Reklama

Reklama

Mamo, święta spędzę po swojemu

Kiedyś twoje dziecko nie mogło doczekać się wizyt wujków i cioć, biesiadowania przy stole, śpiewania kolęd. Teraz ma swoje pomysły na te dni.

Chcesz, aby tradycji stało się zadość. Kiedy jak kiedy, ale w Boże Narodzenie rodzina powinna być w komplecie. Niestety, twój niepokorny nastolatek i w tej sprawie ma odmienne zdanie. Spór gotowy! Jak go rozstrzygnąć? Na ile niezależności pozwolić dziecku w święta? Do jakiego stopnia stać na straży tradycji i dobrego obyczaju?

Porozmawiajmy o tym, skarbie

Reklama

Konflikt, to okazja, aby poważnie porozmawiać z dzieckiem. Postaraj się jednak, aby była to spokojna wymiana zdań, a nie narzucanie własnej woli. Gdy przyjmiesz taktykę przymusu, to i dla ciebie, i dla nastolatka święta będą koszmarem, a nie rodzinną idyllą, o jakiej marzyłaś.

Wysłuchaj, o co mi chodzi

Wyjaśnij dziecku, dlaczego zależy ci, aby w dniu przyjazdu kuzynki nie umawiało się z kolegami. Dlaczego chciałabyś, aby poszło z tobą do dziadków na świąteczny obiad. Powiedz szczerze: "Tak rzadko widujemy się z Moniką. Przyjeżdża do nas z daleka", "Dla babci to ważny dzień. Byłoby jej przykro, gdyby ukochany wnuczek jej nie odwiedził". Unikaj argumentów typu: "To wstyd!", "Co ludzie sobie pomyślą?" "Tak nie wypada". Działają na nastolatka jak płachta na byka.

Co o tym myślisz?

Pozwól nastolatkowi przedstawić jego własny punkt widzenia. Może usłyszysz: "Mamo, nudzi mnie siedzenie z dorosłymi przy stole", "Nie chcę cały dzień zajmować się małymi dziećmi kuzynki. To już mnie nie bawi!", "Chciałabym pójść z kolegami na lodowisko".

Zawrzyjmy kompromis

Nie oburzaj się tym, co usłyszałaś. Nastolatki lubią otwarcie mówić, co myślą. Doceń, że dziecko jest z tobą szczere. Zgódź się na ustępstwa, zasugeruj jednak pewne priorytety. Twoim zadaniem jest też uczyć pociechę dobrych manier i wartości.

Tego wymagam, to proponuję

Zgodziłaś się, że w tym roku twoje dorastające dziecko z mniejszym zaangażowaniem będzie uczestniczyło w celebrowaniu świąt. Teraz pora przedstawić mu swoje warunki.

Wigilia zawsze z rodziną

Wymagaj, by nastolatek uczestniczył w kolacji. To chwile wyjątkowe i ważne dla całej rodziny.

Krótkie powitanie gości

W kolejnych dniach świąt bądź już bardziej wyrozumiała. Gdy przychodzą goście, dziecko powinno jednak z każdym się przywitać.

Wspólny posiłek

Niech główne danie nastolatek zje razem z bliskimi przy świątecznym stole (donoszenie posiłków do pokoju pociechy byłoby nietaktowne wobec gości). Przypomnij dziecku, że odchodząc do swoich zajęć, grzecznie jest powiedzieć: "Dziękuję".

Sympatyczny gest

Gdy z wizytą przybywa do was rodzina z daleka, poproś, by syn czy córka wyszli po nich na dworzec.

To dla was ode mnie

Zaproponuj, by nastolatek przygotował jakąś prostą potrawę dla gości (np. sałatkę). Będzie im przyjemnie, że pociecha gospodarzy, choć nie uczestniczy w spotkaniu, pomyślała i zadbała o nich.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | pomysł | święta | rodzice | nastolatki | wychowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje