Reklama

Reklama

Jak spędzić rodzinne wczasy w zgodzie z naturą?

Dania wielu osobom kojarzy się z ekologią, ale niewielu jako kierunek wakacyjny. Niesłusznie. Jest tam mnóstwo atrakcji związanych z naturą, które spodobają się członkom rodziny w każdym wieku: piękne, piaszczyste plaże, krystalicznie czyste jeziora, ogrody zoologiczne, safari i parki krajobrazowe wpisane na listę UNESCO, liczne ścieżki rowerowe, a nawet LEGOLAND i LEGO House, pełne klocków LEGO, które od 2018 roku są produkowane z materiałów zrównoważonych ekologicznie. W Danii można spędzić wspaniałe i unikalne rodzinne wakacje, obcując z naturą i piękną przyrodą.

Dania jest ojczyzną klocków LEGO. Będąc tam z dziećmi, trudno nie zajrzeć do kultowego parku rozrywki LEGOLAND w Billund, w całości zbudowanego z blisko 60 milionów klocków LEGO. Tam na maluchy czekają niesamowite budowle i całe miasteczka zbudowane z klocków LEGO, rollercoastery, parki wodne, a nawet kina, gdzie wyświetlane są filmy LEGO w 3D. Tuż obok mieści się LEGO House - jedyne na świecie takie centrum kreatywności, gdzie z klocków LEGO można zbudować wszystko, co tylko podpowie wyobraźnia. Ale co łączy klocki LEGO z ekologią? Od 2018 roku Grupa LEGO produkuje elementy botaniczne LEGO (liście, drzewa krzaki) w całości wykonane z roślinnego polietylenu na bazie trzciny cukrowej. Co więcej, do 2030 roku wszystkie klocki LEGO mają być produkowane były wyłącznie z materiałów odnawialnych.

Reklama

To nie jedyne atrakcje w okolicy związane z ekologią. Billund i okoliczne gminy tworzą razem LEGOLAND Billund Resort - drugi po Kopenhadze najbardziej popularny region turystyczny w Danii, który charakteryzuje się mnogością atrakcji dla najmłodszych i ich rodziców. Co ważne, region ten leży tylko 400 km od Świnoujścia, skąd podróż promem trwa zaledwie kilka godzin. Tanio i bezpośrednio można także dolecieć samolotem z Warszawy, Gdańska i Poznania.

Vejle - Poznaj życie zwierząt zagrożonych wyginięciem

W Givskud ZOO, będącym połączeniem tradycyjnego zoo i parku safari, dzieci mają okazję obcować z dzikimi zwierzętami. Na 65 hektarach żyje 60 gatunków zwierząt  z Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej - łącznie około 700 osobników. Ponad 1/3 z nich jest zagrożona wyginięciem, więc jest to doskonała okazja, by dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Pracownicy ZOO uczą także dzieci i rodziców, w jaki sposób zbudować wodopój, schronienie i jak opiekować się zwierzętami żyjącymi blisko naszych domów. Dzięki tej wiedzy można uratować wiele żyjątek, o których rzadko myśli się na co dzień. Dodatkowo wystawa "Epoka Lodowcowa" pozwala dzieciom poznać prehistoryczny świat. Można tam zobaczyć naturalnych rozmiarów mamuty, przebrać się w strój jaskiniowca, a nawet wykonać własny amulet, chroniący przed złymi duchami.

Fredericia i Middelfart - Nurkuj z wielorybami i fokami

Środowisko naturalne to nie tylko lasy, łąki i pola, ale również morza i oceany. Ląd i woda to dwa równoległe światy współistniejące ze sobą i tworzące naszą planetę. Gmina Fredericia skupia się na obserwacji zwierząt wodnych. Właśnie tam jest możliwość  obserwacji wielorybów pojawiających się bardzo często w tych okolicach. To zresztą jedno z największych skupisk wielorybów na świecie, gdzie można zobaczyć małego wieloryba czy morświna z bliska. Czy wiecie, że morświn może żyć 25 lat i dorastać do 1,8 metra długości? Warto skorzystać z okazji, by bliżej przyjrzeć się życiu tych wielkich i pięknych ssaków.

Z kolei Little Belt to akwen łączący Fredericę z Middelfart, który oferuje ogromne możliwości unikalnych doświadczeń, takich jak nurkowanie, wędkarstwo, oglądanie wielorybów i wycieczki łodzią. Sporty wodne, takie jak Stand Up Paddling (SUP), snorkeling, windsurfing, nurkowanie to bardzo popularne atrakcje w Middelfart. Spływ kajakowy wzdłuż brzegów Little Belt, między Middelfart, Fredericią a Kolding, zapewnia niezwykłe i piękne doświadczanie natury.

Varde - Przekonaj się, co znaczy motto "My w naturze"

W 2015 roku gmina Varde zmieniła swoje motto na "My w naturze". Stawia się tu na inwestycje, które umożliwiają, zarówno stałym mieszkańcom, jak i turystom doświadczanie natury z bliska w atrakcyjny sposób. Varde to drugie co do wielkości miejsce turystyczne w Danii z ponad czterema milionami wizyt w roku. Przybrzeżne resorty Blåvand, Henne, Vejers i Nymindegab znajdują się tylko godzinę jazdy od lotniska w Billund. To właśnie tam zaskoczy nas 50 kilometrowe wybrzeże Morza Północnego, całe pokryte śnieżnobiałym piaskiem. To doskonały punkt widokowy, z którego świetnie widać latarnię morską Blaavandshuk - najbardziej wysunięty na zachód punkt w Danii i prawdopodobnie najbardziej efektowny budynek w Blåvand, mierzący aż 39 metrów wysokości. Z góry roztacza się wspaniały widok na Horns Rev i największą na świecie morską farmę wiatrową.

Esbjerg - Poznaj dziedzictwo Morza Wattowego

Tu znajduje się Wadden Sea National Park i najbardziej wysunięta na północ część Morza Wadden, należąca do dziedzictwa światowego UNESCO. To jedno z piękniejszych miejsc w Danii, gdzie można odetchnąć i podziwiać zapierającą dech w piersiach dziką przyrodę. Tutaj dwa razy dziennie milion metrów sześciennych wody cofa się i wraca. Wyobraź sobie od 100 000 do 300 000 szpaków, które każdej wiosny i jesieni zlatują się, by popołudniu "odtańczyć" swój balet na niebie, zwany Czarnym Słońcem. Ten widok hipnotyzuje zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Z kolei w centrum Wadden Sea Center można zobaczyć wystawę ,"15 milionów migrujących ptaków", a nawet z bliska poobserwować ich życie, udając się na krajoznawczy spacer po tej spektakularnej okolicy. Jeśli przybędziesz pod koniec lata, będziesz mógł udać się na nietypowe safari i poznać największego drapieżnika Danii - foki. W Mandø zobaczysz ich około 200, leżących na plaży i kąpiących się w słońcu, a dzięki obserwacji przez teleskopy poczujesz się niemal jak członek ich stada!

Zadbaj o przyrodę, a ona odwdzięczy się swoim pięknem

Ekologiczne wakacje to świadoma decyzja, którą może podjąć każda rodzina. Czas wakacji jest odpoczynkiem od zawodowych zobowiązań. Są jednak takie obowiązki, od których nie ma wczasów - między innymi troska o środowisko. Korzystając z dobrodziejstw i bogactwa duńskiej fauny i flory możemy dowiedzieć się, w jaki sposób się do niej zbliżyć, a także jak zadbać o naszą planetę.

Karta Be Happy Pass, czyli jeszcze fajniejsze i... tańsze wakacje

Z kartą lojalnościową "Be Happy Pass" można dużo zaoszczędzić, wydłużyć wakacje i zamienić je w coś bardzo wyjątkowego. Gdy nocujesz w jednym z wielu miejsc noclegowych w LEGOLAND Billund Resort, cała rodzina otrzymuje automatycznie bezpłatną kartę Be Happy Pass, która oferuje wiele rabatów i korzyści.


INTERIA.PL/materiały prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Dania | wakacje z dzieckiem | wakacje z dziećmi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje