Reklama

Jak odzwyczaić dziecko od...

Dziecięce nawyki warto w pewnym momencie zmienić dla dobra samego malucha. To wcale nie musi być trudne!

Dziecięce nawyki warto w pewnym momencie zmienić dla dobra samego malucha. To wcale nie musi być trudne!


Każde dziecko lubi rytuały i sytuacje, które się powtarzają, bo dają mu one poczucie bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że maluch bardzo przyzwyczaja się np. do ssania piersi, używania smoczka czy picia z butelki - to naturalne czynności na pewnym etapie jego życia.

Przychodzi jednak czas, gdy smyk powinien z nich zrezygnować i zastąpić je innymi. Zwykle nie jest to jednak takie łatwe. Rodzice, którzy chcą oduczyć smyka dawnych przyzwyczajeń, muszą wykazać się cierpliwością i konsekwencją. Radzimy, jakie sposoby warto wypróbować w takiej sytuacji.

Reklama

używania smoczka...

Półtoraroczne dziecko ma jeszcze prawo odczuwać potrzebę ssania, ale 2-latek powinien pożegnać smoczek.

NASZE RADY:

Nie podawaj maluszkowi smoczka w innych sytuacjach niż układanie do snu (czyli np. na pociechę, gdy się skaleczy) - wypróbuj wtedy różne sposoby, żeby go uspokoić.

Przed snem zaś możesz mu śpiewać, czytać książeczki, trzymać za rękę. Chodzi o to, żeby odwrócić jego uwagę od faktu, że czegoś mu brakuje. Jeśli smyk nie upomina się o smoczek, nie proponuj mu go.

W 3. roku życia brzdąc już wiele rozumie i coraz lepiej mówi. Gdy nie zrezygnował jeszcze ze smoczka, warto z nim porozmawiać i wybrać coś "w zamian", np. misia, który pomoże w zasypianiu.

...ssania piersi

Pamiętaj, że kończąc karmienie, niczego maluchowi nie odbierasz. Nie miej więc wyrzutów sumienia.

NASZE RADY:

Na początek ogranicz liczbę karmień w ciągu dnia. Kiedy malec zacznie domagać się piersi, podaj mu wodę do picia w kubeczku lub coś do jedzenia: obiadek, jogurt, owoce (posiłek musi być oczywiście dostosowany do wieku dziecka).

Jeśli smyk nie będzie chciał jeść, odłóż słoiczek na potem i wyjdźcie na spacer lub pobawcie się. Karmienie piersią zastąpisz w ten sposób przyjemną dla brzdąca aktywnością.

Z podawania piersi w nocy zrezygnuj po kilku kolejnych dniach. Jeżeli maluszek będzie domagał się ssania, przytul go i... zaproponuj wodę. Najważniejsza jest tu konsekwencja w realizacji planu.

...noszenia na rękach

Wiele dzieci zasypia wieczorem tylko wtedy, gdy są kołysane na rękach przez mamę. Co możesz zrobić, żeby to zmienić?

NASZE RADY:

Malec nie poczuje się nagle opuszczony, jeśli dotychczasowy rytuał zastąpisz nowym, dostosowanym do jego wieku.

Po kąpieli połóż więc dziecko do łóżeczka, ale nie zostawiaj go samego, tylko usiądź obok. Możesz nucić kołysanki, przemawiać do malca. Jeśli mimo to będzie wyciągał rączki, płakał albo wstawał, uspokajaj go, przytulając i odkładając z powrotem.

Taka sytuacja może się powtórzyć wiele razy. Nie poddawaj się jednak, nawet gdyby było ci trudno wytrzymać płacz dziecka. Poproś inne osoby, które zajmują się smykiem, żeby także ograniczyły noszenie go. Inaczej wszystkie twoje wysiłki na nic się nie przydadzą.

...picia z butelki


Pojenie i karmienie malca przez smoczek nie jest dla niego dobre. Pożegnanie butelki wyjdzie mu na zdrowie.

NASZE RADY:

Od początku rozszerzania diety (czyli od ok. 5.-6. miesiąca życia) kaszkę, zupę lub papkę warzywną podawaj maluszkowi łyżeczką.

Karmienie w ten sposób służy nie tylko nauczeniu go połykania i przeżuwania jedzenia, ale jest też krokiem prowadzącym do stopniowego odstawienia butelki.

Idź z dzieckiem do sklepu i pozwól, żeby samo wybrało kubek niekapek. By oswoić z nim synka lub córkę, możecie "poić" lalki i misie. Gdy kubek po kilku dniach przestanie być nowością, nalej do niego ulubiony napój malca i pokaż, jak się używa niekapka.

Równocześnie powinnaś stopniowo ograniczać posiłki podawane przez smoczek. Trzeba przy tym pamiętać, że dziecku ssanie kojarzy się z bezpieczeństwem i ciepłem mamy, więc w okresie przyzwyczajania go do kubeczka, warto okazywać mu dużo czułości i poświęcać więcej uwagi.

...ssania kciuka

Nałogowe ssanie palca może się przyczynić do powstania wad zgryzu. Sprawdź, jak walczyć z tym przyzwyczajeniem.

Nasze rady:

Zaobserwuj, w jakich okolicznościach dziecko sięga po kciuk, i odwracaj wtedy od niego jego uwagę (zaproponuj np. nową zabawę lub pokaż interesujący przedmiot).

Jeśli będziesz wytrwała, powinnaś po pewnym czasie zauważyć zmianę w zachowaniu synka lub córki. Nie stosuj metod siłowych. Zrezygnuj z zabierania maluszkowi palca z buzi, smarowania go czymkolwiek czy bandażowania. To może tylko zaszkodzić, a na pewno nie pomoże.

...spania z rodzicami

Gdy dziecko podrośnie i coraz rzadziej domaga się nocnego karmienia, można przenieść je do dziecięcego łóżeczka.

NASZE RADY:

Kluczową kwestią jest wprowadzenie wieczornych rytuałów. Ustal, o której godzinie smyk ma dostawać kolację, kiedy będzie pora na kąpiel, przytulanie i czytanie książeczek. 

O stałej porze przygaś światło i zostaw maluszka w jego łóżeczku (może ono stać obok waszego). Usiądź obok, a gdy dziecko zapłacze, wyjmij je, przytul i po chwili odłóż do łóżeczka.

Bądź cierpliwa, a zauważysz, że czas, który maluch spędza u siebie, wydłuża się. 

Nic na siłę!

Ważne dla dziecka zmiany powinny być przeprowadzane w odpowiednim czasie.

Zrezygnuj z nich, jeśli np. maluch ząbkuje albo musi sobie poradzić z nową, trudną dla niego sytuacją (gdy np. wróciłaś do pracy). Przerwij także na pewien czas próby odzwyczajania go od jego nawyków, jeśli bardzo źle na nie reaguje.

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Leśkiewicz

O tych i o innych problemach możesz podyskutować na naszym FORUM!


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: smoczek | karmienie piersią
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy