Reklama

Reklama

Jakie doświadczenia, taki seks

Dlaczego kobiety unikają seksu, udają orgazmy, fantazjują o innych przedstawicielkach swojej płci? Jakie funkcje pełnią zaburzenia seksualne w ich życiu? Tego dowiesz się, czytając relację z czata naszych użytkowniczek z Magdaleną Tyrałą, ekspertem ds. seksuologicznych INTERIA.PL.

Dlaczego kobiety unikają seksu, udają orgazmy, fantazjują o innych przedstawicielkach swojej płci? Jakie funkcje pełnią zaburzenia seksualne w ich życiu? Tego dowiesz się, czytając relację z czata naszych użytkowniczek z Magdaleną Tyrałą, ekspertem ds. seksuologicznych INTERIA.PL.

Zo

klara325: Udaję orgazm, żeby mój partner już skończył. Seks traktuje, jako cel do zajścia w ciąże. Co zrobić? Psychicznie już chyba nie dam rady...

Magdalena Tyrała, ekspert ds. seksuologicznych INTERIA.PL : - Takie podejście do seksu może w dalszej perspektywie zaburzyć całość relacji seksualnej z partnerem, zakłócić cykl twoich reakcji seksualnych. Musisz pamiętać, że - chociaż obecnie twoim celem jest zajście w ciąże - to po zrealizowaniu tego celu, twoje obecne podejście do seksu - o ile go nie zmienisz - może uwarunkować cię na niesatysfakcjonujący odbiór bodźców seksualnych.  Może się zdarzyć, że ta wyczekiwana ciąża nie pojawi się tak szybko, a im dłużej będziesz fundować sobie taki seks, tym gorzej dla twojej seksualności. Od tego, jakie doświadczenia zbierasz, zależy jakość twojego seksu. Warto przemyśleć postawę i przestać traktować seks a, przede wszystkim, partnera w instrumentalny sposób.

Irenka(60): Witam, mam pytanko -czy kobieta mająca 53 lata może jeszcze osiągnąć orgazm? Dziękuje.

Reklama

- A dlaczego nie. Wiek sprzyja kobiecej seksualności. Generalnie im dojrzalsza kobieta, tym bardziej świadoma swoich reakcji seksualnych, swojego ciała - przez co ma zdecydowanie większe szanse na osiągnie orgazmów. Nawet tych wielokrotnych. Wszystko zależy nie od wieku, ale od otwartości na sprawy seksu. W tym wieku może pojawić się raczej problem z brakiem ochoty. Obniżenie potrzeb seksualnych i brak zainteresowania seksem mogą być skutkiem ubocznym problemów z tarczycą czy też menopauzy. Jeśli jednak jesteśmy pod kontrolą specjalistów, nie powinno być problemów.

Milena19911102: Witam, mój chłopak chce abym w łóżku dominowała go, a dodatkowo chce żebym go beształa, wyzywała. Ja go bardzo kocham i nie wyobrażam sobie żebym mogła coś takiego zrobić, ale jemu bardzo na tym zależy. Co zrobić? Odmówić a może się z tym pogodzić i spróbować?

- Spróbować nie zaszkodzi, bo nie będziesz wiedziała czy dominująca rola w akcie seksualnym aby przypadkiem nie sprawia ci przyjemności. Podejdź do tego jak do zabawy. Zastanów się, co najbardziej ci w niej nie odpowiada i na to się nie gódź. Nie chcesz wyzywać i besztać swojego chłopaka - wypracujcie kompromisowe rozwiązanie. Jeśli jednak okaże się, że zupełnie nie odnajdujesz się w roli, odpuść, bo możesz zniechęcić się do seksu robiąc coś wbrew sobie.

brukselka77: Nie mam ochoty na seks, ale tylko, jak dochodzi do zbliżenia z mężem. Normalnie mam ochotę. Czy to może mieć podłoże psychiczne?

- Zapewne ma to podłoże psychiczne. Unikanie kontaktów seksualnych może być przejawem awersji seksualnej. Może być ona wywołana jakimś przykrym doświadczeniem, którego doznałaś od partnera, urazem psychicznym. Awersję seksualną może wywołać nawet nie odpowiadający nam zapach partnera, jego brak higieny. A może zdradziłaś partnera? Wtedy również może pojawić się awersja seksualna. Nie znam szczegółów, więc nie będę zgadywać. Radziłabym wizytę w gabinecie eksperta.

SziIka: Witam. Czy to normalne, że kobiety w ciąży mają wzmożony popęd seksualny?

- Zwykle dzieje się tak w 2 trymestrze ciąży, kiedy przechodzą już te najgorsze dolegliwości z nią związane. Kobieta często czuje się atrakcyjniejsza dla swojego partnera, w związku ze zmianami jakie zachodzą w jej ciele, np pełniejsze piersi, ładniejsza cera...

kpiszchyba: Dzień dobry. Mój partner twierdzi, że mój popęd seksualny jest zbyt duży i może wiązać się to z nimfomanią. W jaki sposób pozbyć się natrętnych myśli o sexie i czy powinnam udać się do seksuologa?

- Nie wiemy co znaczy "zbyt duży popęd seksualny. Być może jest tak, że różnicie się z partnerem temperamentami seksualnymi? Może zetem to nie ty masz zbyt duże potrzeby, tylko twój partner ma mniejsze od twoich. Grunt, by wypracować kompromis. Jeśli nie jesteście w stanie sami do niego dojść, warto udać się do specjalisty.

KOCICA3333...: Witam, mam pytanie - co wpływa na to, że kobieta nie może mieć orgazmu, choć bardzo by chciała..? Gdzie szukać pomocy?

-  Na anorgazmię wpływ ma bardzo wiele czynników - począwszy od problemów natury zdrowotnej - niewydolność naczyniowa, uraz kręgosłupa, zaburzenia hormonalne. Do problemów natury psychicznej, których podłożem może być: molestowanie seksualne, depresja, lęki przed niechcianą ciąża, zbyt duża chęć osiągnięcia go, nakręcenie się na orgazm, czyli pojawienie się mechanizmu nerwicowego.

- Niewłaściwa stymulacja seksualna, zaniżone poczucie atrakcyjności, niska jakoś reakcji z partnerem też przekładają się na zdolność do osiągania orgazmu. Przede wszystkim, kobiety powinny zdawać sobie sprawę z tego, że orgazm nie jest im dany "od tak"- tylko kobiety muszą się go uczyć. I trwa to, w zależności od innych czynników - kilka, a nawet kilkanaście lat, w zależności od doświadczeń. Z tym problemem warto udać się do seksuologa.

pampidampi: Witam, od jakiegoś czasu nie jestem pewna swojej orientacji. Kilka lat spotykałam się tylko z kobietami, później pojawiło się kilku facetów, a teraz nie mam pojęcia z kim chciałabym być. Co w takiej sytuacji najlepiej zrobić?

- Najlepiej udać się na wizytę do seksuologa, który w toku terapii pomoże ci ujawnić prawdziwą orientację psychoseksualną.

kpiszchyba: Jestem w trzecim miesiącu ciąży i zastanawiam się, jaka forma seksu będzie dla mnie bezpieczna?

- Najwygodniejsza, czyli taka, w której będziesz czuła komfort. Grunt to wyzbyć się lęku, że uszkodzisz płód, bo nie ma takiego zagrożenia. Uważać na brzuszek należy pod koniec II-go i w III trymestrze. Wtedy dobrze jest poszukać pozycji, podczas których nie będziecie bezpośrednio na niego naciskać, czyli wybierać pozycje na łyżeczkę czy od tyłu.

fefjdsirg: Mój chłopak ciągle nalega na seks analny. Jednak ja mam opory, gdyż boję się, że może to boleć. Czy to prawda? Mogę się w ten sposób czymś zarazić?

- Jednych boli, innym sprawia ogromną przyjemność - kwestia preferencji. Jeśli nie spróbujesz, nie będziesz wiedzieć. Jeśli jednak zdecydujesz się, ale nie spodoba ci się, nie powinnaś godzić się ponownie na tę formę kontaktu seksualnego. Jeśli pytasz o możliwość zakażenia, to absolutnie niczym ta forma nie różni się od stosunku seksualnego i seksu oralnego - można zarazić się chorobami wenerycznymi. Dlatego, by się przed tym uchronić, należy koniecznie stosować prezerwatywę.

normalna_16_stw: Byłam molestowana w dzieciństwie i nie potrafię znieść czyjegos dotyku. Mam teraz chlopaka i boję się z nim spać, a on nalega. Boje się, że nie dam rady, a nie chce mu o tym mowic.

- Zanim rozpoczniesz współżycie, wybierz się do seksuologa. Koniecznie! Jest to zbyt traumatyczne przeżycie, abyś mogła sobie poradzić z tym sama. Jednak po psychoterapii czy terapii seksuologicznej możesz nauczyć się normalnie funkcjonować seksualnie.

- Absolutnie nie ulegaj swojemu partnerowi, bo może to doprowadzić do poważnych zaburzeń. Nie wolno, szczególnie w takiej sytuacji, robić nic na siłę. Jeśli myślisz o partnerze poważnie, może powinnaś i mu o tym powiedzieć - będzie bardziej wyrozumiały w tej kwestii. Jednak najpierw jak najszybciej podejmij pracę nad swoją traumą ze specjalistą!

brukselka77: Jak walczyć z oziębłością seksualną??

- O oziębłości seksualnej mówimy wtedy, gdy występuje spadek poziomu potrzeb seksualnych, osłabienie reakcji seksualnych, a w konsekwencji kobieta nie jest w stanie dojść do satysfakcji seksualnej. Jeśli jednak u kobiety występuje napięcie seksualne, fantazje i sny erotyczne, nie ma mowy o oziębłości. Tym bardziej, jeśli zdarza się jej przeżywać orgazm.

- Jak walczyć ze zdiagnozowaną oziębłością? W gabinecie seksuologa, który przeprowadzi terapię polegająca na rozbudzaniu seksualnym. Jednak, przede wszystkim, trzeba chcieć zmienić stan rzeczy. Wtedy wszystko jest możliwe.

kpiszchyba: Ja, wraz z mężem, zastanawiamy się nad urozmaiceniem swojego życia seksualnego i chcemy sprobować przygody w tzw; ''trójkącie''. Czy jest to dobrym pomysłem, zwłaszcza, że jestem strasznie zazdrosną kobietą?

- Absolutnie odradzam w takiej sytuacji tę formę urozmaicenia życia erotycznego. Są inne sposoby.

adejżemispokój: Często fantazjuję o seksie z kobietą - o czym to może świadczyć?

- To, że w naszych fantazjach seksualnych pojawiają się kobiety, niekoniecznie świadczyć o orientacji homoseksualnej - nie wiem w jakim jesteś wieku i jak często te fantazje konkurują z fantazjami, w których pojawiają się mężczyźni. Z badań prof. Izdebskiego wynika, że kobietom często zdarza się fantazjować o seksie z inną przedstawicielką płci pięknej i nie wynika to bynajmniej z orientacji, a raczej jest to wynik ciekawości, albo znudzenia partnerem czy frustracji z seksu z mężczyzną.

Nadesłanepytanie: Planujemy rozpocząć współżycie dopiero po ślubie - czy to dobrze? Nie chcę mieć później problemów z "tym" w naszym życiu małżeńskim.

- Przede wszystkim, dobrze jest nie działać wbrew swoim przekonaniom, jeśli nie chcemy ich zmienić. Jeśli więc uważasz, że tak będzie dla ciebie lepiej - to OK! To, czy nasze życie seksualne będzie udane nie zależy "od papierka", tylko od naszej dojrzałości, no i jeszcze wielu innych czynników. Czy przed czy po ślubie, będziecie musieli nauczyć się własnej seksualności - i polecam nie nastawiać się na samym początku, bez względu na to kiedy się zdecydujecie na ten krok, na nie wiadomo co.

Nadesłanepytanie: Mam 25 lat, jestem dziewicą - czy coś ze mną nie tak?

- Absolutnie nie. Grunt, żeby mieć na ten krok wewnętrzną gotowość - pamiętajmy, że im później rozpoczynamy współżycie, im jesteśmy dojrzalsi do seksu, tym mniej problemów w życiu seksualnym może się pojawić. Jeśli odczuwasz potrzebę seksualną w relacjach z mężczyznami, podniecenie - to wszystko jest z tobą w porządku.

Sprawdź, na jakie problemy naszych użytkowniczek odpowiadała nasza ekspertka podczas poprzedniego czata - TU!


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy