Reklama

Jak wrócić do seksu po porodzie

Wielu rodzicom trudno po narodzinach dziecka wrócić do współżycia. Wy też należycie do ich grona? Wraz z seksuologiem pomożemy wam rozwiązać najczęstsze problemy i znów cieszyć się wzajemną bliskością.

Kilka pierwszych miesięcy tuż po przyjściu maluszka na świat to niełatwy czas dla was obojga. Jesteście tak zmęczeni, że ostatnia rzecz, na jaką macie ochotę, to miłosne igraszki. Może i byłoby miło, ale przecież seks wiąże się z wysiłkiem fizycznym, a wy ledwo macie siłę, by wstać w nocy do dziecka... - Warto jednak się postarać i nie zaniedbywać życia intymnego.

Partnerzy, którym udało się szybko wrócić do seksu, przyznają, że dzięki temu pogłębili wzajemną więź i łatwiej odnaleźli się w nowych rolach - mówi dr Radosław Jerzy Utnik, psycholog i seksuolog.

Reklama

Nawet okres tuż po porodzie, kiedy seks nie jest jeszcze możliwy, jest okazją do pogłębienia bliskości.

- W tym czasie para może wrócić do innych form współżycia, np. miłości francuskiej. Oczywiście, mogą też pojawić się różne problemy. Ekspert radzi, jak je rozwiązać.

Problem: Minęły trzy miesiące od porodu, a ani mój mąż, ani ja nie mamy ochoty na seks. Czy tak już zostanie?

Seksuolog odpowiada: Niechęć świeżo upieczonych mam do seksu zazwyczaj wynika ze zmęczenia opieką nad dzieckiem, poczucia braku atrakcyjności oraz zmian hormonalnych, które obniżają libido. Powodem może być też ból podczas stosunku oraz strach przed kolejną ciążą. Natomiast u młodych ojców brak ochoty na seks może pojawić się wtedy, gdy wbrew własnej woli uczestniczyli w porodzie.

Zetknięcie z kobiecą fizjologią może sprawić, że przestaną widzieć w partnerce kochankę. Najpierw należałoby więc szczerze omówić wszystko z partnerem. A jeśli to nie pomoże, warto wybrać się razem do seksuologa. Im dłużej będzie trwała przerwa we współżyciu, tym trudniej będzie wam do niego wrócić i odbudować bliskość.

Problem: Miesiąc temu urodziłam dziecko. Mąż chciałby wrócić do współżycia, ale ja boję się, że to za wcześnie. Co robić?

Seksuolog odpowiada: Radziłbym porozmawiać z mężem i zalecić mu uzbrojenie się w cierpliwość. Przez pierwsze 6-8 tygodni od porodu (czyli w tzw. okresie połogu), seks nie jest wskazany. Ciało kobiety potrzebuje czasu, by wrócić do stanu sprzed ciąży. Właśnie wtedy pochwa i krocze goją się po przebytym porodzie, a macica stopniowo wraca do swoich rozmiarów.

Zbyt wczesne wznowienie współżycia mogłoby spowodować intymną infekcję, więc lepiejsię z nim wstrzymać. Nie znaczy to jednak, że nie możecie okazywać sobie czułości czy pozwalać na pieszczoty. Dzięki pielęgnowaniu bliskości powrót do pełnego współżycia będzie dla was łatwiejszy. Możliwości są różne: możecie uprawiać np. miłość hiszpańską (mężczyzna umieszcza członek między piersiami partnerki) czy francuską.

Zanim zaczniecie się znów normalnie kochać, warto wybrać się na wizytę do ginekologa. Lekarz oceni, czy krwawienia z pochwy już się skończyły. Skontroluje też blizny po nacięciu czy pęknięciu krocza, a jeśli poród odbywał się przez cesarskie cięcie, obejrzy szew po zabiegu i oceni jego stan.

Problem: Bez względu na to, jak wiele czasu poświęcam na grę wstępną, żona i tak czuje ból podczas stosunku.

Seksuolog odpowiada: Warto byłoby, aby partnerka wybrała się do ginekologa. Specjalista sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Czasami trzeba poczekać dłużej niż zwyczajowe 6-8 tygodni połogu. Rozległe pęknięcie krocza lub szew po nacięciu, który źle się goi, mogą być przyczyną bólu nawet trzy miesiące od porodu. Najczęściej jednak przyczyną dyskomfortu u kobiety podczas współżycia jest suchość pochwy związana ze zmianami hormonalnymi.

Można jednak temu zaradzić. Ginekolog może przepisać świeżo upieczonej mamie estrogeny w kremie lub globulkach (można je stosować podczas karmienia piersią). W aptekach i drogeriach można też kupić żele nawilżające, tzw. lubrykanty. Lepiej jednak nie wybierać preparatów o specjalnych właściwościach (np. chłodzących, smakowych), ponieważ zawarte w nich substancje mogą zwiększać ryzyko infekcji pochwy.

Problem: Chciałabym znowu współżyć z mężem, ale bardzo boję się, że szybko zajdę w kolejną ciążę.

Seksuolog odpowiada: Dobrym rozwiązaniem dla młodych rodziców, którzy chcą wrócić do seksu jest używanie prezerwatywyNie tylko zabezpieczy was ona przed ciążą, ale będzie też chronić kobietę przed infekcją intymną. Warto pamiętać, że karmienie piersią nie zabezpiecza przed kolejnym poczęciem! Kiedy zaczniecie już współżyć regularnie, pomyślcie o innych formach antykoncepcji. Do wyboru są m.in. pigułki i plastry antykoncepcyjne czy też wkładki wewnątrzmaciczne. Najlepiej poradzić się w tej sprawie ginekologa.

Problem: Mam wrażenie, że moja pochwa po porodzie stała się zbyt luźna.

Seksuolog odpowiada: Choć uczucia nadmiernego "luzu" podczas współżycia po narodzinach dziecka obawia się wiele par, tak naprawdę różnicę podczas pierwszego stosunku po porodzie zauważa jedynie co piąta. Często jest to złudzenie - mięśnie pochwy są bardzo sprężyste, więc dość szybko powracają do dawnego rozmiaru. Jeśli kobieta czuje się "zbyt luźna", pomocne będą ćwiczenia Kegla.

Kilka razy dziennie należy zaciskać mięśnie krocza tak, jakby chciało się wstrzymać mocz. Podczas współżycia warto wybierać takie pozycje, w których kobieta może mieć złączone uda (np. "na łyżeczki"). Dzięki temu zarówno doznania partnerki, jak i partnera będą intensywniejsze.

Problem: Kiedyś żona lubiła, gdy pieściłem jej piersi. A po porodzie nie pozwala mi nawet ich dotykać.

Seksuolog odpowiada: Dla niektórych pań pieszczoty biustu po porodzie przestają być przyjemne, a nawet stają się bolesne. Poza tym, doznania bliskości z dzieckiem w trakcie karmienia mogą "przestawiać" reakcje kobiety związane z tą częścią ciała. W takiej sytuacji lepiej zaprzestać pieszczot piersi i powrócić do nich wtedy, gdy młoda mama przestanie już karmić. Niektóre kobiety czują się skrępowane pieszczotami biustu, bo wywołują one u nich wyciek pokarmu. Dobrym rozwiązaniem może być wówczas stanik, do którego można włożyć zabezpieczające wkładki laktacyjne.

Problem: Miałam nacinane krocze. Boję się, że partner wyczuje bliznę podczas współżycia.

Seksuolog odpowiada: Receptory czuciowe na członku są rozmieszczone inaczej niż np. na palcu. Mężczyzna odczuwa przyjemność z pobudzania penisa, ale nie jest w stanie zidentyfikować członkiem zmian w obrębie pochwy, w tym blizny.

Problem: W jakich pozycjach najlepiej kochać się po porodzie? Seksuolog odpowiada: Najlepsze będą te, w których kobieta może kontrolować tempo i głębokość ruchów frykcyjnych, czyli np. "na jeźdźca". Bezpiecznym rozwiązaniem jest także pozycja misjonarska oraz boczna "na łyżeczki". Jeżeli kobieta miała cesarskie cięcie, na początku wybierajcie pozycje, w których mężczyzna nie dotyka brzucha partnerki, czyli np. od tyłu.

Dobre wiadomości

1. Po urodzeniu dziecka wiele kobiet przeżywa intensywniejsze orgazmy, a nawet doświadcza orgazmów wielokrotnych. Pochwa staje się bowiem lepiej ukrwiona i bardziej wrażliwa na bodźce.

2. Czas, gdy partnerzy chcą wrócić do seksu, to dobry moment, by na nowo odkryć lub wypróbować inne formy współżycia, np. miłość francuską.

3. Pojawienie się maluszka często pozwala przełamać rutynę w sypialni. Kiedy seks staje się czymś, na co się czeka, a każda chwila intymności jest cudem wyrwana z codziennego kieratu, bardziej się ją ceni.


Konsultacja: dr Radosław Jerzy Utnik, psycholog-seksuolog. Tekst: Blanka Wolniewicz

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy