Młodszym mamom częściej umierają dzieci
Dzieci młodszych matek częściej umierają w pierwszych latach życia - zauważyli naukowcy z Institute of Child Health, którzy przeanalizowali dane na temat śmiertelności dzieci w Wielkiej Brytanii w latach 1980-2010.
Ogólna śmiertelność dzieci spadła w badanym okresie na Wyspach o 50 proc. Zauważono jednak, że dzieci urodzone przez kobiety poniżej 30. roku życia umierają przed ukończeniem 9 lat o 11 proc. częściej niż potomstwo matek w wieku 30-34 lat.
Największe różnice dotyczyły niemowląt - w tej grupie wiekowej 22 proc. zgonów miało niewyjaśnione przyczyny, zwykle związane z nadużywaniem przez matkę alkoholu, paleniem papierosów i ubóstwem.
Urazy były przyczyną 31 proc. zgonów dzieci w wieku od roku do czterech lat, natomiast w przypadku nastolatków mających od 15 do 18 lat były przyczyną 48 proc. zgonów.
Zdaniem prof. Ruth Gilbert z Institute of Child Health, młody wiek matek staje się wyznacznikiem upośledzenia społecznego. Kobiety, które zdobyły wyższe wykształcenie częściej odkładają ciążę na okres po 30. roku życia.
Autorzy badań podkreślają jednak, że wsparcia potrzebują nie tylko nastolatki rodzące po raz pierwszy, na których skupiają się programy pomocowe, ale matki w każdym wieku.
Kobiety przed 30. rokiem życia rodzą 52 proc. wszystkich brytyjskich dzieci.