Reklama

Reklama

Jakie zwierzątko kupić dziecku

Dziecko chce szczeniaka... ale może być też kotek, chomik albo żółw! Co zrobić, gdy usłyszycie te błagania? Zanim podejmiecie decyzję, dobrze ją przemyślcie!

Nie ma wątpliwości, że kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, na jego wrażliwość i empatię. Uczy szacunku i odpowiedzialności, dodaje pewności siebie.

Reklama

Codzienne obowiązki związane z opieką nad pupilem, wymagają systematyczności, a to też cenna życiowa lekcja. Nie zapominajcie jednak, że decyzja, aby zwierzak zamieszkał w waszym domu, powinna być bardzo dobrze przemyślana.

Będzie wiązała się z koniecznością zaakceptowania jego wymagań, charakteru, a także zapewnienia mu odpowiednich warunków życia – mówi Joanna Kaczanowska, psycholog pracująca z dziećmi i rodzinami, prywatnie mama Mateusza i Piotra, właścicielka Dafi – pieska rasy Shih tzu oraz rybek akwariowych.

Decydując się na konkretnego zwierzaka, warto też wcześniej zasięgnąć opinii specjalisty, który zna się na jego hodowli, a do tego zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, o których przypomina Anna Mamińska, lekarz weterynarii, właścicielka gabinetu weterynaryjnego „Rudi” w Warszawie.

Zanim zdecydujecie się na zwierzę

● Zastanówcie się, czy wszyscy tego chcecie. Zwierzę jest żywą istotą, a nie kolejnym kaprysem czy „zabawką” dla dziecka. Weźcie pod uwagę tryb życia, jaki prowadzicie i odpowiedzcie sobie na pytanie, czy będziecie mieli czas dla pupila.

● Zwierzę to zobowiązanie – często na długie lata. Trzeba zapewnić mu m.in. odpowiednie warunki, karmę, opiekę weterynarza, leki. A to wszystko wiąże się często z dużymi wydatkami. Lepiej wcześniej mieć tę świadomość.

● Zanim zwierzę (pies, kot, chomik, świnka morska, królik) trafi do waszego domu, sprawdźcie, czy ktoś z rodziny nie jest uczulony na jego sierść.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje