Reklama

Reklama

Jaka jest prawda?

Ludzie często powtarzają półprawdy, które nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Zamiast dołączać do ich grona, przeczytaj, by nie powtarzać narosłych wokół mitów.

Nie leżało więcej niż 5 sekund na ziemi, można zjeść  

Reklama

Wszystko co spadnie na ziemię łapie wirusy i bakterie już od 1 sekundy kontaktu. Nie warto jeść niczego z ziemi i pozwalać, na to dzieciom.  

Nie dotykaj rzeczy zardzewiałych, bo złapiesz tężec  

To mit. Tężec powoduje bakteria Clostridium tetani, która znajduje się w glebie, kurzu czy odchodach zwierzęcych. Zardzewiały gwóźdź, na który ktoś nadepnie bosą stopą, nie powoduje tężca, tylko pomaga bakterii wniknąć do organizmu.

Do 19 roku życia dzieci są szczepione przeciw tężcowi, a dorosłym zaleca się dawkę  przypominającą co 10 lat, lub podczas głębokiego zranienia. Tężec to poważna choroba, której nie wolno lekceważyć, bo może nawet prowadzić do śmierci.    

Odejdź od okna, bo idzie burza  

Czy zabranianie dzieciom siedzenia przy oknie jest zasadne? Czy piorun jest w stanie przejść przez szybę czy drewniana ramę? Raczej nie, ale nowoczesne okna zawierają części metalowe, a przez otwarte okno mogą wpaść fragmenty gałązek i zranić dziecko, albo piorun kulisty i zniszczyć mieszkanie.

Dowiedz się więcej na temat: mity

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje