Reklama

Dzieci dziedziczą inteligencję po matce

Mądrzy ludzie powinni podziękować za to swoim mamom. Według najnowszych badań inteligencja przechodzi na kolejne pokolenia po kądzieli.

Podstawą badań było odkrycie genów warunkowych, które zachowują się inaczej w zależności od pochodzenia. Zasadniczo są czymś w rodzaju biochemicznego znacznika, który pozwala prześledzić ich źródło, a także odkryć czy są aktywne, czy nie w komórkach dziedzicznych. Co ciekawe, niektóre z tych genów działają tylko wtedy, gdy pochodzą od matek. Jeżeli gen ten pochodzi od ojca, pozostaje nieaktywny. Oczywiście są też takie, które uruchamiają się wtedy, gdy pochodzą od ojców.

Dotychczas uważano, że inteligencję dziedziczy się zarówno po matce, jak i ojcu. Jednak kolejne badania potwierdziły przypuszczenia, jakoby odpowiadały za nią geny zgromadzone w chromosomie X. Pierwszych obserwacji tego zjawiska dokonano już w 1984 r., ale na pełne wyniki trzeba było poczekać aż do analizy genomu. Z nich wyraźnie wynika, że żeńskie geny odpowiadają za rozwój ośrodków myślowych w mózgu.

Reklama

Za wszystko odpowiadają geny

Eksperymenty przeprowadzone na myszach i szczurach dowiodły, że osobniki rozwinięte z embrionów z przewagą genów żeńskich, mają większe głowy i mózgu, ale mniejsze ciała. Z kolei przewaga genów męskich skutkuje mniejszymi mózgami, ale za to większym ciałem. O ile geny męskie można znaleźć w ośrodkach odpowiadających za prokreację, zdobywanie pożywiania czy agresję, o tyle nie znaleziono ich w ośrodkach kory mózgowej odpowiedzialnych za funkcje poznawcze.

Okazuje się, że przenoszenie umiejętności poznawczych głównie przez chromosom X, odpowiada za częstsze występowanie niestabilność emocjonalnej i chorób psychicznych u mężczyzn. Jednak naprawdę interesujące rezultaty uzyskali naukowcy z Glasgow, którzy od 1984 roku przebadali 12 686 osób w wieku od 14 do 22 lat. Pod uwagę brano wiele czynników środowiskowych, ale wyniki były jednoznaczne. IQ badanych było najbliższe IQ ich matek, z różnicą wynoszącą maksymalnie 15 punktów.

Matki mają dodatkowy wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka. Dzieje się tak na skutek fizycznego i emocjonalnego kontaktu. Niektóre badania wskazują, że przekłada się on bezpośrednio na inteligencję. Dzieje się tak dlatego, że silne więzi zwiększają poczucie bezpieczeństwa i zwiększają odporność na porażki.

Czy zatem inteligencja pochodzi od matek?

Wszystko wskazuje, że rzeczywiście inteligencję dziedziczymy od naszych mam. Niektóre badania wskazują, że umiejętności matek mają nawet 60 proc. wpływ na rozwój intelektualny dzieci. Nie bez znaczenia są też inne czynniki środowiskowe. Dlatego nawet potomek noblistki nie zostanie geniuszem, jeśli nie otrzyma odpowiedniego wsparcia i motywacji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy