Jak karmić butelką?
Zdecydowałaś, że będziesz dawać maluszkowi mieszankę? To nic złego. Niemowlę żywione sztucznie też może prawidłowo się rozwijać!
Jeśli nie karmisz dziecka piersią, nie obwiniaj się, że pozbawiasz je cennych składników znajdujących się w mleku mamy. Naturalny pokarm jest dla maluszka najlepszy, ale mieszanki dostępne na rynku mają skład bardzo zbliżony do niego. Zawierają specjalnie dobrany zestaw witamin i minerałów, dostosowane do wieku dziecka ilości białka oraz węglowodanów. Jednak aby butelkowy maluszek rozwijał się równie dobrze jak ten karmiony piersią, warto wybrać odpowiedni rodzaj mleka i smoczka, a także karmić brzdąca w komfortowej i zdrowej dla niego pozycji. Oto niezbędne informacje.
Każde dziecko ma inne potrzeby. Dlatego zanim kupisz mleko, poproś pediatrę, by dobrał to, które będzie najlepsze dla maluszka. Lekarz oceni, czy może on pić zwykłą czy specjalną mieszankę, np. dla alergików czy obficie ulewających. Ważne jest też, by była ona dostosowana do wieku dziecka. Dla niemowląt do 6. miesiąca przeznaczone jest mleko początkowe, oznaczone cyfrą 1.
Starsze niemowlęta powinny pić mleko następne nr 2 lub 3 (po 10. lub 12. miesiącu - to zależy od producenta). Natomiast mieszanki typu "Junior" są dla maluchów po 1. roku. Jeśli okaże się, że dziecko źle toleruje zalecone przez lekarza mleko (np. miewa kolki, biegunkę lub wysypkę), koniecznie powiedz o tym pediatrze.
Nie tylko mleko powinno być dobrze dobrane. Równie ważny jest smoczek. Najlepszy jest model anatomiczny, który przypomina kształtem brodawkę piersi. Dzięki niemu niemowlę ssie mleko w sposób zbliżony do karmienia piersią. Może też samo regulować ilość pobieranego pokarmu i nie krztusi się podczas ssania. Taki smoczek nie szkodzi też zgryzowi dziecka.
Zwróć uwagę na rozmiar smoka. Powinien on być odpowiedni dla wieku (informację tę znajdziesz na opakowaniu). Mleko ze smoczka nie może też lać się samo, niemowlę musi wysilić mięśnie buzi, by się go napić. Dlatego ważna jest też wielkość dziurki w smoczku. Dla najmłodszych przeznaczone są modele z małymi otworkami, a dla starszych z większymi. Sama jednak nie powiększaj dziurki w smoczku - jeśli zrobisz ją za dużą, mleko będzie wypływać za szybko i malec może się zakrztusić.
Mleko w butelce powinnaś dawać dziecku wtedy, gdy jest głodne. Po narodzinach maluszek będzie domagał się jedzenia często i nieregularnie, ale z czasem ustali własny rytm. Jego apetyt może być różny - w zależności od dnia i samopoczucia. Czasem dziecko może wypijać więcej mleka, a innym razem mniej.
Przygotowując mieszankę, odmierzaj proszek tylko miarką dołączoną do preparatu i wsypuj taką ilość, jaką zaleca producent. Nie zagęszczaj mleka dodatkową łyżeczką proszku, bo maluszek otrzyma za dużo składników mineralnych i białka, co może wywołać kłopoty z brzuszkiem lub nerkami. Nie rozcieńczaj też mleka wodą - wtedy malec może mieć niedobory witamin i minerałów. Uwzględniaj też inne zalecenia producenta, np. dotyczące rodzaju i temperatury wody.
Za każdym razem przyrządzaj świeżą porcję mleka i serwuj je maluchowi zaraz po przygotowaniu. Nigdy nie podawaj mu resztek mieszanki, której wcześniej nie dopił. W takim mleku namnażają się bakterie, które mogą wywołać biegunkę. Z tego samego powodu nie przygotowuj mieszanki na zapas i nie podgrzewaj jej.
Ze względów bezpieczeństwa nie zostawiaj niemowlęcia samego z butelką, np. w łóżeczku, bo może się zakrztusić! Nawet, gdy szkrab podrośnie, asystuj mu podczas posiłku. Butelkę wkładaj prostopadle do buzi dziecka i tak, by smoczek był wypełniony mlekiem. Chodzi o to, by maluszek nie ssał pustego smoka. Gdy nałyka się powietrza, dostanie wzdęć i będzie go bolał brzuszek.
Klasyczna. Dla wszystkich dzieci
Usiądź wygodnie na kanapie. Umieść malca na swoich nogach, opierając jego pupę na wewnętrznej stronie jednego z twoich ud. Drugim podpieraj maluszkowi plecy. Oprzyj jego główkę w zgięciu twojego ramienia, by była wyżej niż nogi malca. Dotknij butelką jego warg - wtedy otworzy usta - i włóż mu butelkę do buzi.
Bokiem do podłogi. Dobra dla ulewających
Siedząc wygodnie na kanapie, ułóż dziecko na boku na swoich udach. Jego główka powinna znajdować się na twoich kolanach, a pupa dotykać twojego brzucha. Jeśli niemowlę leży na lewym boku, lewą rączkę wysuń mu do przodu. Podobnie zrób, gdy malec jest ułożony na drugim boku.
Tyłem do rodzica. Dla tych, co już siedzą
Posadź dziecko na swoich udach, by plecami dotykało twojego brzucha. Lewym przedramieniem obejmij malca pod pachą. Opuść nieco lewe udo, wtedy smyk będzie siedział pod kątem do podłoża. Jeśli dziecko ulewa, ta pozycja też jest dla niego dobra. Należy jednak bardziej obniżyć udo, by brzdąc był lekko pochylony na bok.
Wzdłuż nóg. Wygodna dla każdego
Usiądź na podłodze i złącz nogi. Ułóż dziecko na plecach na twoich udach przodem do ciebie. Jego głowa powinna leżeć symetrycznie w zagłębieniu twoich nóg, a pupa być przysunięta do twojego brzucha. W zależności od wieku dziecka, możesz też układać nogi wyżej lub niżej tak, by było wam wygodnie.
Konsultacja: Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Iwona Jankowska