Reklama

Jak sprzątać, by nie szkodzić malcowi?

W domu, w którym mieszka niemowlę, powinno być czysto, ale nie całkiem sterylnie! Radzimy, jak dbać o czystość z pożytkiem dla smyka.

Niektóre mamy, odkąd urodziły dziecko, codziennie ścierają kurze, myją podłogi oraz dezynfekują łazienkę. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest dobre dla dziecka. Niemowlę ma niedojrzały układ odpornościowy. By prawidłowo funkcjonować, potrzebuje on odpowiedniej stymulacji, którą zapewnia mu codzienny kontakt z odrobiną brudu. Działa on jak szczepionka, która stopniowo uodpornia.

Pozbawienie organizmu dziecka tej "szczepionki" może doprowadzić do rozwoju u niego alergii. Jak zatem sprzątać? Najlepiej regularnie, ale bez przesady. Warto też używać łagodnych środków albo korzystać ze sposobów naszych babć. Oto nasza praktyczna ściągawka.

Reklama

Myjemy podłogi

Gdy dziecko zaczyna raczkować, powinnaś częściej niż do tej pory myć podłogi w mieszkaniu, by usunąć z nich kurz, resztki jedzenia, a także sierść - jeśli macie zwierzęta. Pamiętaj, że raczkujący smyk ma buzię zaledwie 20-30 cm nad podłogą, dlatego bezpośrednio wdycha wszystkie opary. Do mycia podłóg nie powinnaś więc używać silnych środków o drażniącym zapachu.

Nasze rady: Podłogi myj czystą wodą. Jeśli są bardzo zabrudzone, użyj szamponu dziecięcego lub łagodnego płynu do mycia, który nie zawiera chloru. Jednak wtedy po umyciu dokładnie zmyj detergent.

Odkurzamy dywany

Nie musisz tego robić codziennie, wystarczy 2 razy w tygodniu. Jeśli jednak macie w domu zwierzęta, które zostawiają sierść, albo dziecko jest alergikiem, wtedy lepiej częściej odkurzać - kurz jest bowiem jednym z alergenów.

Nasze rady: Przed odkurzaniem spryskaj podłogę niewielką ilością wody. Wtedy podczas sprzątania kurz nie będzie się unosił.

● Jeśli twoje dziecko jest alergikiem, pomyśl o zakupie odkurzacza z filtrem HEPA. Zatrzymuje on wewnątrz niemal wszystkie pyłki kwiatowe, zarodniki, roztocza i bakterie. Tymczasem tradycyjne odkurzacze z reguły wydmuchują na zewnątrz część zebranego kurzu wraz z mikroskopijnymi alergenami. Pamiętaj też, by nie sprzątać w obecności uczulonego dziecka. Dopiero po dwóch-trzech godzinach od odkurzania maluszek może przebywać w sprzątniętym pokoju.

Ścieramy kurze

Jeśli twoje dziecko nie jest uczulone na kurz, czyszczenie mebli zaplanuj co 3.-4. dzień. Natomiast gdy smyk jest alergikiem, lepiej ścieraj kurz częściej. Zawsze rób to na mokro, by w czasie sprzątania brud się nie unosił.

Nasze rady: Z kurzem najlepiej poradzi sobie ściereczka z mikrofibry. Nie rozmazuje brudu i nie ma potrzeby nasączania jej chemią - wystarczy samą wodą.

● Jeżeli chcesz, by meble pięknie błyszczały, zamiast tradycyjnego środka do czyszczenia drewna lepiej użyj zwykłej oliwki dla niemowląt. Zawiera łagodne składniki i doskonale nabłyszcza powierzchnie drewniane. Sprawia też, że kurz wolniej na nich osiada.

● Krzesełko do karmienia po każdym posiłku przecieraj nawilżanymi chusteczkami. Raz na tydzień dokładnie umyj je w wannie. Przewijak co kilka dni przemyj wilgotną ściereczką.

Czyścimy łazienkę

To ulubione miejsce bakterii, dlatego wymaga solidnego i częstego sprzątania. Aby drobnoustroje nie zagrażały dziecku, sedes i umywalkę należy czyścić średnio trzy razy w tygodniu, a wannę i brodzik trzeba myć po każdej kąpieli.

Nasze rady: By usunąć zabrudzenia z muszli klozetowej, na jej ścianki wylej szklankę octu (świetnie dezynfekuje i wybiela) i pozostaw na godzinę. Następnie wyszoruj muszlę szczotką i spłucz wodę.

● Wymieszaj w równych proporcjach sodę oczyszczoną razem z proszkiem do pieczenia. W takiej miksturze zamocz lekko wilgotną ściereczkę i wyczyść glazurę, wannę, brodzik i umywalkę. Następnie spłucz wodą. W ten sam sposób możesz też wyszorować fugi i zlew.

Dbamy o zabawki

Plastikowe przedmioty myj raz w tygodniu w wodzie z płynem do kąpieli dla dzieci. Pluszaki wypierz raz na dwa miesiące w łagodnym płynie lub szamponie przeznaczonym dla niemowląt. Potem dokładnie (co najmniej dwukrotnie) je wypłucz. Jeśli smyk ma alergię, raz w miesiącu wkładaj pluszaki do zamrażalnika na ok. 24 godziny. W ten sposób pozbędziesz się roztoczy.


Tekst: Blanka Wolniewicz

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama