Mama i dziecko po porodzie:Pierwsze godziny i dni życia dziecka

Pierwsze godziny i dni po porodzie mogą być dla kobiety niezwykle trudne, ale także emocjonujące. Po dziewięciu miesiącach oczekiwania w rodzinie nareszcie pojawił się nowy członek. Jak wyglądają pierwsze chwile dla mamy i dziecka? Jak przejść przez połóg? Na tych aspektach skupimy się w poniższym artykule.

Dziecko po porodzie

Już w pierwszych chwilach po porodzie położna kładzie maleństwo na brzuchu. To pierwszy kontakt, który trwa jednak kilka minut. Następnie dziecko jest poddawane ocenie w skali Apgar, która ma na celu wskazanie czy jest ono zdrowe. W skład badania wchodzi:

  •   Ocena oddechu
  •   Czynności serca
  •   Wygląd skóry
  •   Odruchy
  •   Napięcie mięśni


Za każdy z parametrów dziecko może otrzymać od 0 do 2 punktów. Testy wykonuje się cztery razy - w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie po urodzeniu. Jeśli ocena jest prawidłowa, co znaczy,  że dziecko otrzymuje od 8 do 10 punktów, nie będzie wymagało ono interwencji lekarskiej.

W piątej minucie dziecko nie tylko przechodzi testy. To ważny moment także ze względu na całkowite odseparowanie go od mamy - odcięcie pępowiny. Czasami na ten ważny ruch decyduje się tata dziecka, jeśli kobieta postanowiła rodzić ze swoim partnerem.

Po przeprowadzeniu badań i odcięciu pępowiny, trwa tak zwany kontakt "skóra do skóry" - ok. 2 godzin. Co istotne,jest on możliwy także po cesarskim cięciu. Kontakt ten ma umożliwić mamie przywitanie się z dzieckiem, ale także zapewnienie maluchowi poczucia ciepła i bezpieczeństwa. Po porodzie dziecko jest bowiem w szoku - zmienia otoczenie, a ilość bodźców jest niezwykle przytłaczająca. Dlatego te pierwsze chwile w objęciach mamy są tak ważne. Dodatkowo pozwalają one na nawiązanie więzi.

W tym czasie należy także przystawić dziecko do piersi, by mogło ono posilić się po raz pierwszy.

A kiedy dziecko należy przebrać po raz pierwszy? Położne zauważają, że już w piątej godzinie konieczne może być przebranie pieluszki, która zapełnia się smółką. Na jej wydalenie dziecko ma jednak całą dobę, dlatego rodzice nie powinni obawiać się, jeśli pielucha w piątej godzinie życia nadal pozostanie sucha. Polecamy wybór pieluch Polskiej marki Happy, która szczególnie często wybierana jest przez rodziców dzieci mających skłonność do alergii skórnych. 

Połóg po cc (cesarskim cięciu)

Połóg jest czasem rekonwalescencji, który kobieta przechodzi po porodzie - zarówno naturalnym, jak i operacyjnym. Zwykle trwa on około sześciu tygodni, jednak po cesarskim cięciu może być dłuższy i trwać nawet dwa miesiące. Wskazuje się także, iż kobiety przeżywają go trudniej.

Jak wygląda połóg po cesarskim cięciu? Jest on dość podobny do tego po porodzie naturalnym. Kobieta może zatem spodziewać się bólu brzucha, które podobne są do skurczów menstruacyjnych. Ich intensywność jest różna u każdej kobiety. Dodatkowo, ze względu na zmniejszanie się macicy, świeżo upieczona mama będzie odczuwać także bóle lędźwiowe. Mogą one zwiększać się podczas karmienia, gdyż właśnie wtedy organizm wydziela najwięcej oksytocyny, która wywołuje skurcze macicy.

Kobiety po cesarskim cięciu mogą spodziewać się także dużych krwawień z pochwy - obfitych, zawierających skrzepy krwi. To tak zwane odchody połogowe, które u kobiet po operacyjnym porodzie są większe niż w przypadku porodu naturalnego. Początkowo mają one kolor czerwony, z czasem stają się jaśniejsze, brązowe, a następnie przezroczyste.

Po cesarskim cięciu świeżo upieczone mamy będą odczuwać także ból rany pooperacyjnej, który powinien ustąpić po kilku dniach. Jednak zastąpi go swędzenie, które jest oznaką gojenia się rany.

Połóg po porodzie naturalnym

Podczas połogu wszystkie zmiany, które zaszły w organizmie kobiety podczas dziewięciu miesięcy ciąży zaczynają się cofać. Jej ciało powoli powraca do normy. Jest to czas, w którym każda kobieta czuje się obolała i osłabiona - przede wszystkim po akcji porodowej. Dlatego istotne jest, by zapewnić sobie czas na nabranie sił.

Po porodzie naturalnym trudności może przynosić między innymi oddanie moczu. Jest bolesne, cewka moczowa może szczypać. Dlatego zaleca się, by mocz oddać na stojąco, pod prysznicem, gdyż woda łagodzi odrobinę dolegliwości bólowe.

W przeciwieństwie do kobiet po cesarskim cięciu, kobiety w połogu po porodzie naturalnym odczuwają ból oraz odrętwienie krocza - niezależnie od tego, czy zostało ono rozcięte czy też nie. W takich sytuacjach warto robić sobie zimne okłady, które umożliwiają złagodzenie bólu.

Jak wspomnieliśmy wcześniej - połóg po porodzie naturalnym zwykle trwa krócej niż po cesarskim cięciu, najczęściej około sześć tygodni.

Pierwsze godziny i dni po porodzie to niezwykły czas dla mamy i dziecka. Warto cieszyć się nim nawet pomimo osłabienia i dolegliwości. 

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy