Dowód dla dziecka? Wyrobisz przez internet

Dowód osobisty dla dziecka przydaje się zwłaszcza w wakacje, choć nie tylko. Aby złożyć wniosek wcale nie musimy iść do urzędu. Sprawdź, jak zrobić to przez internet.

Uzyskanie dowodu osobistego dla dziecka jest bardzo proste. Może zrobić to jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Większość formalności (oprócz odebrania dowodu osobistego) załatwimy przez internet. W dobie panującej epidemii koronawirusa urzędnicy wręcz zachęcają do tego, by wnioski składać online. To ułatwienie również dla nas - aby złożyć wniosek nie musimy się ruszać z domu.

Bez profilu zaufanego ani rusz

Jak się do tego zabrać? Po pierwsze niezbędne jest założenie profilu zaufanego, który pozwoli nam załatwić tę i wiele innych spraw urzędowych przez internet. Na szczęście to bardzo proste. Wystarczy odwiedzić stronę profilu zaufanego, a następnie zdecydować, czy chcemy zweryfikować naszą tożsamość osobiście w punkcie potwierdzającym, czy online poprzez konto w bankowości elektronicznej. Ta pierwsza opcja może być w czasie trwania pandemii znacznie trudniejsza i mniej bezpieczna, gdyż wymaga osobistego stawienia się w takim punkcie i okazania dokumentu tożsamości. Musimy zrobić to w ciągu 14 dni od złożenia wniosku.

Jeśli zdecydujemy się na weryfikację tożsamości online, w kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o wybranie banku, który prowadzi nasze konto. Następnie będziemy musieli zalogować się do bankowości elektronicznej. By wejść na konto, używamy naszego standardowego loginu i hasła. Nie musimy się obawiać, jest to całkowicie bezpieczne i służy jedynie weryfikacji naszych danych osobowych. Gdy już się zalogujemy, zostaniemy poproszeni o wypełnienie krótkiego formularza o założenie profilu zaufanego, a następnie zatwierdzimy całą operację kodem autoryzacyjnym (takim samym jak do robienia przelewu w naszym banku). Potwierdzenie, że operacja się udała, otrzymamy na podany adres e-mailowy. To nie jest skomplikowane - wszystko trwa maksymalnie kilka minut.

A co jeśli nie mamy konta w banku i nie chcemy lub nie możemy osobiście stawić się w punkcie potwierdzającym? Teraz możemy założyć tymczasowy profil zaufany i potwierdzić go w czasie videorozmowy z urzędnikiem. Wszystko bez wychodzenia z domu. Więcej o tym rozwiązaniu można przeczytać na stronie gov.pl.

Zobacz jak założyć profil zaufany:

Jak złożyć wniosek o dowód dla dziecka?

Do złożenia wniosku o dowód dla dziecka potrzebne będzie zdjęcie dziecka. Musi ono spełniać wymagania, które znajdziemy na stronie gov.pl. Można wykonać je u fotografa lub zrobić samemu.  

Kiedy elektroniczne zdjęcie mamy gotowe - wchodzimy na portal gov.pl i wybieramy kategorię "Dokumenty i dane osobowe", a następnie "Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego". Klikamy przycisk "Złóż wniosek". Zostaniemy przeniesieni na stronę logowania, tutaj potrzebny jest profil zaufany. Po zalogowaniu, zaznaczamy, czy jesteśmy rodzicem, opiekunem prawnym czy kuratorem. Następnie wprowadzamy dane dziecka lub podopiecznego oraz swoje. Zaznaczamy także powód ubiegania się o dowód osobisty oraz adres urzędu, w którym chcemy odebrać wyrobiony dokument. Wgrywamy zdjęcie dziecka oraz uzupełniamy brakujące dane kontaktowe. Wniosek możemy podpisać profilem zaufanym lub e-dowodem (dokument wydawany po 4 marca 2019 roku). Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymamy na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV i e-mail podany we wniosku. Usługa jest bardzo szybka, wygodna i całkowicie bezpłatna.

Kiedy dokument będzie gotowy?

Dowód osobisty zostanie wyrobiony maksymalnie w ciągu 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku. W wyjątkowych sytuacjach ten termin jest dłuższy, przeważnie jednak dokument można odebrać wcześniej, wystarczy regularnie sprawdzać swoje konto (Mój GOV) na stronie gov.pl.

- Możemy też skorzystać z e-usługi "Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy". Podając numer wniosku, który znajdziemy w potwierdzeniu złożenia dokumentu, w kilka chwil dowiemy się, czy już warto ruszać do urzędu po odbiór, czy jeszcze poczekać - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Wybierasz się na wakacje? Sprawdź, co załatwisz dzięki e-usługom

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy