Reklama

Nadmierna konsumpcja zielonej herbaty może obniżać płodność

Wysokie dawki zielonej herbaty upośledzają rozwój larw muszek owocowych i obniżają u tych zwierząt zdolność do reprodukcji.

Takich informacji dostarcza nam "Journal of Functional Foods". Badanie przeprowadzone na muszkach owocowych (Drosophila melanogaster) przez zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) pokazuje, że nadmierna konsumpcja polifenoli zawartych w zielonej herbacie może negatywnie wpływać na rozwój i reprodukcję.


 

Badacze podawali owadom znajdującym się w fazie embrionalnej i larwalnej różne ilości zielonej herbaty i zaobserwowali, że muszki, które otrzymywały 10 mg produktu rodziły się mniejsze, wolniej się rozwijały i posiadały mniej potomstwa niż pozostałe zwierzęta.

Reklama

W dużych ilościach zielona herbata szkodzi

Zielona herbata często wywoływała u nich morfologiczne zmiany w obrębie narządów rozrodczych, np. zanik jąder i jajników. Ponadto zwiększała wrażliwość muszek na działanie głodu i wysokich temperatur, ale jednocześnie zapobiegała odwodnieniu.

Samice owadów wystawione na działanie dużych dawek zielonej herbaty żyły o 17 proc. krócej niż reszta. Efekt skrócenia długości życia nie wystąpił u samców.

Nie wiadomo, czy nadmierna konsumpcja zielonej herbaty w taki sam sposób działa na ludzi, ale poprzednie badania na myszach i psach wykazały, że substancje zawarte w zielonej herbacie, przyswajane w dużych ilościach, mogą powodować drastyczny spadek masy ciała, a także negatywnie wpływać na rozwój płodu.

- W małych ilościach zielona herbata może pozytywnie wpływać na zdrowie, ale nasze badanie pokazuje, że w dużych ilościach może okazać się niebezpieczna. Aby dostarczyć jakichkolwiek rekomendacji, trzeba przeprowadzić jeszcze wiele badań, ale na tę chwilę możemy poradzić, by zieloną herbatę konsumować w stopniu umiarkowanym"- komentuje główna autorka badania Mahtab Jafari.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zielona herbata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy