Reklama

Kaszka na różne sposoby

To idealny posiłek dla malucha. Możesz go podawać zarówno na śniadanie, obiad, jak i na kolację. Aby brzdąc się nie znudził, proponuj mu kaszki w rozmaitej postaci.

Kaszki są lekkostrawne oraz bogate w składniki potrzebne dziecku do prawidłowego rozwoju. Dostarczają maluchowi nie tylko wartościowych węglowodanów złożonych, które są świetnym źródłem energii, ale także cennych witamin, soli mineralnych oraz błonnika.

W drugim półroczu życia smyka kaszki stanowią filar jego jadłospisu, a po pierwszych urodzinach malca także pojawiają się często. Warto zatem zmieniać ich smaki, by menu brzdąca nie stało się zbyt monotonne.

Możesz sięgnąć po gotowe posiłki na bazie lub z dodatkiem kasz dostępne w sklepach albo przygotować je samodzielnie. W zależności od tego, jakie dodatki wykorzystasz, kaszka może stać się pożywnym śniadankiem, smacznym obiadem czy sycącą kolacją.

Reklama

Dlatego sięgaj po różnorodne warzywa, owoce, wykorzystuj też gotowe dania ze słoiczków. Dzięki temu każdego dnia ta sama kaszka będzie smakować inaczej. Oto propozycje kaszkowych duetów dla młodszych i trochę starszych maluchów.

Z soczystymi owocami

Kaszka z ulubionymi owocami brzdąca będzie dobrą propozycją na śniadanie, ale może też stać się smakowitym deserkiem.

Domowe: Na bazie kleiku ryżowego lub kukurydzianego możesz bez trudu wyczarować dla brzdąca pyszny, lekki deser. Wystarczy, że do przygotowanej wcześniej porcji kaszki na mleku, dodasz ulubione owoce dziecka: rozdrobnionego banana czy brzoskwinię, starte jabłko albo rozgniecione maliny.

Aby przysmak nabrał aksamitnej konsystencji, po dodaniu owoców całość dokładnie zmiksuj.

Gotowe: Kaszki ryżowa z malinami, bananami, brzoskwiniami (dla dzieci po 4. miesiącu) lub owocami leśnymi, gruszkami i truskawkami (dla dzieci po 6. miesiącu) to świetna propozycja na pożywne śniadanko.

Z kolei podczas spaceru lub w porze podwieczorku sprawdzą się przysmaki ze słoiczka, jak np. Banany z kaszką ryżową (BoboVita, po 6. miesiącu).

Z ulubionymi warzywami

Kaszka z miękkimi, zmiksowanymi warzywami może pełnić rolę pożywnego obiadku dla brzdąca na etapie rozszerzania diety.

Domowe: Półroczne i starsze dziecko możesz poczęstować zmiksowaną Jeśli proponujesz malcowi danie z kaszką, podawaj mu je łyżeczką. Ten sposób serwowania kaszki sprzyja bowiem prawidłowemu kształtowaniu się zgryzu dziecka. Gdy malec nie umie jeść łyżeczką, nakarm go butelką ze smoczkiem do gęstych pokarmów.

Kaszka marchewką z dodatkiem kaszy manny. Najpierw ugotuj jej pół łyżeczki (ma być miękka). Następnie dokładnie umyj małą marchew, obierz ją, ponowie opłucz, pokrój w kostkę i ugotuj warzywo w małej ilości wody. Do przestudzonej marchewki dodaj mannę, a potem zmiksuj całość.

Gotowe: Zaproponuj malcowi Purée ryżowe z dodatkiem różnych warzyw: brokułów, dyni albo marchewki i groszku (Nestlé, seria Misiowy Ogródek, po 4. miesiącu) lub Risotto z marchewką i indykiem (HiPP, po 7. miesiącu). W zupkach i obiadkach Jeśli dodasz kaszę do zupki czy dania obiadowego stanie się ono bardziej pożywne i sycące.

W zupkach i obiadkach

Jeśli dodasz kaszę do zupki czy dania obiadowego stanie się ono bardziej pożywne i sycące.

Domowe: Malcowi, który skończył rok, możesz przyrządzić krupnik z dodatkiem warzyw i mięsa. W wodzie z odrobiną mleka zagotuj 3 łyżki kaszy jęczmiennej. Następnie dodaj liść laurowy, pół łyżeczki majeranku oraz pokrojone w kostkę marchew, pietruszkę i ziemniaki. Kiedy warzywa i kasza będą już miękkie, dodaj do zupki ugotowane w osobnym garnku i mocno rozdrobnione mięso indyka.

Gotowe: Wśród gotowych dań znajdziesz zupki i obiadki z dodatkiem różnych kasz. Młodszemu maluchowi możesz podać np. Warzywa z kurczakiem i kaszką pszenną (BoboVita, po 5. miesiącu) lub Zupkę koperkową z ryżem i indykiem (HiPP, po 7. miesiącu). Malcowi będą również smakować Warzywa z indykiem i kaszą jęczmienną (BoboVita, po 8. miesiącu).

Najlepiej karmić łyżeczką

Jeśli proponujesz malcowi danie z kaszką, podawaj mu je łyżeczką. Ten sposób serwowania kaszki sprzyja bowiem prawidłowemu kształtowaniu się zgryzu dziecka. Gdy malec nie umie jeść łyżeczką, nakarm go butelką ze smoczkiem do gęstych pokarmów.


Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk z Centrum Zdrowia Dziecka. Tekst: Natalia Bartnicka

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: kaszka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy