Laktatory: Jak i gdzie kupować bezpiecznie
Poród tuż tuż, a ty właśnie kompletujesz wyprawkę dla noworodka? Wiele matek przekonuje, że powinien znaleźć się w niej również laktator. Czy faktycznie jest niezbędny i do czego może się przydać? Wybrać laktator z apteki, a może kupić przez Internet?
Zamierzasz karmić piersią? To świetnie!
Pewnie nieraz słyszałaś, że karmienie piersią to najlepsze, co możesz dać swojemu dziecku w pierwszych miesiącach życia. Taką opinię potwierdzają lekarze i specjaliści z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), którzy rekomendują mleko matki jako najlepszy pokarm dla dziecka w pierwszych sześciu miesiącach jego życia.
Dlaczego naturalne karmienie jest takie ważne? Ponieważ pokarm marki to najzdrowsza, a zarazem najlepiej dostosowana do potrzeb żywieniowych dziecka substancja na świecie. Mleko matki jest także optymalnie dopasowane do możliwości trawiennych malucha. Wraz z pokarmem dziecko otrzymuje niezbędne przeciwciała, które pomagają mu budować naturalną odporność i zmniejszają np. ryzyko infekcji lub przyszłych alergii.
Laktator - niezbędna pomoc każdej mamy
To naturalne, że zanim zostaniesz mamą, możesz jeszcze nie wiedzieć, czy laktator ci się przyda, czy też nie. Zwłaszcza, jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy. Z powodu tych wątpliwości wiele mam zwleka z zakupem do czasu "po porodzie". Laktator oczywiście nie jest absolutną koniecznością (jak pieluszki czy ubranka dla dziecka). Doświadczone mamy przekonują jednak, że warto się w niego wyposażyć jeszcze będąc w ciąży - z co najmniej kilku powodów.
- Laktator stanowi niezastąpioną pomoc przy tzw. kryzysie laktacyjnym. Używanie odciągacza pokarmu pomaga pobudzić produkcję mleka w piersiach.
- W ok. 40 godzin po porodzie pojawia się tzw. nawał mleczny - laktator pomaga wówczas odciągnąć nadmiar pokarmu i przynosi ulgę. Dzięki niemu unikniesz bolesnego zastoju mleka w piersiach i ewentualnych stanów zapalnych. To ważny powód, dla którego warto mieć ze sobą laktator już w szpitalu.
- Odciągacz pokarmu przyda się w kolejnych miesiącach karmienia. Z całą pewnością przyjdzie Ci z pomocą, gdy będziesz musiała na kilka godzin zostawić maluszka (np. idąc do pracy lub lekarza).
Pokarm odciągnięty za pomocą laktatora możesz bez problemu przechowywać w lodówce, a nawet zamrażać. Dobrym pomysłem jest umieszczanie daty i godziny odciągania pokarmu na buteleczkach, które umieszczasz w lodówce. Odciągnięty, niezamrożony pokarm przechowuj nie dłużej niż 24 godziny.
Gdzie (i jak) kupić laktator?
Planując zakup laktatora, należy kierować się jakością i bezpieczeństwem użytkowania produktu. Jak poznać, że laktator, który mamy na oku, zda egzamin?
— Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas laktator jest produktem medycznym. Przy zakupie należy kierować się jakością wykonania oraz sprawdzić, czy produkt został wykonany z bezpiecznych surowców. Nie bez znaczenia jest również łatwość użytkowania oraz to, czy urządzenie bez trudu się rozkręca. Dzięki temu możemy dokładnie umyć i wysterylizować każdy element — radzi Marcin Gołasa, ekspert marki Simed.
Zastanawiasz się, gdzie kupić laktator? Produkty tej samej marki znajdziesz często zarówno w sklepach internetowych, jak i w aptekach. Jeśli jednak chcesz mieć 100%-ową pewność co do kupionego produktu, zdecyduj się na zakupy w aptece. Warto pamiętać, że trafiają tam wyłącznie wyselekcjonowane i przebadane pod względem jakości urządzenia - zarejestrowane wyroby medyczne. Stąd pewność, że nie trafisz na produkt, który będzie np. zagrażał bezpieczeństwu dziecka lub twojemu własnemu.
Czy laktator można kupić również w sklepie internetowym? Oczywiście, że tak! Jednak zanim to zrobisz, przeczytaj dokładnie wszystkie dostępne informacje o marce i produkcie, żeby mieć pewność, że jest on przebadany i bezpieczny.
Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z oferty aptek online - niektóre z nich oferują również możliwość odbioru w punkcie stacjonarnym. Taki sposób robienia zakupów z jednej strony da Ci "apteczną" pewność, że wybrałaś produkt dobrej jakości - z drugiej - wygodę i szybkość robienia zakupów. A to z pewnością ważne kwestie dla zabieganej przyszłej mamy.
Laktator z drugiej ręki? Eksperci odradzają
W sieci można znaleźć sporo ogłoszeń dotyczących odsprzedaży używanych laktatorów. Nie warto jednak kusić się na pozorną oszczędność.
- Pamiętaj, że laktator to produkt osobisty. Poza tym przy częstym użytkowaniu przez mamę niektóre części urządzenia mogą ulegać nadmiernej eksploatacji. Finalnie i tak będziemy musieli je wymienić lub dokupić — radzi ekspert.
Nowy laktator ręczny to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Dobrej jakości laktatory ręczne, które spełniają normy bezpieczeństwa, kupisz już za ok. 30-40 zł. Jeśli jednak planujesz zakup laktatora elektrycznego, powinnaś liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 150-200 zł.