Reklama

Kłopoty z pęcherzem

Są częstą przypadłością w czasie ciąży. Sprawdź, jak skutecznie im zapobiegać.

Różnego typu infekcje dróg moczowych zdarzają się wielu przyszłym mamom. Ma to związek ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety w czasie ciąży. Pod wpływem hormonów - progesteronu i estrogenów - układ moczowy ulega przekrwieniu i zaczyna wolniej pracować, co skutkuje zaleganiem moczu w pęcherzu. Zmienia się również sam odczyn moczu - staje się on mniej kwaśny, co sprzyja namnażaniu się w nim chorobotwórczych drobnoustrojów.

Uwaga, infekcja!
Ciężarne kobiety najczęściej chorują na zapalenie pęcherza. Zazwyczaj wywołuje je bakteria Escherichia coli, która osadza się na ściankach dróg moczowych. Czasem infekcja nie daje żadnych objawów i wychodzi na jaw dopiero podczas badania moczu. Zwykle jednak towarzyszą jej takie dolegliwości, jak: częste parcie na mocz, pieczenie podczas robienia siusiu albo ostry, kłujący ból w podbrzuszu. Nie lekceważ tej dolegliwości, bo - nie leczona - może przejść w zapalenie nerek, które jest niebezpieczne zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy sugerujące, że masz zapalenie pęcherza, jak najszybciej idź do lekarza, który przepisze ci odpowiedni (bezpieczny dla kobiet ciężarnych) antybiotyk lub lek przeciwzapalny.

Reklama

Dbaj o siebie

Ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego można zmniejszyć, przestrzegając kilku prostych zasad:

codziennie wypijaj przynajmniej 2 litry płynów - dzięki częstemu siusianiu łatwiej wypłukać z układu moczowego drobnoustroje, które mogą wywołać infekcję. Szczególnie polecana jest woda z cytryną (zmienia środowisko w drogach moczowych na bardziej kwaśne i utrudnia namnażanie się bakterii) oraz sok z żurawin (działa przeciwbakteryjnie, jak również skutecznie zapobiega infekcjom dróg moczowych).

co miesiąc rób zalecane przez ginekologa badanie moczu - pozwoli ono na wykrycie ewentualnych problemów z układem moczowym, nawet jeśli nie będziesz odczuwała żadnych dolegliwości.

zadbaj o właściwą higienę okolic intymnych - za każdym razem po skorzystaniu z toalety i podczas mycia przecieraj narządy płciowe od sromu w kierunku odbytu, a nie odwrotnie. Dzięki temu zapobiegniesz przeniesieniu bakterii z okolic odbytu do cewki moczowej.

jeśli zdarzy ci się infekcja dróg rodnych - wylecz ją jak najszybciej, gdyż może ona przyczynić się do zapalenia pęcherza moczowego.

jeśli nie dworze jest chłodno, noś ciepłą bieliznę i wybieraj spodnie zamiast krótkich spódnic.

nie dopuszczaj do przeziębienia okolic pęcherza, np. unikaj siadania na zimnych powierzchniach, m.in. kamieniach lub ziemi.

staraj się robić siusiu od razu, gdy tylko poczujesz parcie na pęcherz - zaleganie moczu sprzyja infekcji.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: pęcherze | zapobiegać
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy