Reklama

Reklama

Ile się tyje podczas ciąży?

Kobiety, które planują ciążę, często się zastanawiają ile przytyją w odmiennym stanie. W końcu to nieuniknione. Lepiej jednak nie przybierać na wadze ani za mało, ani za dużo. Są też przyszłe mamy, które na początkowym etapie... chudną.

Przyczyną takiego stanu są poranne (i nie tylko poranne) mdłości, które często kończą się wymiotami oraz skutecznie wstrzymują apetyt. Wiele ciężarnych odczuwa też niechęć do niektórych pokarmów, czasem rozciągającą się na niemal wszystkie pozycje z codziennego jadłospisu. Biorąc pod uwagę takie okoliczności trudno się dziwić, że część przyszłych mam chudnie zamiast się zaokrąglać.

Reklama

Te nieprzyjemne dolegliwości zwykle mijają w okolicach 4. miesiąca ciąży, wówczas też brzuszek powoli staje się widoczny. Minimalizowanie przyrostu wagi w ciąży jest niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka, ale niekontrolowane tycie również nie przyniesie mu korzyści. Babcine rady, aby jeść za dwoje dawno się już zdezaktualizowały. Podobnie, jak szkodliwe przekonanie, powszechne w USA do lat 50., w myśl którego ciężarna może przytyć maksymalnie 9 kilogramów.

Przeciętnie, kobieta, której waga jest prawidłowa powinna przybrać na wadze ok. 11-16 kilogramów. Nieco więcej, bo do 18 kilogramów mogą przytyć mamy z niedowagą. Minimalny przyrost wagi wskazany dla tej grupy kobiet to ok. 12 kilogramów.

Mniejsze przyrosty przewidywane są dla ciężarnych, które wyjściowo miały nadwagę, szacuje się, że optymalnie byłoby, gdyby nie przybrały więcej niż 11 kilogramów, a te zmagające się z otyłością - około 7 - 9 kilogramów.

Oczywiście podane przyrosty są orientacyjne, nie uwzględniają całej gamy różnic indywidualnych i należy je potraktować jako ogólną wytyczną, a nie rygorystyczny przykaz.

Darmowy program – rozlicz PIT 2020

Dowiedz się więcej na temat: ciąża | przybieranie na wadze w ciąży

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje