Reklama

Miał larwy tasiemca w mózgu

Do ekstremalnego przypadku zarażenia tasiemcem doszło w Indiach. Pasożyty w dużej części pokryły mózg pacjenta, tworząc liczne torbiele, co doprowadziło do śmierci 18-latka. Lekarze z Indii opisali ten przypadek w "The New England Journal of Medicine".

18-latek z Indii trafił do szpitala po serii napadów padaczkowych. Cierpiał też na obrzęk oka, silny ból prawego jądra i poczucie dezorientacji.

Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego głowy wykazało obecność licznych zmian torbielowatych w zewnętrznej warstwie mózgu. Badania krwi potwierdziły później, że te objawy były wynikiem neurocysticerkozy (inaczej wągrzycy), zakażenia tkanek spowodowanego larwami tasiemców. Ponadto USG wykazało torbiele również w prawym jądrze oraz oku pacjenta.

Przypadek młodego mężczyzny był na tyle poważny, że lekarze nie mogli podawać mu standardowych leków przeciwpasożytniczych. Dlatego też pacjenta próbowano leczyć kortykosteroidami oraz lekami na padaczkę, które powszechnie używane są do leczenia neurocysticerkozy. Jednak infekcja była już na tyle zaawansowana, że 18-latek zamarł dwa tygodnie po tym, jak trafił do szpitala.

WHO zauważa, że infekcje związane z zakażeniem jajami tasiemców występują głównie w rozwijających się krajach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. W tych częściach świata neurocysticerkoza może stanowić prawie 1/3 wszystkich przypadków napadów padaczkowych.

Reklama

Sara Bounaoui

RMF24
Dowiedz się więcej na temat: tasiemiec | pasożyty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama