Reklama

Reklama

Jaki prezent dla malucha? Te zabawki spodobają się i dziewczynce, i chłopcu

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia: czas, w którym chcemy obdarować najbliższych prezentami. Wkrótce ruszymy do sklepów w poszukiwaniu podarków dla najmłodszych. Jak wybrać te, które spodobają się zarówno dziewczynce jak i chłopcu? Dlaczego nie warto przywiązywać wagi do podziału na płeć podczas wybierania zabawek?

W zeszłym roku francuskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów uznało, że zabawki powinny być neutralne płciowo. Z podobnym apelem wyszła holenderska ministra edukacji. Ingrid van Engelshoven nawoływała producentów zabawek, by skończyli z propagowaniem stereotypów płciowych. A te widać już na pierwszy rzut oka, chociażby w kolorystyce produktów - te przeznaczone dla dziewczynek przeważnie są różowe, te dla chłopców - z kolei niebieskie. Tymczasem nie warto kierować się takimi podziałami przy ich zakupie. Dlaczego? Uniwersalne zabawki posłużą zarówno dziewczynkom jak i chłopcom. To wygodne, szczególe jeśli w domu mamy rodzeństwo - dzieci będą mogły bawić się razem. Jakie zabawki spełniają te kryteria? Oto kilka pomysłów na świąteczne prezenty.

Reklama

Kolejka

Zabawkowa kolejka to prezent rozwijający wyobraźnię i umiejętności konstrukcyjne. Producentem, który nie dzieli zabawek ze względu na płeć dziecka, jest szwedzkie Brio. Kolejki marki są neutralne płciowo. Oznacza to, że nie mają kolorów kulturowo przypisanych płciom (opakowania są zielone, kolejki - czerwone, żółte, pomarańczowe, zielone, a zabawki nie są podpisane ani kategoryzowane jako przeznaczone dla którejś z płci). Warto dodać, że zabawki Brio wykonane są z drewna bukowego z certyfikatem FSC. Całe drewno użyte do produkcji zabawek pochodzi z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Poza tym pokryte są farbami, które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa, zatem wolne są od toksycznych metali i ftalanów. W dodatku, dzięki specjalnym magnesom, kilka zestawów można ze sobą łączyć. Dzięki temu dzieci mogą bawić się razem bez przeszkód.  

Klocki

Podobnym prezentem są klocki - one również powinny być traktowane jako całkowicie neutralne płciowo. Klocki wspaniale rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pozwalają kreować własne światy, rozwijają precyzję ruchu i koordynację, pod tym względem stanowią pierwszy krok w nauce przedmiotów ścisłych. Na rynku dostępne są różne rodzaje - magnetyczne, sprawdzą się dla młodszych dzieci, z kolei drewniane będą idealne dla starszaków. Można kupować także gotowe zestawy przedstawiające ulubione postaci z filmów lub bajek.

Z kolei zabawa postaciami w tym wykreowanym przez dziecko świecie rozwija wyobraźnię, mowę i umiejętności narracyjne, a także empatię, co sprawia, że klocki są świetnym wprowadzeniem do nauk humanistycznych.

Układanki

Kolejną zabawką, którą powinno mieć każde dziecko, jest układanka. Najmłodsze dzieci zachwycone będą sorterem, czyli zabawką, w której należy odpowiednio dopasować kształty do otworów. Dla starszych dzieci idealne będą tablice magnetyczne, na których można układać obrazki z dołączonych elementów, lub po prostu tradycyjne puzzle (oczywiście poziom ich trudności należy dostosować do wieku dziecka).

Układanki rozwijają umiejętność rozpoznawania kształtów, koncentrację, logiczne myślenie, a także motorykę małą. Warte uwagi są także zabawki z zamkami, kłódkami i zapięciami - jak na przykład tablice manipulacyjne. W przypadku ostatniego rozwiązania - warto wiedzieć, że taką zabawkę możemy wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy kilka gadżetów ze sklepu budowalnego (m.in. włączniki świateł, zasuwki do drzwi, kontakty) przykręconych do drewnianej płyty.

Instrumenty muzyczne

Włoscy naukowcy ze szpitalu akademickiego San Raffaele w Mediolanie udowodnili, że ćwiczenia gry na instrumencie poprawiają koordynację rąk i sprawiają, że obydwie półkule mózgu działają w bardziej harmonijny sposób. Dzięki temu muzycy są w stanie szybciej i efektywniej rozwiązywać problemy. Wykazują więc wysokie zdolności w zarządzaniu, planowaniu, potrafią myśleć strategicznie, przywiązują większą uwagę do szczegółów. Cechuje ich także lepsza pamięć. Warto więc zainwestować w naukę gry na instrumencie.

Flet, gitara, a może perkusja - to prezent, który może być początkiem wspaniałego hobby. Młodszym dzieciom mogą spodobać się grające zabawki wymagające od nich zaangażowania. Są to m.in. mikrofony do których można śpiewać czy instrumenty muzyczne wygrywające ulubione dziecięce melodie.

Pasja do sportu

Każde dziecko, bez wyjątku, powinno także uprawiać sporty. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dziecko na aktywność fizyczną poświęcało minimum godzinę dziennie. Podczas gdy dorośli często zmuszają się do ćwiczeń, dzieci uwielbiają się ruszać. Podtrzymujmy to naturalne zamiłowanie do uprawiania sportów.

Dzieciom, które jeszcze nie chodzą, możemy kupić pchacz. Te starsze będą zachwycone hulajnogą lub rowerkiem biegowym, a jeszcze starsze - rolkami i zwykłym rowerem. W zimie warto także kupić narty, nowe sanki czy... Urządzenie do robienia śnieżek. Ciekawym pomysłem są także gotowe zestawy do gier zespołowych (m.in. bramki, kosze, siatki).

Artykuł z ekspozycją partnera


materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje