Reklama

MSM, czyli Mniej Stresu Mamo

Wśród artykułów na temat stresu wiele miejsca poświęca się stresowi okołoporodowemu, depresji poporodowej czy baby bluesowi. Mniej pisze się o sprzężeniu zmian, które wspólnie oddziałują na matkę, wywołując u niej głęboki stres związany z nową sytuacją życiową.

Macierzyństwo jest piękne - dzieci to źródło radości i miłości, a więź między matką a dzieckiem to najsilniejsza z więzi. Jednak opieka nad innym człowiekiem, od narodzin aż po jego dorosłość,  wiąże się ze sporym, często długotrwałym stresem.

Fakty

Zgodnie ze skalą stresu (od 1 do 100), opracowaną przez Thomasa Holmes’a i Richarda Rahe’a, stresor "powiększenie rodziny" wyceniony został na 39 punktów.

Jeżeli doliczymy do tego inne okoliczności, które zachodzą w naszym życiu, gdy pojawia się w nim dziecko: ciąża (ten stresor występuje wcześniej, ale niewpisanie go tutaj byłoby grubym nietaktem), wzmożenie wysiłku, zmiana osobistych nawyków i przyzwyczajeń, zmiana w spędzaniu wolnego czasu (czego???), zmiany dotyczące życia towarzyskiego, zmiana nawyków snu i częstości spotkań rodzinnych, to otrzymamy w sumie 199 punktów.

Reklama

Według badań prowadzonych przez wspomnianych psychiatrów, przeżycie wydarzeń o łącznej sumie od 155 do 199 punktów stwarza aż 37% ryzyka zapadnięcia na poważną chorobę w ciągu następnych dwóch lat. Innymi słowy: zostając mamą, znajdujemy się w głębokim stresie, bez względu na to, jak słodki i kochany jest nasz bobas.

"MUST-DO"

Jesteś ważna i potrzebna: sobie, dziecku (dzieciom), najbliższym, przyjaciołom itd. Znajdujesz się w mocno stresującej cię sytuacji, ale nie chcesz, ba! - nie bardzo możesz, doprowadzić się do wypalenia.

Twój cel jest więc jasny: wyeliminować, o ile to tylko możliwe, chroniczny stres i obniżyć poziom kortyzolu w organizmie, by czuć się lepiej i chronić przed chorobami.

Ponieważ zajmuję się terapią tańcem i ruchem, bliskie jest mi myślenie, że każda koncepcja antystresowa powinna uwzględniać ruch. Ruszamy się bez przerwy - nieważne czy jesteśmy tego świadomi, czy też nie.

Opiekując się dzieckiem, ruszamy się bardzo dużo, ale ma to charakter stricte zadaniowy, zaprogramowany na odpowiadanie na potrzeby małego człowieka.

Bodźce wywołujące w nas stres - zarówno te zewnętrzne, jak i te płynące z wnętrza ciała - bezpośrednio wpływają na sposób i jakość naszego ruchu, zmieniając go, najczęściej usztywniając ciało i pogłębiając istniejące w nim już blokady.

Jesteśmy tak skonstruowani, że powinniśmy każdą reakcję stresową przetwarzać w ruch. Rzeczywistość wielokrotnie wygląda inaczej: nasze dziecko po całym dniu zabaw, marudzenia, ubierania, rozbierania, zmiany pieluch, gotowania, karmienia itd. wreszcie idzie spać, a my po wykonaniu wszystkich czynności "okołodomowych" padamy na kanapę przed telewizorem, z komputerem, bądź z książką.

Kiedy wieziemy pociechę samochodem na zajęcia, do przedszkola lub szkoły, męczy nas ból karku i barków, a jedyny ruch, jaki wówczas wykonujemy, to wciśnięcie pedału gazu lub hamulca.

To tylko przykłady sytuacji stresowych, których codziennie doświadczamy, a które mogą doprowadzić do długotrwałego stresu.

Indywidualny Program Redukcji Stresu

Świadomy ruch jest dla ciebie priorytetem, jeżeli chcesz wdrożyć Indywidualny Program Redukcji Stresu Młodej Matki (IPRS MM). Nie trać więc czasu na zastanawianie się, czy dasz radę.

Na szczęście program jest prosty i do zastosowania w każdych warunkach, bo ruch ma na nas dobroczynny wpływ już od pierwszego dnia i daje nam energię do inteligentnego postępowania ze stresem.

Kluczem do zastosowania IPRS MM jest regularność. Tak samo jak udało ci się wprowadzić pewien rytm w życie twojego dziecka, możesz wdrożyć regularność w twoją codzienność. Na początku pewnie nie znajdziesz czasu na ruch, bo na pierwszym miejscu stoją potrzeby dziecka, a zaraz za nimi całe mnóstwo czynności, które wykonujesz każdego dnia.

Jeżeli godzisz wychowanie dziecka z pracą, to tym bardziej właśnie uznałaś, że absolutnie nie masz czasu na redukowanie stresu poprzez ruch. Pamiętaj jednak, że wygospodarowanie na ruch chociażby krótkiego czasu każdego dnia bez wątpienia zaprocentuje i umożliwi ci zmniejszenie odczuwanego napięcia, pogorszenia nastroju, drażliwości i złych emocji, czyli po prostu zminimalizuje twój stres.

Zastanów się, jaką formę ruchu lubisz

Gimnastyka? Taniec? Fitness? Pływanie? Inna dyscyplina sportowa? Wybierz taką, którą będziesz faktycznie mogła wykonywać regularnie i wygospodaruj na nią każdego dnia trochę czasu.

To nie musi być zawsze o tej samej godzinie, bo przecież jesteś mamą i trudno przewidzieć, co następnego dnia wymyśli twoja pociecha. Nie przejmuj się tym, że kilka spraw będzie musiało poczekać. Jeżeli wydaje ci się to zbyt trudne, zastanów się, jakie będą miały one dla ciebie znaczenie za parę lat.

Czy sprawy, których nie załatwisz w czasie przeznaczonym na zajęcie się swoim dobrostanem, są aż tak ważne? Jakie znaczenie będą mieć za miesiąc albo za rok? Jest sporo miejsc, które oferują zajęcia ruchowe dla mam nawet zupełnie małych dzieci.

W tej bogatej ofercie - od fitnessu po do taniec - każda mama znajdzie coś dla siebie. Na wiele spośród nich można przychodzić z dzieckiem. Jeżeli jednak nie masz do dyspozycji tyle czasu i pieniędzy, to zawsze pozostaje mieszkanie, w którym możesz włączyć ulubioną muzykę i kwadrans potańczyć, sama bądź z dzieckiem.

Zaplanuj sobie tydzień testowy

Przez 7 dni znajdź kwadrans dziennie, by swobodnie, tak jak lubisz, bez narzucania sobie jakiejś szczególnej formy, poruszać się w rytm muzyki w domu. Dodatkowo zrób notatki: oceń swój poziom stresu i energii życiowej na początku tygodnia testowego i po jego zakończeniu. Efekt gwarantowany!

Nawet jeżeli jeszcze nie dostrzegasz różnicy, to właśnie zaczęłaś torować sobie drogę do lepszego samopoczucia i zdrowszego życia.

Tekst: Karolina Dorożała

-----

Karolina Dorożała - trenerka i instruktorka tańca terapeutycznego, z wykształcenia kulturoznawca, w praktyce, przed urodzeniem dziecka, menadżer projektów. Poza tym: trochę tłumaczka, pilot wycieczek i podróżniczka. Ostatnio przede wszystkim mama, która nie ustaje w samorozwoju i łączeniu macierzyństwa z realizowaniem pasji zawodowych.

Chcesz podzielić się swoimi wątpliwościami związanymi z rodzicielstwem? Zapraszamy na nasze

FORUM!

Mamopracuj.pl
Dowiedz się więcej na temat: rodzicielstwo | macierzyństwo | stres | relaks | obowiązki | psychologia | ćwiczenia | taniec | joga | bieganie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy