Reklama

Reklama

Mleko matki nie jest za darmo!

​Panuje pełna zgoda, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Pokutuje również przekonanie, że jest całkowicie za darmo. Czy rzeczywiście?

Nie ulega również wątpliwości, że bycie rodzicem wymaga czasu, cierpliwości, a także pieniędzy. Jednak matki, które rezygnują z całodobowej opieki nad niemowlakiem na rzecz pracy, albo odmawiają karmienia piersią skazane są na ostracyzm czy wręcz potępienie. Z drugiej strony publiczne karmienie piersią powoduje u wielu osób zgorszenie.

Reklama

Pomijając jednak te aspekty, jednym z najczęściej wymienianych argumentów za karmieniem piersią jest ten, że mleko matki jest za darmo. Kłam temu twierdzeniu zadała profesor historii Kela Lovell. W swoim wpisie na Twitterze przytoczyła wypowiedź jednej z matek, która policzyła czas spędzony na karmieniu piersią. Okazuje się, że poświęciła na to 4866 godzin, czyli prawie 203 dni non-stop, albo 608 standardowych dni roboczych.

Post błyskawicznie zdobył popularność wśród matek i został polubiony ponad 13 tysięcy razy, a udostępnienia też liczone są w tysiącach. Wiele mam nie mogło uwierzyć, że spędzają na tej czynności aż tyle czasu. Do głosu dochodzą też środowiska feministyczne, podnosząc słuszny argument, że "darmowość" matczynego mleka należy włożyć między bajki.

Są kraje, które nie traktują czasu poświęconego na karmienie, jako straconego. W Norwegii jest on traktowany jako praca i wliczany do produktu narodowego brutto. Jedna z uczestniczek dyskusji podkreślała, że w Islamie jest zapis pozwalający nakazujący mężowi na płacenie kobiecie za czas spędzony na karmieniu piersią. Osobnym pytaniem jest, czy ktokolwiek go egzekwuje.

Kobiety podkreślają, że często mają wyrzuty sumienia, że podczas całego dnia nie wykonały wielu prac domowych, bo poświęcały czas dziecku. Biorąc pod uwagę ile czasu przeznaczają na karmienie piersią, nie powinny być dla siebie tak surowe. To często więcej niż pełnoetatowa praca. Nic nie jest za darmo - mleko matki też.


Dowiedz się więcej na temat: mleko matki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje