Reklama

Reklama

Jak budować poczucie własnej wartości u dziecka?

O tym, że każdy z nas jest unikalny, o małym Pinku, a także o poczuciu własnej wartości w rozmowie z Urszulą Młodnicką, autorką książki „Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też”.

Justyna Gul: Kim jest Pink i dlaczego jest unikalny?

Reklama

Urszula Młodnicka: Pink jest małym stworem, który posiada mocne i słabe strony, wady i zalety, pasje, zainteresowania, jedno ucho trójkątne, lubi grać na ukulele, rysować i świetnie się skrada. Jest pomocny i uwielbia robić innym niespodzianki. Ma też słabość do słodyczy i orzeszków. I to wszystko właśnie czyni go unikalnym, jedynym w swoim rodzaju. Jak każde z dzieci, jak każdego z nas.  

O Pinku napisała Pani książkę, która traktuje o poczuciu własnej wartości. Z informacji na okładce możemy się dowiedzieć, że to książka adresowana do dzieci, ale (trochę też) dla rodziców. Wszyscy mamy problem z poczuciem wartości?

- Na szczęście nie wszyscy. Ten dopisek na okładce to bardziej zachęta dla rodziców, aby zajrzeli do środka i przeczytali ją wspólnie z dzieckiem. Nie przypadkiem książka jest napisana w formie dialogu Pinka z narratorem, który może być dowolnym dorosłym, mamą, tatą czy babcią. Stąd nadzieja, że może stać się dla rodziców czy innych dorosłych, inspiracją do tego, jak rozmawiać z dziećmi, aby wzmacniać ich poczucie własnej wartości. To pokazanie im, że mają na to ogromy wpływ.  

Kiedy poczucie własnej wartości zaczyna się kształtować?

- Bardzo wcześnie, w zasadzie od momentu narodzin. To proces bardzo złożony, na który ma wpływ wiele czynników. Zaczyna się od relacji z rodzicami, której podstawą powinna być bezwarunkowa miłość i akceptacja dziecka dlatego, że jest, że jest odrębną istotą i jej wartość nie podlega żadnej ocenie. Dzięki temu wyrabiamy w dziecku zdolność do przeniesienia tych uczuć na samego siebie. Dajemy silne podstawy, stabilną bazę do przeżywania dalszych doświadczeń i startu w dorosłość.  

Dowiedz się więcej na temat: wychowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje