Reklama

Reklama

"Kosiniakowe" 2020 - komu przysługuje?

Świadczenie dla matek nieubezpieczonych w wysokości 1000 złotych miesięcznie wypłacane jest od 2016 roku. Kto może je otrzymać, pod jakimi warunkami i jak długo będzie wypłacane?

"Kosiniakowe" przysługuje każdej nieubezpieczonej kobiecie, która urodziła dziecko - w pewnym sensie stanowi odpowiednik zasiłku macierzyńskiego z ZUS, do którego te mamy nie mają prawa, bo nie opłacały składek ubezpieczenia zdrowotnego. Do tej grupy należą m.in. osoby bezrobotne, studentki, pracujące na tzw. umowach śmieciowych (zlecenie lub o dzieło), a także rolniczki.

Kwota nie podlega opodatkowaniu i w całości trafia do beneficjentów. Nie ma żadnego kryterium dochodowego - świadczenie będzie wypłacane niezależnie od tego, jaki jest dochód netto na osobę w rodzinie. Nie ma też znaczenia stan cywilny młodej mamy. "Kosiniakowe" wypłacane będzie jej co miesiąc, przez 52 tygodnie (rok) w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz 65 tygodni po urodzeniu bliźniąt, 67 tygodni - gdy na świat przyjdą trojaczki, 69 tygodni po narodzinach czworaczków oraz 71 tygodni, w sytuacji, gdy urodzi się pięcioro dzieci. Wówczas stawka nie ulega zmianie, wydłuża się jedynie czas otrzymywania świadczenia.

Reklama

Aby otrzymać wspomniane wsparcie należy udać się do urzędu miasta lub gminy i złożyć stosowny wniosek.

"Kosiniakowe" przysługuje też rodzicom adopcyjnym (na określonych warunkach), opiekunom faktycznym, rodzinom zastępczym (z wyłączeniem zawodowych rodzin zastępczych). Nie wyklucza otrzymywania świadczeń z programu rodzina 500+. Jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 złotych na osobę (i 1200 zł w przypadku urodzenia się dziecka niepełnosprawnego) rodzina lub samotny rodzic otrzyma świadczenie wychowawcze 500+ już na pierwsze dziecko i 1000 zł "kosiniakowego".

Jeśli rodzina (bez prawa do zasiłku z ZUS) z jednym dzieckiem przekracza wspomniane kryterium dochodowe, otrzyma wyłącznie "kosiniakowe". Świadczenie wychowawcze 500+ zostanie wypłacone przy drugim dziecku.

Są zatem rodziny, które przez rok (lub dłużej) mogą otrzymywać nawet 1500 zł na jedno dziecko w wyniku kumulacji świadczeń. 

***
#POMAGAMINTERIA


Zróbmy małym pacjentom prezent na Dzień Dziecka
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, na II piętrze, w budynku najbardziej oddalonym od wejścia, znajduje się mały oddział - Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych z sześcioma izolatkami. To tutaj trafia część dzieci chorych na nowotwory, żeby skorzystać z - czasami ostatniej - szansy powrotu do zdrowia i życia. Stowarzyszenie Koliber prowadzi zbiórkę, by z okazji Dnia Dziecka podarować małym pacjentom - nie zabawki, bo ich tam nie mogą mieć - ale m.in. nowe materace i pościel. Sprawdź szczegóły >>>
WESPRZYJ ZBIÓRKĘ >>>


***Zobacz także***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy