Reklama

Reklama

Gdy przedszkolak często biega na golasa i nie okazuje wstydu

Twój malec rozbiera się przy gościach albo w czasie zabawy w piaskownicy? Powinnaś interweniować? A może to naturalne zachowanie, które minie?

Nagość jest problemem przede wszystkim dla dorosłych. My wiemy, że należy chronić swoją intymność. Dzieci zaczynają odczuwać wstyd dopiero około trzeciego roku życia – chowają się, by się przebrać albo usiąść na nocniczku. Jednak ich zachowaniem nadal rządzi impuls.

Zdarza się, że kilkulatek zrzuca ubranie, bo jest mu niewygodnie albo za gorąco. Co wtedy? Trzeba mu po prostu znaleźć strój, w którym poczuje się komfortowo.

Reklama

Bywa też tak, że zdejmując ubranie, malec manifestuje niezależność: mama zmusiła go do włożenia szortów, których nie lubi, więc on pokazuje, że może o sobie decydować, i… rozbierze się do rosołu.

Dlatego warto dać dziecku podczas ubierania wybór: chce włożyć dżinsy czy zielone spodenki? Rozbieranie się czy bieganie z nocnikiem może być też sposobem na zwrócenie na siebie uwagi.

Malec demonstracyjnie siada na nocniczku

Malec demonstracyjnie siada na nocniczku podczas rodzinnego obiadu, bo mama jest zajęta gośćmi, a nie nim. Warto wtedy włączyć dziecko w działania dorosłych – posadzić je przy stole, zapewnić mu zajęcie. Nie należy reagować nerwowo, lepiej raczej bagatelizować sprawę. Zwykle takie dziecięce rozbieranki są czymś przejściowym.

Warto jednak wzmocnić dobre zachowania w zabawie, np. miś, który idzie się przebrać lub zrobić siusiu, powinien się ukryć przed lalą. Warto też wykorzystać zachowanie malca, by zadbać o jego bezpieczeństwo. Spokojnie należy mu wyjaśnić, że tego, co jest możliwe w domu, przy obcych – np. w piaskownicy – lepiej nie robić.

3 złote zasady

1. Podchodź do spraw płci i fizjologii swobodnie. Nie obawiaj się o tym rozmawiać. Odpowiadaj też na wszystkie pytania dziecka.

2. Nie mów maluchowi, że jego zachowanie jest złe, ani go nie zawstydzaj.

3. Od początku ustawiaj nocniczek maluszka w toalecie, a nie w pokoju. To wytworzy w dziecku prawidłowe nawyki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje