Reklama

Reklama

Dodatkowe 500+: Komu się należy?

Od 1 stycznia 2022 rodzice będą mogli dostać dodatkowe 500+. Sejm przegłosował ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Kto będzie mógł dostać pieniądze?

W tym wypadku chodzi o rodziców małych dzieci, takich, które nie ukończyły pierwszego roku życia.

Co ważne: wniosek do ZUS-u, o przyznanie świadczenia, trzeba będzie złożyć najwcześniej na 90 dni przed ukończeniem przez dziecko roku, a najpóźniej 30 dni po tym fakcie.

Ponadto rodzic może zadecydować czy dodatkowe 500 złotych chce dostawać przez rok (czyli 1000 zł miesięcznie), czy też woli otrzymywać dodatkowe 500 zł przez dwa lata.

Wnioski będzie można składać tylko za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub też przez Profil Zaufany.  

Reklama

Dla kogo dodatkowe 500 zł?

Pieniądze będą dzięki Rodzinnemu Kapitałowi Opiekuńczemu, który jest jednym z pomysłów tzw. Polskiego Ładu, tworzonego przez Prawo i Sprawiedliwość. Programem objęte są rodziny, w których kobieta zakończyła urlop macierzyński (w Polsce trwa on 12. miesięcy), ale dziecko nie zostało jeszcze objęte opieką przedszkolną. Większość maluchów trafia tam, gdy skończy 3 lata.

Rodzice w tym czasie są niejednokrotnie zmuszeni do korzystania z usług niani, czy płacenia za żłobek. Dodatkowe pieniądze mają na celu odciążenie ich budżetu.

Zobacz również:

Przeszkadzacze, czyli co powstrzymuje nas przed zmianą

Kim są freeganie? Nie kupują jedzenia, tylko znajdują je w śmietnikach 

Korzyści płynące z jedzenia kiszonek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatkowe 500+

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje