Reklama

Reklama

Dlaczego warto włączać dziecko w dorosłe prace domowe

Które z rodziców nie chciałoby, aby ich dziecko było doskonałym pomocnikiem w pracach domowych? Z pewnością wielu wyobrażało sobie swoje niemowlaki, jak za kilka lat będą razem z opiekunami przygotowywać naleśniki, wspólnie ścierać kurze, wieszać pranie, a wykonywana dotąd praca stanie się przyjemnym, spędzonym wspólnie czasem.

Jednak podczas pierwszych prób włączania swych maluchów do prac domowych, często wygląda to zupełnie inaczej, niż w naszych wyobrażeniach. Zazwyczaj okazuje się, że dzieci podczas gotowania muszą absolutnie wszystkiego dotknąć, przez co kilogram mąki rozsypany jest na podłodze, a jajka zostały wbite razem ze skorupkami. Sprzątanie i pranie wygląda podobnie. Zatem rodzice dochodzą do wniosku, że dzieci są jeszcze za małe i dlatego na długie lata pociechy dostają zakaz pomagania.

Jednak uczestniczenie dzieci w obowiązkach domowych jest ogromnie ważne.

Reklama

Dlaczego warto włączać dziecko w dorosłe prace domowe?

Jako pierwsze od razu nasuwa się znane powiedzenie: "czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał". Oczywiste jest, że im wcześniej dzieci zaczną pomagać rodzicom, tym szybciej nauczą się wykonywać określone czynności. Ponadto, gdy będą nastolatkami, a następnie staną się dorośli, prawdopodobnie sumienniej przystąpią do prac domowych. Staną się one naturalną częścią dnia. Dlatego warto już od najmłodszych lat włączać dzieci do wspólnych prac domowych. Z czasem mąka coraz częściej będzie znajdowała się w misce, a rączki maluchów nie będą musiały wszystkiego dotknąć.

Im rzadziej dzieci mają dostęp do przestrzeni dorosłych, tym intensywniej będą chciały w niej uczestniczyć, a co za tym idzie, tym więcej szkód przyniesie wspólne sprzątanie czy też gotowanie. Pamiętajmy także, że dzieci nie zawsze będą tak chętne do pomocy. Nastolatki wyrastają z pragnienia naśladowania rodziców we wszystkim, co robią.

Dlatego ważne jest, aby wykorzystać odpowiedni moment na przygotowanie naszych pociech do obowiązków domowych. Jednak, żeby całkowicie przekonać się do wartości jaką niesie włączanie dzieci do prac domowych, warto mieć świadomość, jak ważne jest to w późniejszym życiu naszych pociech. Na pewno są rodzice, którzy wolą szybciej wykonać prace w domu, aby pozostały czas wykorzystać na naukę i zabawę z dzieckiem. Poznawanie liter, kolorów i liczb, wydaje się ważniejsze niż nauka poprawnego mycia stołu, zwłaszcza jeżeli nasza pociecha ma zostać inżynierem, architektem lub księgowym.

Jednak warto pamiętać, że uczestniczenie w pracach domowych uczy nie tylko samego wykonywania ich, ale także zaradności, obowiązkowości, sumienności, szacunku do pracy i oczywiście doskonale wspomaga naukę z pozostałych dziedzin. Odróżnianie kolorów ściereczek, warzyw, ubrań podczas wykonywanych prac z pewnością jest przyjemniejsze niż nauka wyłącznie z pomocą książek.

Najważniejszy wspólny czas

Wspólne wykonywanie obowiązków domowych jest także bardzo wartościową (zwłaszcza dla dzieci) formą spędzania czasu. Gdy rodzice mają wiele rzeczy do zrobienia, z pewnością wolą wykonać je sami - szybko i sprawnie, aby zostało jeszcze trochę czasu na odpoczynek. Jednak powierzenie dziecku choćby części naszego zadania ma dla niego ogromną wartość. W ten sposób przekazujemy mu komunikaty: "ufam ci", "jesteś mi potrzebny", "chcę spędzać z tobą czas". To dla dziecka znacznie ważniejsze, niż nowe gry i zabawki. Poza uczestniczeniem w pracach domowych, można dziecku wyznaczyć stałe, małe obowiązki domowe.

Tak naprawdę już dwulatek może zbierać po sobie zabawki, wytrzeć kurz z szafki lub odnieść swój talerzyk po jedzeniu. Pięciolatek może już pościelić łóżko, odkurzyć jeden dywan lub pokój, umyć umywalkę. Takie zadania sprawią, że dziecko poczuje się ważne, potrzebne, wartościowe. Nie zapominajmy tylko o pochwaleniu dziecka i podziękowaniu za włożony wysiłek, aby wiedziało, że bardzo cenimy to, co dla nas robi. 


Julia Baryła - oligofrenopedagog pracujący w Centrum Zdrowia Dziecka Pegaz 

http://www.klubrodzica.com/pozwol-dziecku-ci-pomoc-dlaczego-warto-wlaczac-dziecko-dorosle-prace-domowe/

KlubRodzica

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje