Reklama

Reklama

Jak wychować szczęśliwe dziecko

Rodzicom wydaje się, że znają dobrze swoje dzieci. Gdyby jednak bliżej przyjrzeć się wzajemnym relacjom, okazuje się, że słowa „znają” i „dobrze” trafiły tu na wyrost. Prawda zostaje jedynie w wyrazie „wydaje się”.

Rodzina siedzi przy stole. Raczy się uroczystą kolacją z okazji imienin babci. Mała Ania sięga po pomidory i chwali ich smak.

Reklama

- Ogórki są lepsze. Weź ogórki - komentuje mama. 

 Ania wraca ze szkoły zadowolona z siebie. Dostała piątkę ze sprawdzianu z matematyki. Pokazuje rodzicom ocenę i czeka na pochwałę.

- Piątka? A dlaczego nie szóstka? Stać cię na więcej - komentują dorośli. Mała wie, że mówią prawdę, faktycznie stać ją na więcej, uczy się więc częściej i robi dodatkowe ćwiczenia. W końcu w dzienniku pojawia się upragniona szóstka. Jest pewna, że rodzice będą zachwyceni. Każdy na jej miejscu byłby tego pewien! Ale kiedy przynosi do domu dobrą wieść, mama zadaje pytanie: "A kto jeszcze z klasy dostał szóstkę?"

Anna wychodzi na imprezę. Jest już prawie pełnoletnia, za chwilę matura, którą z pewnością dobrze zda. Wkłada ulubione spodnie i śliczną bluzkę w kolorze swoich oczu, lecz gdy mija matkę na schodach, słyszy:

- Chyba nie pójdziesz w tej starej, wyblakłej szmacie! Jak cię widzą, tak cię piszą, zastanów się, co ludzie o tobie pomyślą - mówi rodzicielka.

Dorosłość z dzieciństwem w tle 

Anna jest już dorosłą kobietą. Dawno nie mieszka z rodzicami. Ma dobrą pracę i dobrych ludzi wokół. Tylko szczęścia nie ma, a raczej nie czuje się szczęśliwa. Choć dużo wie, ciągle brak jej pewności siebie, którą każdy człowiek rozwija w dzieciństwie. Nie wie, czy woli pomidory od ogórków, czy odwrotnie? Nie wie, jak poradziłaby sobie z porażką, bo przecież będąc perfekcyjną córką takowej nie doświadczyła. Zastanawia się, czy faktycznie kolor jasnoniebieski jest mdły? I czy ludzie naprawdę zwracają uwagę na to, w co się jest ubranym, a nie kim się jest?

Dowiedz się więcej na temat: jak wychować szczęśliwe dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje