Reklama

Łagodna dyscyplina

W jaki sposób dzieci się uczą? Dlaczego czasami źle się zachowują? Czy rodzic może przyczyniać się do tego, że dziecko kłamie lub przeklina? Na te i inne pytania odpowiada Sarah Ockwell-Smith, która w swojej nowej książce „Łagodna dyscyplina” wyjaśnia, dlaczego stosowanie kar i nagród nie działa. W zamian proponuje łagodną dyscyplinę – nowy model wychowania, który dzięki empatii i mądremu wyznaczaniu granic pomaga kształtować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci.

(nie)Dobre rady i opinie na temat wychowania              

"Ignoruj ataki złości, w końcu przestanie", "Musisz trzymać go krótko", "Nie reaguj na złe zachowanie, a dobre nagradzaj" - ile razy słyszysz podobne wskazówki? Wygłaszane w dobrej wierze, te rady tylko wyrządzają więcej złego.

Rodzice nie muszą już wybierać między bezstresowym wychowaniem a wychowaniem "twardą ręką". Przez szacunek, empatię oraz mądre wyznaczanie granic mogą z powodzeniem wychowywać samodzielne, pomocne i szczęśliwe dzieci. O zaletach i sposobach wprowadzenia tego modelu do codziennego życia pisze Sarah Ockwell-Smith w swojej nowej książce "Łagodna dyscyplina".  

Reklama

Nie ukarzesz ryby za to, że nie umie chodzić

Wiele autorytarnych metod mówi o karaniu dzieci za bycie dziećmi, nie biorąc pod uwagę etapu ich rozwoju. Zanim zareagujesz na złe zachowanie dziecka, zadaj sobie pytanie: "Czy rozumie, co zrobiło? Czy potrafiło nad tym zapanować?".

W książce "Łagodna dyscyplina" znajdziesz informacje między innymi o tym, jak rozwija się mózg dziecka i jak to wpływa na jego zachowania (te dobre i te złe) w różnych fazach rozwoju. Dla trzylatka na przykład wizyta w sklepie z zabawkami to jak odwiedzenie salonu z superszybkimi samochodami dla taty czy ekskluzywnymi torebkami dla mamy.  

Dlaczego dzieci są niegrzeczne? 

Niekulturalne i aroganckie zachowanie często bierze się na przykład z braku empatii i zrozumienia. Rywalizacja między rodzeństwem? Być może na jedno z dzieci wywiera się zbyt dużą presję, a drugie jest faworyzowane. Podobnie niska samoocena, marudzenie i fochy, brak posłuszeństwa, a nawet agresywne i destrukcyjne zachowania nie biorą się znikąd.

Przeczytaj i zobacz, jaka jest ich przyczyna, jak im zaradzić i jak uchronić się przed nimi w przyszłości. Sarah Ockwell-Smith prezentuje metody działania, przykładowe scenariusze i prawdziwe historie, by jak najlepiej przekazać rodzicom zasady łagodnej dyscypliny.    

Dobry rodzic, czyli jaki? 

Autorka zachęca do tego, by w wychowaniu zgodnym z łagodną dyscypliną przyjrzeć się również sobie. Wiadomo, że nikt nie jest doskonały. Błędy zdarzają się każdemu, ale na rodzicach ciąży większe brzemię, ponieważ to, w jaki sposób radzą sobie w kryzysowych sytuacjach, wpływa bezpośrednio na ich dzieci.

Ale spokojnie - nawet jeśli sytuacja wymyka się spod kontroli i górę bierze złość, nadal możemy nauczyć czegoś nasze dzieci: na przykład jak radzić sobie z porażką, pomyłką czy zwykłym rozczarowaniem, tym samym ucząc je pokory, wyrozumiałości czy uczciwości.    

Wybrane opinie o książce 

Nareszcie książka, która koncentruje się na rozwiązaniach z poszanowaniem obu stron - z uwzględnieniem trudności zarówno u dorosłego, jak i u dziecka. Drogą do celu jest więc zrozumienie i bliskość, nazywanie potrzeb i emocji, a także realistyczne oczekiwania. Zaskoczy was ilość konkretnych sytuacji, przykładów i rozwiązań!  Patrycja Ptaszek, blog mamowato.pl

Czy dyscyplina może być łagodna? Sarah Ockwell-Smith przekonuje, że wychowywanie dzieci to przede wszystkim praca nad sobą i wzajemne inspirowanie do rozwoju. Zachęca, aby bliskie relacje budować na uważności, empatii i szacunku. A także na wiedzy o sobie i dzieciach - bo przecież nie karzemy ryby za to, że nie umie chodzić. Anna Kario-Skoczylas, blog bezkarinagrod.pl  

Tym, co najbardziej cenię w najnowszej książce Sarah Ockwell-Smith, jest jej podejście do trudności doświadczanych zarówno przez dzieci, jak i przez rodziców. Pomaga dostrzec, jak zrozumienie potrzeb obu stron przynosi rozwiązania i bliskość, a nie są to zwykle słowa kojarzone z dyscypliną! Czytelnicy otrzymują nie tylko porcję odkryć naukowych na temat rozwoju mózgu dziecka i jego wpływu na zachowanie, ale także chwile olśnienia, których rodzice tak bardzo potrzebują w okresie konfliktu z dziećmi. dr Suzanne Zeedyk, psycholog rozwojowy, honorowy współpracownik Uniwersytetu Dundee  

Jako niewyspana, niedoświadczona mama, otoczona książkami, które stały w całkowitej sprzeczności z moim instynktem, doznałam olśnienia, kiedy odkryłam Sarah i jej rady dotyczące usypiania niemowląt. Teraz po niemal dwóch latach jestem mamą świetnie sypiającego dwulatka, ale znów mam do czynienia ze sprzecznymi informacjami na temat wychowania. Tradycyjne podejście do dyscypliny nie jest zgodne z tym, jak ja i mój mąż chcemy wychowywać nasze dziecko, ale dopiero książka Sarah otworzyła mi oczy. Wiem już, jak rozwija się mózg mojego dziecka i jego emocje, co pozwala mi lepiej zrozumieć przyczyny jego zachowania, a co ważniejsze, również to, co będzie się z nim działo w okresie dorastania. Charlie O’Brien, blogerka, vlogerka i mama Noah     

O autorce: Sarah Ockwell-Smith to licencjonowany psycholog, nauczycielka prenatalna i porodowa oraz doula poporodowa. Podjęła również szkolenie w zakresie hipnoterapii oraz psychoterapii. Członek British Sleep Society. Współzałożycielka strony GentleParenting (www.gentleparenting.co.uk) oraz autorka bloga www.sarahockwell-smith.com. Regularnie pisze dla magazynów parentingowych oraz występuje w roli eksperta ds. rodzicielstwa w stacjach telewizyjnych i radiowych.  

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy