Reklama

Dzieciństwo to klucz do szczęścia lub... kłopotów

Współcześnie, w obliczu osobistych problemów i kryzysów, coraz więcej osób korzysta z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. W Europie najlepiej opłacani w swojej branży są szwajcarscy psychologowie, choć używają podobnych metod, jak specjaliści z innych krajów, zarabiający mniej.

Znając tematy, które poruszają w rozmowie z pacjentami, można rozważyć, czy wielu problemów nie udałoby się rozwiązać samodzielnie i w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jakimi rzeczami zajmują się specjaliści?  

Dzieciństwo to klucz do dorosłości  

Podczas pracy z pacjentem psychologowie najczęściej skupiają się na jego przeżyciach z dzieciństwa. Uważają że, osoby dorosłe zachowują się w określony sposób i radzą sobie w życiu w zależności od doświadczeń, których doznały we wczesnych latach życia. Jeśli ich rodzice popełniali błędy wychowawcze, borykali się w problemami finansowymi i emocjonalnymi, a kontakty z rodzeństwem, nauczycielami i rówieśnikami nie były poprawne, jest duże prawdopodobieństwo, że jako dorośli będą mieli problemy z akceptacją siebie i relacjami z otoczeniem. Za to ci szczęśliwcy, którzy mieli beztroskie dzieciństwo, mają większe szanse na uzyskanie stabilności emocjonalnej,  poczucia własnej wartości i odporności na niepowodzenia życiowe.  

Reklama

Było, minęło  

Stare zranienia, poczucie krzywdy i niesprawiedliwości doznane w przeszłości skutecznie uniemożliwią odczuwanie radości tu i teraz. Jak złośliwa chmura na niebieskim niebie przysłaniają szczęście. Dopóki przeszłość nie zostanie zamknięta w przeszłości, nie ma mowy o czerpaniu radości z teraźniejszości. Jest takie powiedzenie: "Co było, a nie jest, nie pisze się w rejestr". I tego należy się trzymać. Nie warto również za dużo myśleć o tym, co inni ludzie sądzą na nasz temat. To ich sprawa. Nikt nie ma obowiązku, żyć pod dyktando innych. Warto za to skupić się na sobie, swoje rodzinie, pracy, czy zainteresowaniach.    

Wykraczaj poza strefę własnego komfortu  

Ta rada może na początku brzmieć trochę dziwnie, bo po co rezygnować z przyzwyczajeń i przestrzeni, gdzie wszystko jest znane, pewne i bezpieczne. Brak ryzyka, to brak stresu. Jednakże zbyt długie przebywanie w strefie własnego komfortu hamuje wykorzystanie osobistego potencjału. Z drugiej strony nadmierne oddalenie się od tej strefy, również nie jest polecane, bo powoduje frustrację i spadek produktywności.

Robienie nowych rzeczy i doświadczanie nowych przeżyć, wspomaga kreatywność, rozwój emocjonalny i intelektualny. Wyrwanie się z rutyny, otwartość na zmiany i podejmowanie szybkich decyzji, zwiększają poczucie własnej wartości. Podróżowanie, nauka języka obcego, pomoc potrzebującym, czy nowe hobby, również stanowią ważne elementy samorozwoju.    

Doceniaj doświadczenia, które zyskałeś dzięki trudnym sytuacjom  

Czytając biografie ludzi sukcesu, można zauważyć, że większość z nich miała trudne życie. Byli wychowywani przez dysfunkcyjnych rodziców, cierpieli biedę, prześladowali ich rówieśnicy, przez lata  imali się prac, które przynosiły małe pieniądze albo też nie były powodem do dumy. Niektórzy z tych ludzi poważnie chorowali, nie mieli szczęścia w miłości, czy wielokrotnie stracili wszystko, lokując pieniądze w nietrafione inwestycje. W końcu wychodzili na prostą. Po latach izolacji od rodziny, nawiązywali zerwane kontakty i wybaczali tym, którzy ich skrzywdzili. Dzięki pracowitości i determinacji osiągali osobisty, czy finansowy sukces.

Zdobyte doświadczenie sprawiało, że stawali się bardziej rozważni w podejmowaniu decyzji finansowych. Znajdowali w życiu szczęście rodzinne, czy zakładali instytucje charytatywne, w których pomagali osobom, z podobnymi problemami. Uczenie się na własnych błędach i nie zniechęcanie się niepowodzeniami, wcześniej czy później prowadzi do sukcesu. Ważna jest cierpliwość.  


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy