Reklama

Reklama

Łagodzimy ból kręgosłupa

Za dolegliwości kręgosłupa u przyszłej mamy w dużej mierze odpowiada relaksyna. Ten hormon ciążowy rozluźnia kości oraz więzadła stawów, by kobiecie łatwiej było urodzić dziecko.

Nigdy nie miałam problemów z kręgosłupem, ale teraz bardzo cierpię. W ciąży przytyłam już 16 kg i czuję, że mój kręgosłup po prostu tego nie wytrzymuje. Nie wiem, w jaki sposób mogłabym złagodzić ból. Nie chcę przyjmować leków przeciwbólowych. Czy mogę pomóc sobie jakoś inaczej? Kamila (w 8. miesiącu ciąży)

Ekspert wyjaśnia

Reklama

- Za dolegliwości kręgosłupa u przyszłej mamy w dużej mierze odpowiada relaksyna. Ten hormon ciążowy rozluźnia kości oraz więzadła stawów, by kobiecie łatwiej było urodzić dziecko. Niestety, powoduje również, że kręgosłup gorzej radzi sobie z obciążeniem - wyjaśnia Barbara Jaworska, położna. Przyczyną bólu pleców może być też przybieranie niewłaściwej postawy.

- Większy brzuszek "ciągnie" przyszłą mamę do przodu. To powoduje, że kręgosłup nienaturalnie się wygina, a mięśnie pleców napinają - dodaje położna. Aby zapobiec pojawieniu się bólu, warto przestrzegać pewnych zasad.

Jak sobie poradzić 

● Zacznij dzień od ćwiczeń rozciągających. Po nocnym odpoczynku twój kręgosłup potrzebuje "rozruchu". Dlatego po wstaniu z łóżka uklęknij na podłodze i podeprzyj się rękami.

Unieś prawe ramię i lewą nogę na wysokość tułowia (powinny się znaleźć na jednej linii, równolegle do podłogi). Wróć do pozycji wyjściowej, a potem wykonaj to ćwiczenie, unosząc powoli lewe ramię i prawą nogę.

● Kontroluj wagę. Twój kręgosłup jest przygotowany na udźwignięcie dodatkowych 10-12 ciążowych kilogramów. Każdy kolejny to już dla niego nadprogramowy bagaż, który może powodować ból i uczucie przeciążenia. Dlatego sprawdzaj swoją wagę (najlepiej waż się rano, raz w tygodniu) i pilnuj, by zbytnio nie przytyć.

● Regularnie chodź na basen. Ćwiczenia w wodzie odciążą twój kręgosłup i stawy, poprawią twoją kondycję i przygotują cię do porodu. W pierwszych miesiącach ciąży pływaj żabką, a gdy brzuszek będzie już widoczny - na plecach.

● Zapisz się na gimnastykę dla ciężarnych. Na zajęciach dla przyszłych mam poznasz ćwiczenia odciążające i wzmacniające kręgosłup. Niektóre z nich możesz powtarzać w domu. Szczególnie polecany jest trening na dużej piłce - zapobiega bólowi pleców.

● Zadbaj o to, by odciążać plecy w ciągu dnia. Wiele zależy od przyjmowania właściwej postawy podczas wykonywania różnych czynności. Gdy np. zmywasz, podeprzyj jedną nogę na stołeczku. Kiedy prasujesz, rób to na siedząco. A gdy będziesz odkurzać, wysuń jedną nogę do przodu. Wyreguluj też wysokość rury od odkurzacza tak, żebyś nie musiała się zbyt mocno schylać. W pracy powinnaś mieć wyprofilowane krzesło, podpierające lędźwiową część kręgosłupa.

● Wieczorem zafunduj sobie wodny masaż. Polewaj się ciepłym strumieniem wody od karku wzdłuż pleców. Dzięki temu rozluźnisz napięte mięśnie.

● Śpij na twardym materacu. Twoje posłanie nie może się zapadać i wyginać kręgosłupa. Zasypiaj na lewym boku, a między uda wkładaj sobie poduszkę. Taka pozycja najlepiej odciąża plecy, a poza tym jest bezpieczna dla maluszka.

Z doświadczenia mam

Kiedy byłam w ciąży z córką, przytyłam ponad 20 kg. Jestem drobną kobietą, więc mój kręgosłup mocno to odczuł. Pomogły mi dwie rzeczy: kupno wygodnych butów (najlepiej wybrać takie na niewielkim ok. 2,5-centymetrowym, dość szerokim obcasie) i częsty odpoczynek w ciągu dnia. Moja położna poradziła mi, abym kładła się na plecach, unosiła nogi i zginała je pod kątem prostym, podkładając sobie pod nie dwie duże poduchy. W takiej pozycji leżałam 15-30 minut, czasem nawet ucinałam sobie drzemkę. Do tej pory, gdy czuję, że przeciążyłam sobie plecy, zdarza mi się odpoczywać w ten sposób. Polecam! Olga, mama Sylwii (2 lata)

Dowiedz się więcej na temat: ból kręgosłupa w ciąży

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje