Reklama

Reklama

Laptop do nauki, czyli jak nie przepłacić, wybierając sprzęt dla ucznia?

Pandemia pokazała, że każdy uczeń powinien mieć swój własny sprzęt do nauki. Przy nauce zdalnej własny laptop jest koniecznością, ale przydaje się on nie tylko w tak ekstremalnych sytuacjach. Trudno dziś wyobrazić sobie naukę bez swobodnego dostępu do internetu. Laptop dla ucznia musi być lekki, wytrzymały i szybki, ale nie może kosztować fortuny. Na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt dla dziecka i nastolatka?

Laptop niezbędnym narzędziem edukacji

W dzisiejszych czasach istnieje niezliczona ilość materiałów i programów do nauki. Internet zastąpił nam tomy encyklopedii, gromadzi całą zebraną przez ludzkość wiedzę. W mediach społecznościowych swoje treści tworzy spora liczba nauczycieli. W przystępny sposób dzielą się swoją wiedzą, a dzieci mogą korzystać z licznych tutoriali i kreatywnych pomocy naukowych wrzuconych do sieci, często całkowicie za darmo. Trudno również wyobrazić sobie naukę programowania bez własnego komputera.

Jeśli dziecko nie ma możliwości swobodnego korzystania z internetu, mówimy o wykluczeniu cyfrowym. Jak pokazują dane opublikowane w trakcie pandemii przez Federację Konsumentów, 50-70 tys. uczniów nie posiada w domu żadnego komputera lub tabletu, a ponad 1 mln współdzieli urządzenie z innymi domownikami. Taka sytuacja jest dla uczniów bardzo niekomfortowa i realnie ogranicza dostęp do edukacji, szczególnie w trakcie trwającej pandemii. Warto jednak zrozumieć, że swobodny dostęp do laptopa jest ważny nie tylko podczas nauki zdalnej, ale również tej stacjonarnej.

Reklama

Lepsza łączność ze światem

Nie zapominajmy również o tym, że młode pokolenie przeniosło do sieci rozrywkę i kontakty towarzyskie. Z laptopa dziecko będzie korzystać nie tylko do nauki. Urządzenie posłuży także m.in. do oglądania filmów i seriali. Sprzęt powinien mieć więc sporych rozmiarów ekran. Dla współczesnych dzieci i młodzieży czymś zupełnie naturalnym jest aktywność w mediach społecznościowych i korzystanie z komunikatorów. W tym celu najczęściej używają smarfonów, ale laptop może się przydać do rozmów wideo. Dobra kamerka i głośniki są bardzo istotne także podczas lekcji zdalnych, które jeszcze mogą wrócić.

Dziecko z pewnością zechce również używać laptopa do grania. Tu potrzebna będzie sprawna karta graficzna oraz wydajny procesor. Warto więc rozejrzeć się za sprzętem, który obsłuży choćby te mniej wymagające tytuły.

Jak wybrać sprzęt dla ucznia?

Ze względu na mobilność sprzętu, warto kupić laptop. Zwróćmy uwagę na jego wagę i wielkość. Urządzenie powinno bez problemu mieścić się do plecaka i nie stanowić dużego obciążenia dla kręgosłupa młodego człowieka. Z drugiej strony ekran powinien mieć przynajmniej 14 cali, wyświetlać obraz Full HD, by dziecko mogło wygodnie oglądać filmy i cieszyć się dobrym obrazem w trakcie grania. Warto zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu, najlepiej, jeśli będzie wynosić około 60 Hz. Laptop musi być również odporny na wstrząsy i zabrudzenia, nie możemy bowiem liczyć na to, że dziecko będzie użytkowało go ostrożnie. Nie zapomnijmy o dobrym procesorze, by komputer działał płynnie. Jest to istotne nie tylko w przypadku nauki zdalnej, ale także rozgrywek. Spore znaczenie w przypadku graczy ma również karta graficzna.

Ostatnią ważną kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, jak pamięć RAM. Nieco większe wymagania będzie miał starszy nastolatek - dla niego warto kupić sprzęt z pamięcią o pojemności 16GB i częstotliwości pracy 3200MHz, które zapewniają płynną pracę nawet przy obsłudze wielu programów jednocześnie. Takie parametry ma model MSI Modern 14. Z kolei uczniowi podstawówki, który nie spędza tak wiele czasu przed ekranem, wystarczy laptop o nieco niższych parametrach. Model MSI Modern 15 dysponuje m.in. procesorem Intel® Core™ i7, kartą graficzną Intel® UHD Graphics oraz pamięcią 8GB. Sprawdzi się więc doskonale na pierwszych etapach edukacji. Z okazji powrotu do szkoły MSI przygotowało także nagrody - można zdobyć akcesoria, które przydadzą się do codziennej nauki.

Sprzęt dla ucznia nie musi cechować się parametrami klasy biznesowej. Nie wydawajmy więc na niego fortuny. Najważniejsze jest, by działał płynnie, pozwalając na komfortową naukę, a także był lekki i komfortowy w użytkowaniu.

Artykuł z ekspozycją

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy