Reklama

Reklama

Jak walczyć z opryszczką?

W czasie przeziębienia wyskoczyło mi "zimno" na ustach. Koleżanka postraszyła mnie, że wirus, który je wywołuje, może być groźny dla dziecka. Czy tak faktycznie jest? W jaki sposób powinnam leczyć opryszczkę?

Rzeczywiście, wirus wywołujący opryszczkę, może być groźny dla dziecka (prowadzi m.in. do uszkodzeń układu nerwowego). Jednak sama opryszczka wargowa u przyszłej mamy (wywoływana przez wirusa HSV-1) nie stanowi takiego zagrożenia.

Znacznie bardziej groźna jest opryszczka pojawiająca się na narządach płciowych (wywoływana przez wirusa HSV-2). Ten rodzaj opryszczki może być wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia (aby dziecko nie zaraziło się wirusem podczas porodu).

W pani przypadku nie ma powodów do niepokoju. Ważna jest natomiast dbałość o higienę oraz daleko posunięta ostrożność (aby opryszczka nie przeniosła się na narządy płciowe).

Reklama

Proszę kilka razy dziennie smarować zmianę na wargach preparatami z acyklovirem (można również zastosować specjalne plastrylecznicze, które przykleja się na usta). Na czas leczenia radzę również zrezygnować ze współżycia.


Odpowiedzi udzielił: dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: opryszczka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy