Reklama

Reklama

Jak wspierać dziecko po rozwodzie

Pomóż dziecku wyrazić emocje

Dziecko rozwodzących się rodziców przechodzi coś w rodzaju żałoby po stracie pełnej rodziny. I tak jak w żałobie, tak tutaj trzeba uporać się z różnymi fazami smutku. W zależności od charakteru, dzieci radzą sobie z nimi na różne sposoby. Jedne zamykają się w sobie, drugie przeciwnie, stają się nadpobudliwe.

Reklama

Zachęcaj je do swobodnego wyrażania emocji. Nawet gdy reakcje martwią cię albo zdumiewają. Najważniejsze, by dziecko miało świadomość, że ktoś się nim interesuje i uważnie słucha.

Sama twoja obecność nie sprawi wprawdzie, że smutek zniknie, ale przynajmniej nie będzie borykać się z nim w samotności. Nie dziw się, gdy dziecko zacznie zachowywać się inaczej niż dotychczas.

Zaakceptuj jego huśtawki nastrojów. Jednego dnia możesz odnieść wrażenie, że przeszło nad wszystkim do porządku dziennego, drugiego nagle wychodzi z niego diabeł. Być może w ten sposób testuje twoją miłość i sprawdza, czy jest ona bezwarunkowa.

Młodszym dzieciom w zaakceptowaniu sytuacji pomogą bajki terapeutyczne, które znajdziesz w każdej księgarni. Na przykładach dostosowanych do wieku dziecka tłumaczą trudne dla niego pojęcia. Choćby ta o zwaśnionych porach roku Marii Molickiej (wydana przez wydawnictwo Media Rodzina), która świetnie pokazuje, na czym polega niedopasowanie charakterów.

Nie rezygnuj z codziennej rutyny

Zmiany w dotychczasowym życiu nie mogą być równoznaczne z tym, że od tej chwili świat dziecka stanie na głowie. Jego rozkład dnia niech pozostanie niezmienny.

W tym momencie bardziej niż czegokolwiek innego potrzebuje przecież stabilizacji i spokoju. Dlatego zadbaj, by kładło się spać o stałej godzinie, sprzątało pokój, odrabiało prace domowe i nie opuszczało szkoły.

Można zrozumieć, że będzie miało swój gorszy dzień, lecz to nie powinno być wymówką do zaniedbywania obowiązków. Dzieci czują się bezpieczne, kiedy wiedzą, czego się spodziewać. Świadomość, że po kolacji mama je wykąpie, a potem jak zwykle przeczyta bajkę, przywraca im poczucie bezpieczeństwa.

Nawet nastolatki przyznają, że jasno określone reguły są im potrzebne. Oprzyj się pokusie rozpieszczania córki lub syna przez pobłażanie i brak konsekwencji. Świadczy ono o lenistwie i dbaniu raczej o własną wygodę niż o dobro dziecka.

Rodzice mają wrażenie, że wynagrodzą mu ciężkie chwile, rozluźniając dyscyplinę albo obsypując prezentami. W rzeczywistości dzieci czują się tym bardziej zdezorientowane niż uszczęśliwione.

Bądź czujnym obserwatorem

Pamiętaj, że twoim nadrzędnym celem jest przywrócenie równowagi w życiu dziecka. O ile to możliwe, postaraj się oszczędzić mu wrażeń i nie wciągaj w świat dorosłych. Nie angażuj go w twoje życie osobiste.

Jeśli zaczynasz się z kimś spotykać, nie przedstawiaj go synowi lub córce, dopóki nie upewnisz się, że ta osoba na dłużej zagości w twoim życiu. Bądź czujna w wychwytywaniu sygnałów świadczących o tym, że dziecko przeżywa problemy, choć o nich nie mówi.

Należą do nich m.in.: kłopoty ze snem i koncentracją, pogorszenie wyników w nauce, wybuchy złości.

W przypadku maluchów będą to: ssanie kciuka, zapominanie o nabytych umiejętnościach, cofanie się do wcześniejszej fazy rozwoju mowy.

Jeżeli dziecko ma dobry kontakt z wychowawcą w przedszkolu i szkole, dobrze jest poinformować go o tym, co się stało w domu. Nauczycielowi będzie łatwiej opiekować się dzieckiem i udzielać mu wsparcia.

Przerastają cię kłopoty? Poszukaj profesjonalnej pomocy psychologów, mediatorów i pedagogów. Użyteczne kontakty znajdziesz m.in. na stronach Komitetu Ochrony Praw Dziecka (www.kopd.pl).

Nie zapominaj o swoich potrzebach

Nie zatroszczysz się dobrze o dziecko, jeśli sama znajdziesz się w emocjonalnej rozsypce. Do dziewiątego roku życia dzieci chłoną nawet niewypowiedziane emocje mamy. Przypomnij sobie instrukcje stewardesy: w razie awarii samolotu zakładamy maskę tlenową sobie, potem dziecku. Zadbaj o relaks i zdrowie. Wypoczęta i spokojna, będziesz dla otoczenia silniejszą podporą.

Chcesz wiedzieć więcej? „Pomóż dziecku przetrwać rozwód”, Lisa René Reynolds, wydawnictwo Bis.

Pola Mendel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje