Reklama

Reklama

Jak chronić dzieci i nastolatków przed samobójstwem?

Rodzice często nie wiedzą, jak reagować, gdy dziecko mówi o swoich myślach samobójczych. Zakładają, że nastolatki są labilne emocjonalnie, a ich zachowania po prostu są wpisane w ten etap rozwoju. Tymczasem nigdy nie wiadomo, kto popełni samobójstwo, a kto nie. Dlatego tak istotne jest, żeby reagować w przemyślany sposób. Co musisz wiedzieć? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Masz przekonanie, że nastolatki, które mówią, że się zabiją, po prostu chcą zwrócić na siebie uwagę?

Żadnych deklaracji nie należy lekceważyć. Często słyszysz, że nic nie zapowiadało tragedii, a potem się okazuje, że były znaki ostrzegawcze, tylko nie dorośli potrafili ich zinterpretować. Obserwuj dziecko. Pamiętaj, że wiele sygnałów wskazujących na to, że dziecko chce się zabić, przypomina objawy depresji.

Uważasz, że twojego dziecka problem samobójstwa nie dotyczy?

Możesz mieć rację, ale mimo wszystko po prostu staraj się być uważną. W Polsce co roku kilkaset nastolatków odbiera sobie życie. Zdaniem specjalistów na każde samobójstwo w grupie adolescentów przypada około 100 prób samobójczych.

Reklama

Masz pewność, że samobójstwo popełniają tylko dzieci z zaburzeniami psychicznymi?

Zaburzenia psychiczne, takie jak np. depresja kliniczna, zwiększają ryzyko popełnienia samobójstwa, jednak u większości osób, które odbierają sobie życie nie zdiagnozowano wcześniej tego typu problemów.

Samobójstwo najczęściej jest próbą poradzenia sobie z przytłaczającym bólem emocjonalnym, poczuciem pustki i nieumiejętnością znalezienia innego rozwiązania.

Przeraża cię przekonanie, że jeśli dziecko chce popełnić samobójstwo, to znajdzie sposób?

Wiedz, że suicolodzy uważają, że decyzja o samobójstwie pojawia się, kiedy twoje dziecko nie potrafi znaleźć innego rozwiązania, żeby pozbyć się bólu. Czy to oznacza, że chce umrzeć? Nie, ono jest zagubione i chce przestać cierpieć. Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko ma myśli samobójcze, poszukaj specjalistycznej pomocy.

Uważasz, że pytanie wprost o zamiar samobójstwa może dziecku podsunąć takie rozwiązanie?

Jeśli twoje dziecko myśli o samobójstwie, prawdopodobnie poczuje ulgę, kiedy poruszysz ten temat. Oczywiście ogromnie ważna jest zarówno treść, jak i forma komunikatu. Nie ironizuj, nie umniejszaj, nie unieważniaj. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jako rodzic, to dawać wsparcie i wysłuchać swoje dziecko.

Co możesz zrobić, żeby pomóc dziecku?

Pamiętaj, że naturalną potrzebą twojego dziecka jest potrzeba doświadczania opieki i akceptacji.

Nie unikaj rozmów i nie udawaj sam przed sobą, że problem nie istnieje. Staraj się rozmawiać z nastolatkiem o umiejętności rozwiązywania problemów. Na co dzień staraj się być uważnym i empatycznym rodzicem. Staraj się budować silne, zdrowe relacje. Jeśli Twoje dziecko zacznie mówić, że czuje się puste, że nie ma po co żyć, zawsze bierz jego słowa na poważnie. Jeśli jakieś zachowanie cię niepokoi, umów wizytę ze specjalistą.

Czy dziecko po próbie samobójczej zawsze wymaga hospitalizacji na oddziale psychiatrycznym?

W przypadku próby samobójczej w szpitalu odbywa się konsultacja specjalisty psychologa lub/i psychiatry. Jeśli lekarze uważają, że dziecko jest niestabilne, mają prawo (bez zgody rodzica) zatrzymać je na 48 godzin na obserwacji.

Czasami specjaliści orzekają, że nastolatek potrzebuje dłuższej obserwacji, diagnozowania lub/i terapii na oddziale szpitala psychiatrycznego, a później w poradni zdrowia psychicznego.

Co możesz zrobić jako rodzic, żeby pomóc samemu sobie?

Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które ma depresję, samookalecza się, cierpi z powodu dysregulacji emocjonalnej lub/i próbowało targnąć się na swoje życie, potrzebujesz zadbać również o siebie.

Bardzo ważne jest, żebyś szukał pomocy psychologicznej, czasem psychiatrycznej - być może terapii rodzinnej albo grupy wsparcia dla osób w podobnej sytuacji.

Przeczytaj więcej

***Zobacz także***

Baby Boom
Dowiedz się więcej na temat: nastolatek | samobóstwo | młodzież

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy