sobie ulubioną muzykę i zrelaksuj się.

Przyczyna:

Mleko wypływa za szybko

● Ekspert wyjaśnia: Zdarza się, że na początku karmienia mleko wypływa zbyt intensywnie. Wtedy maluch nie nadąża łykać pokarmu, wypuszcza pierś i się niepokoi.

Jeśli to zaobserwujesz, przerwij karmienie, odciągnij trochę mleka, a następnie ponownie podaj malcowi pierś.

Przyczyna:

Przyzwyczaiło się do smoczka

● Ekspert wyjaśnia: Jeśli od pierwszych dni życia twój smyk dostawał smoczek lub był dokarmiany butelką, teraz może nie mieć ochoty na pierś. Dlaczego? Karmienie przez smoczek wyrabia u dziecka inne nawyki ssania.

Z butelki mleko wypływa łatwiej i brzdąc nie musi włożyć wiele wysiłku w ssanie, by się najeść. Po takich doświadczeniach zbyt płytko chwyta pierś i ssie nieskutecznie albo w ogóle jej nie chce.

Wyjściem z tej sytuacji jest zrezygnowanie ze smoczka uspokajającego i butelki do czasu, aż malec opanuje technikę ssania piersi - zwykle trwa to przez pierwsze 6 tygodni życia.

Jeśli musisz dokarmiać go mieszanką, podawaj ją specjalnym kubkiem.

Przyczyna:

Właśnie zaczyna ząbkować

● Ekspert wyjaśnia: Gdy dziecku wyrzynają się mleczaki (może to się zacząć już około 4. miesiąca życia), jego dziąsełka stają się obolałe i podrażnione. Może wtedy okresowo odmawiać ssania - sprawia mu bowiem ono ból.

Aby pomóc szkrabowi, kwadrans przed karmieniem posmaruj jego dziąsła żelem znieczulającym (np. Bobodent, Dentinox).

Przyczyna:

Ma katar lub zatkany nosek

● Ekspert wyjaśnia: Katar lub zatkany nos sprawiają, że dziecku trudno jest oddychać podczas ssania, dlatego może odmawiać jedzenia.

Spróbuj więc zakroplić maleństwu przed posiłkiem do noska roztwór soli fizjologicznej lub wody morskiej, np. Marimer Baby, Stérimar, a następnie oczyść nos za pomocą aspiratora. Podczas karmienia trzymaj malca w pozycji pionowej.


Konsultacja: dr n. med. Mariola Małecka, doradca laktacyjny. Tekst: Iwona Jankowska

Dowiedz się więcej na temat: karmienie piersią

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje