Jak wspierać samodzielne czytanie u swojego dziecka?

Wspólne czytanie buduje i umacnia więź z dzieckiem. Dzieci wychowywane na książkach mają mniejsze problemy z koncentracją, lepiej nazywają i okazują emocje, mają bogatszy zasób słownictwa. Czytanie rozwija wyobraźnię i kształtuje nawyk zdobywania wiedzy. Warto więc zaszczepić w dzieciach miłość do książek. Jak zrobić to mądrze, by została z nimi na całe życie?

Polskie czytelnictwo

Jak wynika z co roku zbieranych przez Bibliotekę Narodową danych, w 2019 roku nasze notowania nieco się poprawiły - 39 proc. osób zadeklarowało, że przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu roku. To oznacza 2-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Tyle samo, bo 9 proc. pytanych przeczytało więcej niż siedem pozycji rocznie. Statystyki wciąż jednak nie budzą entuzjazmu, niestety daleko nam do Luksemburczyków (81,9 proc.) czy Niemców (75,3 proc.). Jak zachęcić młodych Polaków do czytania książek?

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Autorzy badania twierdzą, że lekko wzrostowy wynik osiągnęliśmy dzięki udanym ekranizacjom (m.in. "Wiedźmina" Andrzeja Sapkowskiego) oraz Nagrodzie Nobla w dziedzinie literatury, która została niedawno przyznana Oldze Tokarczuk. Jednak największy wpływ na nasze zainteresowanie literaturą ma poziom czytelnictwa w środowisku, w którym się wychowujemy. Jeśli zależy nam na przekazaniu dziecku miłości do książek, sami musimy dawać dobry przykład. Dzieci, których rodzice czytają regularnie, same w życiu dorosłym sięgają po książki. Pierwszym krokiem jest więc pokazanie dziecku, że to świetny sposób spędzania czasu również dla nas - dorosłych.

Akcja czytelnicza na porodówkach

Instytut Książki od trzech lat prowadzi kampanię "Mała książka - wielki człowiek", której celem jest rozwijanie kultury czytelniczej wśród najmłodszych. Inicjatorzy akcji przekonują, że warto zacząć kształtować właściwe nawyki już od pierwszych dni życia, dlatego przekazują do ponad 380 szpitali w całej Polsce Wyprawki Czytelnicze. Znalazła się w nich pozycja "Pierwsze wiersze dla.", czyli wybór wierszy znanych polskich poetów piszących dla dzieci, m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Wandy Chotomskiej. Każdy z nich zdobi piękna ilustracja autorstwa Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka. Melodyjne rymowanki doskonale sprawdzają się jako lektura na dobranoc.

Pozycje dla najmłodszych

Samodzielne czytanie wspiera odpowiedni dobór książek. Niewłaściwie skomponowana lista lektur niestety przynosi efekt odwrotny od zamierzonego - dziecko może nawet na zawsze zniechęcić się do czytania. Dlatego tak ważne jest dopasowanie poziomu książek do wieku dziecka. Bestsellerowa seria o Kici Koci przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci i ma charakter edukacyjny - wraz z przyjazną bohaterką dzieci poznają świat i uczą się, jak powinny się zachowywać w określonych sytuacjach. Z list najlepiej sprzedających się książek dla maluchów nie znikają również pozycje Marty Galewskiej-Kustry, autorki serii o Puciu, z wykształcenia - logopedy i pedagoga dziecięcego. Te pozycje przeznaczone są dla dzieci od 1. roku życia do okresu przedszkolnego. Autorka przede wszystkim skupia się na nauce mowy. Pierwsze kroki w poznawaniu nowych słów pomaga również stawiać seria "Jano i Wito" autorstwa neurologopedy - Wioli Wołoszyn.

Mały czytelnik

Kolejnym etapem rozwijania zainteresowań czytelniczych u dziecka jest nauka składania liter, którą przeważnie rozpoczynamy w wieku przedszkolnym. Pierwsze przeczytane słowa sprawiają wiele radości, dlatego to właśnie wtedy powinniśmy najmocniej wspierać malucha, by nie stracił zainteresowania literaturą. Jest to idealny moment, by po raz pierwszy zabrać go do jednej z 6 000 bibliotek biorących udział w projekcie "Mała książka - wielki człowiek". Teraz każde dziecko w wieku przedszkolnym otrzymuje Wyprawkę Czytelniczą, w której znajdzie książkę "Pierwsze czytanki dla..." oraz Kartę Małego Czytelnika. Dzięki niej będzie mogło wypożyczać kolejne lektury. Każda wizyta w bibliotece jest nagradzana naklejką. Po uzbieraniu 10 naklejek dziecko zostaje uhonorowane imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Taka zabawa z pewnością zachęci malucha do częstych wizyt w bibliotece, a co za tym idzie - czytania książek.

Wyprawka dla ucznia

Każdego roku Instytut Książki przekazuje noworodkom, przedszkolakom i pierwszoklasistom blisko milion książek. Uczeń pierwszej klasy już nie tylko zna litery, ale potrafi składać je w słowa i zdania. To idealny moment, by zacząć czytać książki samodzielnie. W tych pierwszych czytelniczych krokach małemu uczniowi będzie towarzyszyć "Pierwsze abecadło", czyli zbiór tekstów literackich przeznaczonych dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym autorstwa zarówno klasycznych twórców literatury dziecięcej, jak i jej współczesnych przedstawicieli. Do sięgnięcia po tę książkę zachęcają piękne ilustracje wybitnej polskiej artystki Iwony Chmielewskiej.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy